Portofoliu

Cauta in Foto-Magazin:
 


Aparitii editoriale


Expunerea
[click]  

Compozitia
[click]  

Lumina si iluminarea
[click]  

O varza fotogenica
[click]  

Bill Jay Confesiuni
fotografice
[click]  

 

 

Sebastian Enache si al sau Jurnal de calatorie

Sebastian Enache (bine cunoscut in lumea modei si a revistelor glossy) si-a incantat in 2006 publicul cu un album spectaculos de fotografie: Dincolo de cuvinte...


Marele Canion in viziunea lui Sebastian Enache devine un punct cosmic in care toate legile universului se intalnesc. Nu este o alta lume, este doar a noastra vazuta din perspectiva unui mare fotograf. Acest jurnal de calatorie nu este doar un album cu peisaje frumoase pe care il poti admira la o cafea, este o bijuterie pe care cu drag o scoti din raft pentru a o admira si pentru a patrunde intr-o lume ca-ntr-un vis.



sebastian_enache_sua.jpg


Dar jurnalul de calatorie sparge tiparele albumului si se continua pe site-ul fotografului: www.photoes.ro.


In sectiunea people - Visul, fetita care se joaca printre scaune isi cauta parca partenerii de joc. Parteneri absenti. Ea continua sa ii caute si in toata ceata care o incojoara nu simti ca ea isi pierde speranta.



sebastian_enache_visul.jpg


Batranetea a fascinat aproape fiecare fotograf preocupat de expresivitatea umana. Ridurile care ii brazdeaza fata nu sunt insa triste, sunt incercari si drumurile ale vietii. Senzatia de tristete nu e prezenta deloc in acest portret tocmai pentru ca atentia nu iti este atrasa de batranete cat de faptul ca personajul doreste sa spuna ceva. Incercarea de a vorbi ii da viata portretului si il umanizeaza.



sebastian_enache_batranete.jpg


Saracia pentru Sebastian Enache nu este ceva care sa-ti produca mila, este una pe deplin asumata si constientizata. Batranul cara lemnele exact precum Iisus isi ducea crucea, fara lacrimi de prisos. In centrul atentiei se afla lemnele, iar arcul podului il incojoara protector. Batranul merge pe un drum pe care il cunoaste foarte bine: e prafuit si greoi, dar este al sau.



sebastian_enache_saracie.jpg


Sebastian Enache are toate instrumentele pentru a-ti reda o stare cu sinceritatea unui jurnal al unei calatorii prin viata.


Descoperiti insa fatetele unui artist complet pe www.photoes.ro.



Galeria de imagini - >




Florentina Bratfanof
ianuarie, 2007
© Fotomagazin.ro


Bookmark and Share

Comentarii:

Elena Ghelan - 24 Jan 2007, ora 12:47
Super! respect, Seb! pupici Oanei si Mariucai.

Gabi Urda - 24 Jan 2007, ora 13:13
Bravo! La mai multe!

Acsinte Ion - 24 Jan 2007, ora 15:46
of iar suntem inconjurati de "artisti" ? eu vad un fotograf care nu stie ce vrea care nu a ajuns la maturitate astfel incat sa devina fidel unui stil . ;-)

Serban Damian - 24 Jan 2007, ora 16:35
Excelente pozele! Felicitari!

zak stoianovici - 26 Jan 2007, ora 05:05
fotografii foarte furmoase......felicitari

Gelu Lupas - 26 Jan 2007, ora 08:28
Mi separe destul de dificila navigarea pe site. N-am reusit sa gasesc jurnalul de calatorie, desi ma interesa cel mai mult dintre toate subiectele tratate acolo. Ce am vazut aici mi se pare putin fortat ca si cromatica.

sebastian enache - 26 Jan 2007, ora 14:34
Multumesc mult.Fotografiile din jurnalul de calatorie sunt aici: http://www.photoes.ro/roto_sua1.htm Cat despre cromatica,va jur ca asa aratau locurile acelea.Ba chiar mai mult,la unele am mai estompat din culori

Laura Dinca - 26 Jan 2007, ora 16:34
site-ul nu-mi place deloc, m-a ametit n-am putut sa vad nimic.

Gelu Lupas - 27 Jan 2007, ora 10:37
Pana la urma am reusit sa vad fotografiile cu ajutorul link-ului dat de dvs. (a trebuit sa intru in Windows pentru asta, in Linux nu mergea sau nu am avut eu rabdare suficienta ca sa se incarce prezentarea in Flash). Insa sunt destul de mici, iar butonul cu + nu functioenaza (cel putin pe calculatorul meu). O alta probela este sa nimeresti cu mausul pe (+) deoarece imaginea se misca intre timp.

enache bogdan - 27 Jan 2007, ora 22:28
super poze.tineo tot asa,tot respectul din partea noastra(celor ce iti suntem alaturi)

arabela grec - 27 Jan 2007, ora 22:50
foarte interesante poze tineti-o tot asa!

ole s - 30 Jan 2007, ora 10:08
da, cam greutz de navigat pe sait... mie tocmai culorile mi-au placut cel mai mult, superbe alaturari de culori :)

Andreea Buzatu - 03 Apr 2007, ora 15:42
In Visul, fetita nu isi cauta partenerii de joaca. Este fericita singura si nu are nevoie de nimeni.Se afla in lumea ei magica,nu se gandeste la ce va urma, ci la ce ESTE.Acolo isi doreste sa ramana pentru totdeauna...

Adinnu Prfe - 16 Nov 2007, ora 10:03
nu este nimic glorios in aceste fotografii. doar o umbra a unei glorii de mult apuse

dragos i. - 30 Nov 2007, ora 15:53
mai baieti, mai terminati cu pozele acestea...O fografie buna este atunci cand pozezi un cacat si prezinti publicului un bici inramat! marele canion e frumos oricand, copii sunt splendizi, batranii sunt pitoresti pentru ca au riduri si zdrente...Cand subiectul este atat de facil, orice turist japonez, sau nea Nelu portarul blocului, cu digitalul+photoshopul iti fac capodopere de doi bani...Iesiti di schema subiect frumos=poza frumoasa. Adevarata schema este: subiect ultra-banal+talent=Fotofrafie cu F mare. In rest, flori, femei frumoase, batrani, peisaje si masini lucioase, si tone de fotografi digitali.

mihai novac - 12 May 2010, ora 05:11
prima poza nu e chiar din grand canyon e Utah si e Gooseneck .... fata de ce poti sa vezi in jur locul asta e cam lipsit de importanta www.flickr.com/photos/60482742@N00/sets/72157605490464628/