Prima pagina | Stiri | Despre fotografie | Dictionar foto | Flash | Foto pro | Foto tehnica | Foto tutorial | Fotolocatii | Fotomarket | Laboratoare | Resurse | Tips & Tricks

www.foto-magazin.ro
Realizat de fotografi, pentru fotografi.

FAQFAQ SearchCauta in Forum MemberlistLista Membrilor UsergroupsGrupuri de Utilizatori RegisterInregistrare
ProfileProfil Log in to check your private messagesMesaje Personale Log inLog in
Fotografie panoramica - Scoala
Goto page Previous  1, 2, 3

Post new topic   Reply to topic    www.foto-magazin.ro Forum Index -> Foto-scoala
View previous topic :: View next topic  
Author Message
csr
Site Admin
Site Admin

PostPosted: May 22, 2009 2:52 am    Post subject: Reply with quote

dnmtsn wrote:
Mai lamuriti-ma cu un singur lucru: ce se intampla daca daca faceam panorama aia cu muntii cu un obiectiv de 18 sa zicem (in loc de 35): e clar ca imi ajungeau mai putine cadre, insa atunci nu ieseau muntii mai mici in imagine? si nu trebuia sa fac un crop ca sa obtin ceva similar pierzand insa din pixeli?

In fotografia panoramica se schimba complet modul de abordare al subiectului - nu mai este o fractie din cadru ci devine o marime unghiulara. Muntii, de exemplu au o desfasurare pe 30 grade, aceeasi si cu obiectivul de 18 mm si cu cel de 35 mm. Si asta deoarece nu decupezi un patrat / dreptunghi si ai o hemisfera.
Back to top
View user's profile Send private message
dnmtsn
Level 1 Forum User
Level 1 Forum User

PostPosted: May 22, 2009 9:10 am    Post subject: Reply with quote

sa-mi fie cu iertare, insa nu pricep. Adica indiferent cu ce focala as fi tras panorama aia, iesea la fel, fara crop?
Back to top
DorinDXN
Senior
Senior

PostPosted: May 22, 2009 9:51 am    Post subject: Reply with quote

Focala mai lunga inseamna mai multi pixeli pentru acelasi subiect in panorama, deci cu 18mm (focala mai scurta) muntii ar fi avut mai putini pixeli.

sau, cum spuneti, trebuie sa faceti crop.

Dorin
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
dnmtsn
Level 1 Forum User
Level 1 Forum User

PostPosted: May 22, 2009 10:08 am    Post subject: Reply with quote

acuma-i clar. Multumesc mult .
Back to top
Nomad
Level 2 Forum User
Level 2 Forum User

PostPosted: May 28, 2009 3:35 pm    Post subject: Reply with quote

Pentru dl. Dorin,

Va cer din nou ajutorul Very Happy si sper sa nu va deranjez.Am reusit sa transform in fete de cub cu ajutorul filmului de pe site dar cel care arata si operatia inversa nu se mai incarca. Daca nu cer prea mult as dori cateva indicatii despre aceasta operatiune in hugin.

Cu respect
Mircea.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
DorinDXN
Senior
Senior

PostPosted: May 28, 2009 4:19 pm    Post subject: Reply with quote

Sunt mai multe cai de a transforma din echirectangular <> cubic.

Precizez, pentru cei care inca nu au aflat, ca pentru a putea fi vizualizata pe calculator
formatul indicat ca intrare pentru un viewer de panorame poate fi

1) echirectangular: un fisier .jpg, sau .tif cu raport de dimensiune in pixeli de 2:1 de exemplu 6000x3000 pixeli, formatul echirectangular are 360 orizontal si 180 vertical

2) ca 6 fete de cub adica 6 imagini rectiliniare de cuprindere 90x90
dimensiunea in pixel corespunzatoare unui echirectangular se obtine impartind latimea la pi
in exemplu, 6000 / pi = 1910 (rotunjit)
deci vor fi 6 fete de cub ( fata, dreapta, spate, stanga, sus, jos) fiecare a 1910x1910 pixeli corespunzatoare unui echirectangular de 6000x3000 pixeli.

Aceste 6 fete de cub pot fi ca 6 fisiere independente sau lipite in cruce

Filimuletele cu Hugin au si scopul de a invita utilizatorul sa descopere prin exemple si sa inteleaga conversia ca o remapare dintr-o proiectie in alta. Filmele se descarca doar ca cele mari vin greu.

Pe langa Hugin (free) sau comercial PTGui mai exista programul
pano2qtvr (free pentru uz necomercial)
care face conversia dupa un click de buton
http://gardengnomesoftware.com/pano2qtvr_download.php
necesita quicktime instalat
mai exista plug-in-uri pentru Photoshop si altele,
sau exista posibilitatea de scriptare a lui nona_gui.exe din distributia Hugin
am sa inserez scriptul necesar de conversie cu nona daca sunt solicitari, dar pentru conversie usoara dintr-un singur click pano2qtvr face o treaba excelenta

Dorin
Back to top
yo5bdm
Level 4 Forum User
Level 4 Forum User

PostPosted: Jun 19, 2009 7:56 am    Post subject: Reply with quote

Si inca o intrebare legata de soft. Unii ezita sa descarce pluginul Deval (se ingrijoreaza de virusi sau alte aberatii). Cum s-ar putea face pe cale gratuita fisierul flash sau quicktime necesar fisierului HTML furnizat de Deval?
DorinDXN
Senior
Senior

PostPosted: Jun 19, 2009 8:59 am    Post subject: Reply with quote

mov-ul se poate face cu Pano2qtvr (free pentru uz necomercial) problema e ca Apple nu mai sustine formatul panoramic in .mov astfel ca sub MS Vista nu pot fi vazute panoramele decat cu DevalVR
Intr-un viewer flash pot fi vazute si sub MS Vista.

Convertoare pentru flash free nu prea exista, exceptand http://panosalado.com/ (open source)
dar nu am vazut publicate cu panosalado panorame

La 30 euro+TVA se poate achizitiona krpano http://www.krpano.com/buy/ excelent si datorita suportului pentru panorame de rezolutie foarte mare sau
Flash panorama player http://flashpanoramas.com/player/ pe la 39.95 euro +TVA

mai exista
panorama2flash pe la 45 euro
http://www.easypano.com/panorama2flash.html

Desigur licentele se cumpara de catre cel care produce panoramele, vizitatorii le pot viziona gratuit odata ce au plug-inul flash instalat.

Dorin
Back to top
aureliandan
Level 2 Forum User
Level 2 Forum User

PostPosted: Mar 26, 2010 10:00 am    Post subject: Reply with quote

DorinDXN wrote:
Doar pentru a da o panorama si mai si decat cea data de d-l csr Smile

Din ispravile d-lui Bernd Dohrmann:

http://www.360bilder.de/html/vr_yak52_4.htm

Dorin

Cum poate fi facuta o astfel de panorama, banuiesc ca nu ai timp sa rotesti aparatul cu cate 60 grade sa mai iei si zenit si nadir Smile ... credeti ca a folosit ceva de genul http://www.0-360.com/ ?

Iarasi nu pot sa-mi explic cum a fost facuta urmatoarea panorama ... http://www.360cities.net/image/helicopter-rescue-alpine-simulation

aveti idee ?
Back to top
DorinDXN
Senior
Senior

PostPosted: Mar 26, 2010 11:09 am    Post subject: Reply with quote

Folosind un obiectiv fisheye de 8 mm poate avea 180 pe diagonala pe crop sau un cerc complet de 180 pe fullframe.

Ca si la panoramele lipite facute din mana, cei experimentati plaseaza imbinarile viciate de paralaxa in "spatele" obiectelor mai apropiate de ex nu vedeti daca terenul cultivat are ruptura pentru ca ea a fost plasata inteligent in spatele barelor cockpit-ului.

Referitor la nadir, interiorul avionului ramane nemiscat fata de camera.

La a doua, nadirul a fost interiorul elicopterului.
Cu o camera pe crop 1.6 sau 1.5 cu obiectiv fish eye de 8 mm se poate face o panorama chiar din numai 3 fotografii ramanand doar o mica gaura la nadir, in practica pentru minim se folosesc de regula 4 pentru o mai buna calitate dar fara poze de nadir si fara poza de zenit, camera fiind inclinata in sus cu 5 grade imaginile se suprapun la zenit ramanand acea gaura la nadir completata ulterior.
In cazul elicopterului nadirul a fost lateral iar fotografia de completare a gaurii (de regula ocupata cu dispozitivul de prindere al camerei) putea fi fotografiata chiar si la sol.

Dorin
Back to top
aureliandan
Level 2 Forum User
Level 2 Forum User

PostPosted: Mar 26, 2010 1:10 pm    Post subject: Reply with quote

ok, mersi pentru lamurire.

La cea cu elicopterul sa inteleg ca s-a folosit ceva de genul unui monopied, fotograful l-a indreptat in afara elicopterului si rotirea s-a facut mai putin precis, din mana urmand sa alinieze imaginile in software.
Banuiesc ca s-a mai facut o poza la sol ca fotograful sa poata fi scos ulterior din cadru.

Declansarea s-a facut probabil cu ajutorul unui cablu.

Cel putin asa imi inchipui eu nu vad altfel cum ar fi posibil ca cel care a facut fotografia sa dispara din cadru si sa-ti dea impresia ca poza a fost facuta de cineva din afara elicopterului.
Back to top
aureliandan
Level 2 Forum User
Level 2 Forum User

PostPosted: Mar 26, 2010 2:13 pm    Post subject: Reply with quote

am gasit o astfel de panorama in care se vede clar tehnica folosita ... probabil ca a fost intentionat necorectata, undeva langa gard se vede umbra fotografului cu monopiedul si cablul de declansare, in cazul asta aparatul banuiesc ca a fost fixat cu un inel cum este cel de la Nodal Ninja.
La cat de bine arata imaginea cu siguranta s-au folosit mai multe expuneri pentru un cadru

http://www.360bilder.de/html/vr_almunecar.htm
Back to top
nicu_CND
Newcomer

PostPosted: Jun 13, 2010 2:14 pm    Post subject: o Reply with quote

Salut pe toata lumea (si sper sa mai gasesc pe cineva pe aici)
Numele meu este Nicu
Am gasit subiectul foarte interesant si m-a prins si pe mine "microbul"
Vreau sa intru "in hora" si am nevoie de ajutor pentru o decizie
- Sigma 8mm f/3.5 EX DG Cir Fisheye
- Sigma 8-16mm f4.5-5.6 DC HSM
- Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM
- sau poate altceva ......
Bineinteles pentru fotografia panoramica, (dar ar fi si varianta panorama + altele)
Multumiri anticipate
Back to top
raven_bacsi
Newcomer

PostPosted: Nov 09, 2010 8:25 am    Post subject: crapa Stich-ul din Hugin.... Reply with quote

salutare, sunt super-nou in domeniul foto, am ajuns pana la "Stich now" si crapa... partea de Stich... daca vreau sa salvez project-ul, crapa Hugin-ul [Version 0.7.0 (SVN 3465)]...

ruleaza pe Wingoz Vista Enterprise de la job.... Shocked

ceva idei?

------------

dupa o ora si ceva....

am facut alt set de poze, a mers... poza o vedeti mai jos in format jpeg

Last edited by raven_bacsi on Nov 09, 2010 9:10 am; edited 2 times in total
Back to top
DorinDXN
Senior
Senior

PostPosted: Nov 09, 2010 9:09 am    Post subject: Reply with quote

Incercati mai intai cu doua fotografii, de o luna s-a lansat ultima compilatie de Hugin.
Ar fi util sa precizati ce versiune utilizati, eventual sa cautati una diferita.
Pe moment cam astea ar fi ideile, Hugin este un program open source.

Dorin

L.E. acum am vazut anuntarea succesului cu alt set de fotografii.
Back to top
raven_bacsi
Newcomer

PostPosted: Nov 09, 2010 9:14 am    Post subject: Reply with quote

Cladirea este Grupul Scolar Agricol Bistrita, am facut poza doar de test. imaginile in format RAW sunt cu extensia NEF pentru Nikon, si Hugin nu le recunoaste, deci am lucrat cu imaginile jpeg...

Incercarea asta era doar de a testa algoritmii, si combinarea imaginilor, nu va legati va rog frumos de tot de compozitie / claritate / impresie lipsa artistica Very Happy

Multzumesc.

Pe de alta parte o intrebare: tot cu acest Hugin soft la el, oare pot sa creez o imagine gen 3D si al unui obiect? adica de exemplu un obelisc, sau un trofeu, sau un cap uman, pozat din diferite pozitii?
DorinDXN
Senior
Senior

PostPosted: Nov 09, 2010 10:08 am    Post subject: Reply with quote

raven_bacsi wrote:

Pe de alta parte o intrebare: tot cu acest Hugin soft la el, oare pot sa creez o imagine gen 3D si al unui obiect? adica de exemplu un obelisc, sau un trofeu, sau un cap uman, pozat din diferite pozitii?

Folositi acesta
http://gardengnomesoftware.com/pano2qtvr.php
(free pentru uz necomercial) necesita sa aveti instalat si QuickTime
Vedeti la Object Movies

Dorin
Back to top
raven_bacsi
Newcomer

PostPosted: Nov 09, 2010 11:07 am    Post subject: Reply with quote

ce am stiut sa construiesc http://elod.cnlr.ro/panorama/panorama1.html pana la urma...
DorinDXN
Senior
Senior

PostPosted: Nov 09, 2010 11:36 am    Post subject: Reply with quote

Functioneaza, textul din dreapta sus trebuie inlocuit cu data fotografierii si numele sau semnatura Dvs.

Dorin
Back to top
raven_bacsi
Newcomer

PostPosted: Nov 10, 2010 9:33 am    Post subject: Reply with quote

multumesc foarte important! Very Happy in weekend am sa incerc ceva mai interesant...
raven_bacsi
Newcomer

PostPosted: Nov 19, 2010 7:36 pm    Post subject: Reply with quote

M-am mai jucat un pic si am facut o chestie de genul acesta. Este centrul orasului Bistrita...

Dar mi se pare ca ar fi bine sa mai scad din dimensiunea originala ca la dimensiunea asta arata un pic neclare...
SavaRin
Newcomer

PostPosted: Jul 31, 2011 7:51 am    Post subject: panorama- scoala Reply with quote

de 3 ani urmaresc acest curs de fotografie panoramica 360*
Am un aparat foto digital compact HP R507 cu obiectiv Pentax de 5,8 (35mm) si un Piciorong-foto de 148cm.

Stiu ca nu se incadreaza cu aparatele DSLR, dar imi doresc foarte mult sa invat aceasta tehnica de fotografiere

Am sa postez primele mele realizari

http://imageshack.us/photo/my-images/3/piciorongfoto.jpg/[/img]
SavaRin
Newcomer

PostPosted: Aug 15, 2011 11:44 am    Post subject: Panorama360*x180* Reply with quote

Am continuat testele de la un set de 12 poze/rand pana la 5 randuri !!!
Rezultatul e acceptabil cu cateva zone de tranzitie cam stridente si cateva nepotriviri de continuitate.
Pentru inceput ma declar multumit, pe masura ce imi bunatatesc aparatura foto cu un aparat foto mai bun.
Acum pt un set de 49 de fotografii imi ia cam 25 min sa le fac, dureaza cam multisor si dezavantajul major e ca la prezenta oamenilor in cadru sa rezulte niste fantome de toata frumusetea.
Toate etapele de lucru le puteti vedea la adresa http://impreuna.0fees.net/foto-3d/foto-3d-jpg.htm
SavaRin
Newcomer

PostPosted: Feb 07, 2012 11:59 am    Post subject: Convertor Magnetic Wide Reply with quote

Am avut surpriza de a descoperi acest Cokin 0.5 R 730A-MM - Convertor Magnetic Wide ce se poate atasa pe camerele compacte cu ajutorul unui inel magnetic.
Eu am un Samsung ES9 cu diametrul lentilei de 13mm si diametrul exterior de 30mm.
Ma intereseaza daca pot atasa acest Convertor magnetic la obiectiv pentru a obtine o distanta focala mai mica, de la 27mm la 14mm in echivalent de 35mm?
Doresc sa-l folosesc in fotografia panoramica sferica ca sa reduc numarul de fotografii de la 36 la numai 8 ar fi un salt spectaculos.
Astept sfatul dumneavoastra cu foarte multa nerabdare.
Va multumesc anticipat pentru raspuns.

http://www.f64.ro/products/description/Cokin_0_5_R_730A_MM-Convertor_Magnetic_Wide/index.html
csr
Site Admin
Site Admin

PostPosted: Feb 07, 2012 8:45 pm    Post subject: Reply with quote

SavaRin, ai primit raspunsuri la:
http://www.foto-magazin.ro/forum/viewtopic.php?p=125170&highlight=#125170

Te rog sa nu mai postezi aceleasi intrebari in mai multe topicuri, deoarece creaza confuzie.
Back to top
Post new topic   Reply to topic    www.foto-magazin.ro Forum Index -> Foto-scoala All times are GMT
Goto page Previous  1, 2, 3
Page 3 of 3

Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum