Prima pagina | Stiri | Despre fotografie | Dictionar foto | Flash | Foto pro | Foto tehnica | Foto tutorial | Fotolocatii | Fotomarket | Laboratoare | Resurse | Tips & Tricks

www.foto-magazin.ro
Realizat de fotografi, pentru fotografi.

FAQFAQ SearchCauta in Forum MemberlistLista Membrilor UsergroupsGrupuri de Utilizatori RegisterInregistrare
ProfileProfil Log in to check your private messagesMesaje Personale Log inLog in
Probleme fotograf nunta/botez

Post new topic   Reply to topic    www.foto-magazin.ro Forum Index -> Discutii generale
View previous topic :: View next topic  
Author Message
bogdanbontas
Level 3 Forum User
Level 3 Forum User

PostPosted: Nov 11, 2016 2:23 pm    Post subject: Probleme fotograf nunta/botez Reply with quote

Buna ziua,

Desi sunt de ceva timp pe forum si fac fotografii in regim amator de vreo 5 ani, abia de curand m-am hotarat sa incerc sa fac bani din fotografie Smile

As dori sa incep si eu sa fac evenimente (am facut 2 majorate si un botez la prieteni pana acum si chiar mi-a placut) insa mi-e teama ca nu o sa ma descurc pe termen lung.

Stiu ca piata e suprasaturata si da, chiar nu e nevoie de inca un fotograf de eveniment, si sunt multi clienti care, daca s-ar putea, ar plati cat mai putin posibil. Cu toate astea, as vrea sa stiu care ar fi, dupa voi, cele mai mare griji, impedimente in meseria voastra de fotograf de nunta/botez. Care sunt cele mai mari obstacole? Competitia? Clientii? Preturile albumelor de nunta (mie mi se par destul de mari Sad ) ?

Va multumesc.

Later edit: daca mesajul e in subforumul nepotrivit, va rog sa ma anuntati.
bogdanbontas
Level 3 Forum User
Level 3 Forum User

PostPosted: Nov 14, 2016 8:26 am    Post subject: Reply with quote

Nimeni? Sad
zygh
Level 2 Forum User
Level 2 Forum User

PostPosted: Nov 14, 2016 12:36 pm    Post subject: Reply with quote

Inregistreaza-te persoana fizica autorizata sau incepe o firma pe domeniu, sa platesti taxe, cumuleaza cu restul costurilor si revino sa ne anunti daca costul unui album este mare.
Cati ani ai? Ai muncit personal pentru banii cu care ai achizitionat aparatura? In cazul in care este nevoie, ai luat in considerare o investitie minima sa ajungi la un minim nivel de echipare profesionala (lumini, diffusere, stative etc nu doar SLR-u' cu obiectivu de kit;) )?
Daca alta sansa nu ai, merge si fotografia de eveniment dar fa o analiza la rece inainte sa te arunci cu capul inainte. Treaba cu hobby si pozatul pe la prieteni nu se pune decat la capitolul abilitati tehnice specifice meseriei:)
Din experienta personala, tranzitia de la hobby la profesie si rutina subiectului pozat a furat mult din pasiunea fotografiatului in sine.
Back to top
View user's profile Send private message
bogdanbontas
Level 3 Forum User
Level 3 Forum User

PostPosted: Nov 14, 2016 4:40 pm    Post subject: Reply with quote

zygh wrote:

Din experienta personala, tranzitia de la hobby la profesie si rutina subiectului pozat a furat mult din pasiunea fotografiatului in sine.

Asta asa este, insa nu vad de ce nu poti sa tratezi fotografia ca pe un job simplu.

Multi fotografi buni isi creaza fotografiile lor cele mai bune prin proiecte personale, nu prin joburi la clienti.

Ideea nu era neaparat daca un album e scump sau nu, ci ca se pierde destul de mult timp dupa nunta cu postprocesare, albume, print...etc, cand ma gandesc ca astea sunt servicii ce pot fi externalizate usor.

Astfel ajungi sa faci doar ce iti place, fotografierea.
Post new topic   Reply to topic    www.foto-magazin.ro Forum Index -> Discutii generale All times are GMT
Page 1 of 1

Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum