Prima pagina | Stiri | Despre fotografie | Dictionar foto | Flash | Foto pro | Foto tehnica | Foto tutorial | Fotolocatii | Fotomarket | Laboratoare | Resurse | Tips & Tricks

www.foto-magazin.ro
Realizat de fotografi, pentru fotografi.

FAQFAQ  SearchCauta in Forum   MemberlistLista Membrilor   UsergroupsGrupuri de Utilizatori   RegisterInregistrare 
  ProfileProfil   Log in to check your private messagesMesaje Personale   Log inLog in 
Doresc o imprimanta rentabila

Post new topic   Reply to topic    www.foto-magazin.ro Forum Index -> Suport de imagine digitala
View previous topic :: View next topic  
Author Message
gugumanul379
Level 4 Forum User
Level 4 Forum User

PostPosted: Aug 14, 2007 11:43 am    Post subject: Doresc o imprimanta rentabila Reply with quote

Am un prieten caruia i-a venit ideea ca poate castiga bani din printat fotografii.
Vrea sa stie prin bunavointa voastra urmatoarele:
Unde gasese o imprimanta la care sa GASEASCA consumabile.
Imprimanta sa poata printa 15/10 la calitate foto similara cu cea din alte parti la un pret sub 10000 lei vechi (pt ai ramane lui diferenta) si care ar fi acela (pretul).
Ce optiuni are.

Din cate stiu eu (si i am spus asta) nu prea poti scoate tu ca "particular" poze mai ieftine (sau la acelasi pret la vanzare) ca la minilab-uri sau magazine mari de profil.
Multumesc frumos.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger MSN Messenger
ionitag
Level 2 Forum User
Level 2 Forum User

PostPosted: Aug 14, 2007 11:50 am    Post subject: Reply with quote

Cea mai ieftina solutie cred ca este seria Selphy de la Canon. Si costa cam exact 1 leu / poza 10x15.
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo Messenger
Vlad Soare
Senior
Senior

PostPosted: Aug 14, 2007 7:47 pm    Post subject: Reply with quote

Cea mai ieftină e Selphy, într-adevăr, dar preţul e peste un leu.
Asta pentru că cerneala nu ţine aproape niciodată la fel de mult ca hîrtia. Adică ai 36 de foi la un cartuş de cerneală, dar cerneala se termină după 34 sau 35 de poze.

Cît despre calitate foto... arată beton din faţă, însă dacă te uiţi dintr-o parte vezi dîrele de cerneală, adică îţi dai seama că nu e fotografie "normală", ci e tipărită pe imprimantă.
Back to top
View user's profile Send private message
gf
Level 4 Forum User
Level 4 Forum User

PostPosted: Aug 16, 2007 8:12 pm    Post subject: Re: Doresc o imprimanta "rentabila" Reply with quote

gugumanul379 wrote:
Din cate stiu eu (si i am spus asta) nu prea poti scoate tu ca "particular" poze mai ieftine (sau la acelasi pret la vanzare) ca la minilab-uri sau magazine mari de profil.
Multumesc frumos.

Ai spus bine. La Canon Selphy la pret real se ajunge pe undeva la 10x15 pe la 1,1 lei sau de multe ori chiar mai mult. Cu cat sa vanda pozele? 1,2 lei sa zicem. Un profit de 0,1 lei pe poza si isi recupereaza pretul imprimantei dupa 1800-2000 de poze. Daca reusesti sa gaseasca clienti la pretul asta mai bine se duce el cu pozele la laborator foto si castiga mai mult. Nu stiu cine ii va plati lui mai mult dar cine stie.
Daca merge la un laborator foto nu prea mare dar care este serios si discuta direct cu patronul de genul: tiparesc multe poze pentru diversi clienti, nu putem negocia o reducere permanenta? se poate obtine un pret si mai bun sub care sincer nu cred ca te poti incadra cu o imprimanta.

Succes.
Back to top
ionitag
Level 2 Forum User
Level 2 Forum User

PostPosted: Aug 16, 2007 8:31 pm    Post subject: Reply with quote

La unele laboratoare, pentru volum mare (min 1000 bucati) pretul poate sa scad pana in jur de 0,4 lei pe poza 10x15.
Back to top
mircea
Newcomer

PostPosted: Aug 27, 2007 9:48 pm    Post subject: Reply with quote

Nu se vad urme de cerneala pentru ca nu merge cu cerneala Smile Poate ai vrut sa zici transfer termic...
Back to top
gugumanul379
Level 4 Forum User
Level 4 Forum User

PostPosted: Aug 27, 2007 9:55 pm    Post subject: Reply with quote

Da' cu ce merge ca s curios... mai ales ca iti da un "cartus" la fiecare set de hartii .
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger MSN Messenger
mircea
Newcomer

PostPosted: Aug 27, 2007 10:10 pm    Post subject: Reply with quote

Pai ti-am spus... Transfer termic. Cartusul respectiv contine folia de transfer. Cand printezi poate ai observat ca face 4 treceri, 3 pentru culori si una finala de protectie.
Back to top
manuel
Newcomer

PostPosted: Jan 16, 2008 5:49 pm    Post subject: imprimanta foto hiti este o solutie Reply with quote

Poate sunt putin subiectiv dar merita de luat in considerare si imprimanta hiti 730 ps care mie personal, este cam maximum in printare (calitate) si optiuni destule(printare 10x15 ,13x18,15x20,abtipilduri,indexuri,post card,calendare,independenta fata de calculator in editare).
Back to top
Radu.Vadan
Senior
Senior

PostPosted: Jan 16, 2008 6:12 pm    Post subject: Re: imprimanta foto hiti este o solutie Reply with quote

manuel wrote:
Poate sunt putin subiectiv dar merita de luat in considerare si imprimanta hiti 730 ps care mie personal, este cam maximum in printare (calitate) si optiuni destule(printare 10x15 ,13x18,15x20,abtipilduri,indexuri,post card,calendare,independenta fata de calculator in editare).

Pacat de calitate, care este destul de slaba, chiar si pentru o imprimanta. Comparativ cu un laborator, sau Durst-Lambda, este sub orice critica.
Vlad Soare
Senior
Senior

PostPosted: Jan 16, 2008 8:38 pm    Post subject: Reply with quote

Quote:
Nu se vad urme de cerneala pentru ca nu merge cu cerneala
Poate ai vrut sa zici transfer termic...

Mă rog, nu-i cerneală, e pigment. Sau un alt fel de smac, nu contează. Am ales greşit cuvîntul. Ideea e tot aia: uită-te dintr-o parte la o poză făcută pe Selphy şi o să înţelegi la ce mă refer. Alege una cu ceva suprafeţe monocolore, gen peisaj cu cer albastru. Wink
Back to top
marius_eugen
Newcomer

PostPosted: Mar 16, 2010 10:12 pm    Post subject: Reply with quote

Eu am Selphy 720 si pot spune ca ies pozele mult mai bine decat la un laborator foto , cel putin mai bine decat la cel din Carefura .
Cel mai interesant pachet este cel de 108 coli , la 130 ron , contine 3 "riboane" si 108 coli .

Eu , ca un roman inventiv , am reusit sa fac si alte "magarii" , pentru pozele care nu trebuie sa iasa la o calitate extraordinara ( oricum ies mai bine decat pozele de generatie veche sau cele trase la o imprimanda deskjet pe o hartie foto proasta) . Ideea consta in "derularea" in sens invers a riboanelor dupa ce se termina , astfel incat mai pot fi folosite inca o data .
Procesul de "romanizare" Very Happy este f migalos , dar are efect la buzunar . In viitor incerc sa vad cum "pacalesc" imprimanta sa-mi accepte si altfel de coli decat cele originale Canon , pentru ca cele originale au inca 1,5 cm in fiecare capat in plus , in timp ce , oricare alta marca au numai amrimea specificata pe cutie si anume 10x15 ( parca ) .

Daca mai are cineva o astfel de imprimanta si are astfel de "idei" , poate se indura sa le imparta si celorlalti .

Vlad - parerea mea este , cu riscul de a te supara , ca NU ai vazut o poza scoasa cu o astfel de imprimanta !
Back to top
Nikon
Level 3 Forum User
Level 3 Forum User

PostPosted: Mar 12, 2013 5:39 am    Post subject: Re: imprimanta foto hiti este o solutie Reply with quote

manuel wrote:
Poate sunt putin subiectiv dar merita de luat in considerare si imprimanta hiti 730.

Ar merita daca ati asigura si consumabilele intr-o maniera continua.
De patru luni dau telefon dupa consumabile si sunt amanat mereu.
Noroc ca am intrat in Postul Pastelui si nu se mai fac nunti.
Cine face ca mine, ca mine sa pateasca!
Back to top
Vlad Soare
Senior
Senior

PostPosted: Mar 12, 2013 7:13 am    Post subject: Reply with quote

marius_eugen wrote:
Eu am Selphy 720 si pot spune ca ies pozele mult mai bine decat la un laborator foto
[...]
Vlad - parerea mea este , cu riscul de a te supara , ca NU ai vazut o poza scoasa cu o astfel de imprimanta !

N-ai nimerit-o. Am o astfel de imprimantă acasă și o folosesc regulat de vreo cinci ani de zile. Știu foarte bine cum arată nu doar o poză pe Selphy, ci sute.
Părerea mea este că tu nu ai văzut o fotografie adevărată (adică RA4) făcută ca lumea. Față de o bombiță de pe holul supermarketului, care are un minilab la mîna a paișpea care n-a văzut o revizie în ultimii zece ani, și la care substanțele sînt "românizate" în același mod în care o faci tu cu cartușele, Selphy arată într-adevăr beton.

Edit: hmmmm, abia acum am văzut că am răspuns la un mesaj vechi de trei ani. Embarassed
Back to top
Nikon
Level 3 Forum User
Level 3 Forum User

PostPosted: Mar 12, 2013 12:11 pm    Post subject: Reply with quote

Vlad Soare wrote:
Edit: hmmmm, abia acum am văzut că am răspuns la un mesaj vechi de trei ani. Embarassed

Imi cer scuze, Vlad!
Probabil ca eu sunt de vina, cel care dorea sa-si manifeste indingnarea privind serviciile (nule!) chiar si platite, post-garantie, "asigurate" de HiTi Romania.
Back to top
Post new topic   Reply to topic    www.foto-magazin.ro Forum Index -> Suport de imagine digitala All times are GMT
Page 1 of 1

Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum