Fotolocatii

Cauta in Foto-Magazin:
 


Aparitii editoriale


Expunerea
[click]  

Compozitia
[click]  

Lumina si iluminarea
[click]  

O varza fotogenica
[click]  

Bill Jay Confesiuni
fotografice
[click]  

 

 

Veliko Tarnovo - orasul vechi

Imediat cum treci de semnul care marcheaza intrarea in Veliko Tarnovo ai impresia ca ai nimerit intr-un oras fantoma. O strada ingusta, prost pavata, trei case parasite fara usi si cu geamurile sparte, cateva buruieni rasarite dintr-un zid de sustinere. Te rogi sa nu vina din sens opus un camion altfel trebuie sa negociezi in bulgareste care da cu spatele. Mai faci cativa zeci de metrii si dai de civilizatie.

Primul semn ca zona ar fi locuita de oameni este un petshop cu mirosul sau specific. Casele raman cam aceleasi, diferenta e ca au usi si nu toate gemurile sunt sparte. Isi face aparitia si un hotel luxos, orasul nu e chiar asa uitat de lume. Am tras masina pe dreapta si pret de 20 de minute m-am plimbat sa caut cazare. Am rezolvat repede si m-am pus pe colindat.

Veliko_Tarnovo_01.jpg

Veliko Tarnovo e un fel de Sighisoara, as putea spune doar ca ceva mai batran. E prima asezare omeneasca din Bulgaria cu o istorie de peste 5 mii de ani. Ca mai toate orasele vechi, ex-comuniste, are si o parte noua. Ce mi-a placut foarte mult este ca partea noua, blocurile uniforme si gri, sunt construite dupa centrul vechi, nu sunt amestecate. E un oras care si-a pastrat esenta. Casele vechi, renovate dupa posibilitati si cam toate in acelasi stil, sunt locuite de oameni batrani.

Veliko_Tarnovo_02.jpg

Peste tot, in cartieul vechi, strazile sunt din piatra, inguste si legate intre ele ca intr-un labirint.

Veliko_Tarnovo_03.jpg

Localnicii sunt saraci, ca mai peste tot in tara, si majoritatea in varsta, cu fete posomorate si resemnate. Cei tineri fie sunt turisti, fie studenti.

Veliko_Tarnovo_04.jpg

Cum se termina casele apar ruinele cetatii Tsarevets. Un castel construit pe un deal in varful caruia troneaza o biserica si care este inconjurat de un zid fortificat.

veliko_tarnovoi14.jpg

Este punctul principal de atractie, mai ales seara cand se organizeaza un spectacol de sunet si lumini. Toata cetatea este luminata, pe sectoare, cu diverse culori, totul pe ritmul muzicii. Ziua, mesterii olari, sculptorii in lemn, anticarii, toti lucreaza la vedere.

Veliko_Tarnovo_05.jpg

O data cu lasarea serii am descoperit un oras linistit, fara muzici, fara prea multe lumini.

Veliko_Tarnovo_06.jpg

Localnicii erau toti pe la casele lor sau prin cate o carciuma si doar din cand in cand aparea cate un omulet grabit.

Galeria de imagini - >

Andrei Mita
mai, 2007
© Fotomagazin.ro

Bookmark and Share

Comentarii:

Ion Ion - 13 May 2007, ora 01:09
Of, of, gramatica, bat-o vina! Dar noi suntem pozari, nu? Ce ne trebuie noua gramatica?

Andrei Mita - 13 May 2007, ora 11:58
Indicati va rog greselile ca cei de la fotomagazin sa le poata corecta, daca se mai poate.

dan paulescu - 15 May 2007, ora 19:00
cam slabe imagini

Andrei Mita - 15 May 2007, ora 23:34
sper ca data viitoare sa fie mai bine. ati putea sa ma ajutati cu informatii cum sa fac mai bine?

Gigi Berlogea - 18 May 2007, ora 12:57
Ehe, mai Andrei draga, marii artisti fotografi care posteaza pe fotomagazin tot felul de comentarii rautacioase, nu au timp sa scrie ceva pertinent si folositor, se pricep doar sa critice si sa dea cu pietre, asta este linia aici si din pacate se pare ca acest tip de atitudine ostila, rautacioasa, gen "eu le stiu pe toate restul sunt prosti" place redactie.

Calin-Stefan Ragalie - 18 May 2007, ora 13:22
Atitudinea pe care o mentionati, d.le Berlogea, nu "place redactiei", cum sugerati. In general filtram comentariile care nu indeplinesc normele elementare de buna cuviinta, dar cenzura ne displace profund.

Andrei Pandele - 19 May 2007, ora 09:09
Dl.I.I. se refera probabil la paragraful dintre primele 2 poze, cu 2 greseli de tastare, destul de apropiate.

mircea teodorescu - 19 May 2007, ora 12:30
domnilor, cine e Gigi Berlogea ? l-am mai vazut si pe alte forumuri/situri cu atitudinea asta de frustrat-razboinic, omu' e suparat rau pe viata si pe fotografi in general. d-le berlogea, de ce mai vizionati atatea fotografii daca va face rau ?

Gigi Berlogea - 21 May 2007, ora 11:47
Pt domul mircea teodorescu: asta e tot ce puteti comenta despre imaginile domnului Andrei Mita, suntem la rubrica Fotolocatii?Corect romaneste se scrie "d-le berlogea, de ce mai vizionati atatea fotografii daca va fac rau ", in rest eu consider imaginile ok, se incadreaza in rubrica unde au fost postate si cred ca prezinta destul de bine locul. Partea artistica - normal, se poate si mai mult; succes in continuare domnule Andrei.

Andrei Mita - 21 May 2007, ora 22:36
Nu stiu cum se face dar orice discutie sau aparitie de-a mea in lumea virtuala provoaca discutii contradictorii. Poate e bine, se anima atmosfera. Ce ma deranjeaza este faptul ca unori chiar incerc sa fac ceva bun si primesc remarci care nu sunt la locul lor. Nu ma deranjeaza deloc critica, dar sa fie constructive. Oricum, multumesc pentru aprecieri si pentru atentie, e un plus ca articolul nu atrecut neobservat. Cat despre cei care frecventeaza fotomagazin, e adevarat, sunt destui care stau pe gard, sparg seminte si comenteaza, dar nu ei sunt esenta fotomagazin. Cei care conteaza se vad aici, pe site, prin articole sau comentarii de calitate. Poate urmatorul articol o sa dea mai putine motive de critica.

Popa ion - 26 May 2007, ora 09:47
Pozele sunt foarte frumoase, reprezentative as zice. Am vizitat de cateva ori orasul asta si nu inteleg de ce ii vedeti saraci pe bulgari, in orasul asta, ca si in toata Bulgaria, vezi si saraci si bogati, la fel ca in Romania. In Tarnovo sunt pline restaurantele in orice zi, cu bulgari, masinile scumpe de pe strada sunt conduse de bulgari, asa ca ...duceti-va intr-un orasel din Romania, in Pascani, sa zicem, si spuneti care sunt mai saraci....

liviu toma - 21 Jun 2007, ora 02:33
"Indicati va rog greselile ca cei de la fotomagazin sa le poata corecta, daca se mai poate". nu se mai poate (partial) sint 7 poze : 1= trebuia facuta "in picioare cu un 16-35 da merge si asa - un pic de corectie de culoare - nota8. 2= clar subexpusa 0,67 ev coltul dreapta jos trebuia sa fie un pic sub muchia zidului, nota 7 3= de ce a fost facuta ? nota 2. 4 = supraexpusa 0,87 ev - unde e cerul mama ? trebuia facuta "in picioare" un pic mai la stinga , nota 6 5 = cu juma de arcada se strica poza. 3 metri mai in spate si un pic lucrata in cs2 nu mai iesea turla asa arsa si cerul ca in sahara. nota 5 6 = nota 8. un pic mai sus incadrarea 'rama pe rama". mergea si mai bine cu un 100-400 7 = balans de alb zero. mesajul = (aproape) zero. deci si nota 0+0= + 0 restu' pozelor ? unele sint ratate grosolan - dar merge si asa. exemple: 19 - lumina nocturna e prinsa in cadru, corectie +3,5 grade dreapta 17 - medalionul pe stilp obtureaza tot, se anuleaza adincimea, 9 nu are balansul de alb bine facut etc etc. cele mai reusite sint 8 si 14 - nota 9 - evident nu amindoua la un loc. suna bine ? critica constructiva, la obiect ? liviu.

dan constantinescu - 23 Jun 2007, ora 02:05
Fotografiile sunt ok dar la nivel de amator. Presupun ca situ-ul asta nu este numai pt profesionisti ci pentru toti care iubesc fotografia deci sa nu fim prea aspri. Eu ti-as recomanda sa fii f atent la lumina (la rasarit sau apus) si sa utilizezi un trepied.

sorin ion - 25 Jun 2007, ora 09:35
am fost si eu tot in mai 2007 in vt. nu stiu ce ati vazut dv acolo, dar mie mi s-a parut un oras super-misto. randurile mi se par cu o nuanta negtiva, si nu cred ca merita. toate bune

Andrei Mita - 29 Jun 2007, ora 11:55
Liviu toma multumesc mult, apreciez foarte tare gestul. ai pierdut mult timp analizand pozele si asta inseamna ceva pentru mine. am sa incerc sa corectez imaginile dupa sfaturile tale sa vad daca o sa-mi placa mai mult. multumesc. sorin ion: sub nici o forma nu am scris randurile cu nuante negative. chiar mi-a placut foarte mult orasul pentru ca era "uitat de lume", sarac si linistit. mi se pare mult mai fain decat ceea ce este acum s.c. sighisoara s.a.

Andrei P. - 22 Dec 2012, ora 18:54
Am ajuns si eu anul asta prin Veliko si mie se pare o destinatie foarte ok pt fotografii :) Recomand si eu la randul meu aceasta destinatie