Prima pagina | Stiri | Despre fotografie | Dictionar foto | Flash | Foto pro | Foto tehnica | Foto tutorial | Fotolocatii | Fotomarket | Laboratoare | Resurse | Tips & Tricks

www.foto-magazin.ro
Realizat de fotografi, pentru fotografi.

FAQFAQ SearchCauta in Forum MemberlistLista Membrilor UsergroupsGrupuri de Utilizatori RegisterInregistrare
ProfileProfil Log in to check your private messagesMesaje Personale Log inLog in
Polaroidul romanesc

Post new topic   Reply to topic    www.foto-magazin.ro Forum Index -> Aparate foto clasice
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Andrei B
Newcomer

PostPosted: Feb 16, 2015 1:02 pm    Post subject: Polaroidul romanesc Reply with quote

Salut,

Va trimit un articol despre "polaroidul" romanesc.

Sper sa va placa si sa ma scuzati daca nu am folosit cei mai buni termeni fotografici in a prezenta aparatul.

http://asociatiacogito.ro/2015/02/polaroidul-romanesc/
Back to top
View user's profile Send private message
Eugen Mezei
Level 3 Forum User
Level 3 Forum User

PostPosted: Aug 26, 2015 7:25 pm    Post subject: Reply with quote

You don't have permission to access /2015/02/polaroidul-romanesc/ on this server.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Andrei B
Newcomer

PostPosted: Aug 29, 2015 8:53 am    Post subject: Reply with quote

Salut. Se lucreaza la server. Revin cu in raspuns cand e reactivat.
Back to top
Eugen Mezei
Level 3 Forum User
Level 3 Forum User

PostPosted: Oct 28, 2015 11:05 pm    Post subject: Reply with quote

Acuma merge. N-ai revenit Smile
Am crezut ca intr-adevar ar fi vorba de un polaroid adevarat, destul de neasteptat avand in vedere ca nici rusii n-au reusit sa produca o copie de Polaroid care sa intre in productia de serie.

Pina prin anii 80 erau destul de raspandite aceste aparate, erau folosite in parcuri sau oriunde se aduna lume cu timp, preferabil familii. Stiu ca la Cluj in parcul mare era un asemenea fotograf care pe langa aparat avea o caprioara impaiata, un urs, calutz, parca si o capra, masinuta cu pedale, etc. Bineinteles pt. a atrage copii care probabil ii bateau pe parinti la cap pina li se facea o fotografie.
Eu n-am primit niciodata asemenea fotografie, ii drept ca nici nu-mi doream. Avand aparat in familie ar fi fost oricum o prostie, sa fim seriosi totusi, pozele produse nu erau nici mari capodopere, nici tehnic prea bune.
Totusi m-a interesat intotdeauna cum functioneaza aceste aparate.

M-a amuzat cand au aparut prima data pe net primele articole despre "Afghan camera". Din perspectiva faptului ca nu de multa vreme la noi inca erau ceva uzual, era cumva hilar cum erau descrise ca ceva antic. Chestie de punct de vedere I guess.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Andrei B
Newcomer

PostPosted: Oct 28, 2015 11:19 pm    Post subject: Reply with quote

Salut,

Nu stiu de ce am crezut ca ti-am trimis mesaj cand site-ul a redevenit activ... Imi cer scuze... incep sa ma ramolesc.

Si eu stiu cand am fost la Baile Herculane si era un tip cu... un urs. Din cate stiu eu nu avea un "polaroid" din asta, ci un aparat foto mai modern. Cred ca mai am pe undeva poza.

Problema pentru care romanii nu au facut un polaroid romanesc este pentru ca... cum zici tu... nu au facut rusii unul.

Cautand informatii pe net pentru diferitele aparate am aflat cum mergea treaba. Iti trimit un link interesant ca sa vezi cum se faceau proiectoarele https://www.flickr.com/photos/vivax_imago/7071716185/

Intre timp am mai pus la colectie inca un "polaroid" http://asociatiacogito.ro/2015/10/polaroidul-romanesc-mai-vechi-mai-romanesc/

Legat de afgan camera... e distractiv cum termenul de afgan camera a devenit atat de des folosit pentru aceste aparate.

Daca mai ai ceva informatii legat de aceste aparate, sau cunosti persoane care ne-ar putea spune mai multe, sunt interesant. La fel cum sunt interesat de cinematografe care se inchid si vor sa trimita aparatura la casat... adica la fier vechi.

Un exemplu trist e cu deja clasicul depozit de filme... acolo s-au pierdut multe filme care se mai puteau proiecta...

Din nou imi cer scuze ca am uitat sa te anunt si sper sa tinem legatura
Back to top
Post new topic   Reply to topic    www.foto-magazin.ro Forum Index -> Aparate foto clasice All times are GMT
Page 1 of 1

Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum