Prima pagina | Stiri | Despre fotografie | Dictionar foto | Flash | Foto pro | Foto tehnica | Foto tutorial | Fotolocatii | Fotomarket | Laboratoare | Resurse | Tips & Tricks

www.foto-magazin.ro
Realizat de fotografi, pentru fotografi.

FAQFAQ  SearchCauta in Forum   MemberlistLista Membrilor   UsergroupsGrupuri de Utilizatori   RegisterInregistrare 
  ProfileProfil   Log in to check your private messagesMesaje Personale   Log inLog in 
Reconditionare Nikon FE

Post new topic   Reply to topic    www.foto-magazin.ro Forum Index -> Resurse
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Shakabalus
Level 1 Forum User
Level 1 Forum User

PostPosted: Aug 06, 2012 5:34 pm    Post subject: Reconditionare Nikon FE Reply with quote

Salutari. Tocmai am achiziționat un Nikon fe pe film și vroiam sa îl recondiționez la exterior ( vopsea sgarieturi etc ). Stiti pe cineva care se ocupa de asa ceva ? Sunt din Iasi dar pot sa îl trimit oriunde dacă e cazul.
Multumesc Anticipat
Back to top
View user's profile Send private message
ggl
Senior
Senior

PostPosted: Aug 06, 2012 8:07 pm    Post subject: Reply with quote

Lasă exteriorul că nu-i mașină de epocă să agăți gagici cu el. Schimbă-i izolatorii de lumină, suflă praful din el, inclusiv cel de sub geamul mat și pune-l la treabă.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
George.
Level 4 Forum User
Level 4 Forum User

PostPosted: Aug 06, 2012 11:13 pm    Post subject: Reply with quote

ggl, in fotografie exista bucurii si dincolo de realizarea pozelor. Aparatele clasice au farmecul lor, sa il ignori ar fi mare pacat.
Back to top
Shakabalus
Level 1 Forum User
Level 1 Forum User

PostPosted: Aug 07, 2012 3:42 am    Post subject: Reply with quote

la asta ma gandeam si eu George.
Back to top
castell
Level 2 Forum User
Level 2 Forum User

PostPosted: Aug 07, 2012 11:33 am    Post subject: Reply with quote

Incearca la numerele astea de telefon 021314 69 09, 0722 321 926, 0745 130 536. Este in Bucuresti pe undeva pe langa Hotel Minerva, intre Romana si Pta Victoriei. Se numeste Gabriel Cringloska. Eu am dus mai demult un nikon fm3a si arata ca nou. Adevarat este scump dar face treaba foarte buna.
Back to top
banivechi
Level 2 Forum User
Level 2 Forum User

PostPosted: Aug 07, 2012 3:03 pm    Post subject: Reply with quote

George. wrote:
ggl, in fotografie exista bucurii si dincolo de realizarea pozelor. Aparatele clasice au farmecul lor, sa il ignori ar fi mare pacat.

Problema e ca daca ai un aparat clasic in "mint state" nu prea iti mai vine sa-l atirni de git si sa tacanesti din el prin oras. Eu asa am patit, am un OM-2 perfect de mai bine de doi ani si n-am facut decit un film de test cu el - in casa. Insa un OM-4 "ruginit" a calatorit cu mine prin toata lumea.
Back to top
montecarlo
Senior
Senior

PostPosted: Aug 08, 2012 5:46 am    Post subject: Reply with quote

cam merg si eu pe ideea lui ggl . E drept ca ai vrea sa arate bine aparatu' iar camerele mai vechi au o oarecare 'sex appeal', da' pana la urma nu-i decat o scula (nu mai mult decat ar fi o bormasina de ex. Wink ). Pacat ar fi sa nu fie folosita (din pct asta de vedere n-am inteles colectionarii cate tin in vitrina lucruri utilizabile si perfect functionale, ca-i vb. de aparate foto, sau altceva).
ggl
Senior
Senior

PostPosted: Aug 08, 2012 6:26 am    Post subject: Reply with quote

Leica-ul lui Garry Winogrand:
http://leicarumors.com/2009/01/21/a-really-used-camera.aspx/

@George: Mda, pipăitul aparatelor. Prefer o femeie, mulțumesc.

@banivechi: La fel și aici. De aia mi le cumpăr cu patina timpului. Ca să le folosesc. Atâta timp cât e funcțional aparatul nu mă interesează că nu arată mint, ba chiar mă bucur că-l iau mai lesne din cauză că nu-i atractiv pentru colecționarii pipăitori.
Back to top
Shakabalus
Level 1 Forum User
Level 1 Forum User

PostPosted: Aug 08, 2012 6:00 pm    Post subject: Reply with quote

am reusit sa reconditionez eu cat ma putut eu de mult ( focus screen scos si sters, ocular refacut, )
Singura grija e ca capacul spate are un oarecare joc foarte mic ( nu cred ca afecteaza filmul ) dar ... ma streseaza
Back to top
George.
Level 4 Forum User
Level 4 Forum User

PostPosted: Aug 09, 2012 11:14 am    Post subject: Reply with quote

@montecarlo, ar fi valabila treaba asta pentru un fotograf care din asta traieste, care are un SINGUR aparat si pe care il tine in vitrina, in felul asta privandu-se aiurea de posibilitatea de munca. Atunci cand e vorba de pasiuni in schimb, asa cum tu desconsideri pe colectionari la fel un colectionar te va desconsidera pe tine. E vorba doar de interese diferite. Insa cand te gandesti la care dintre voi are dreptate, abia atunci iti poti da seama ca amandoi gresiti, nu prin pasiunea pe care o aveti ci prin faptul ca va desconsiderati reciproc.

@ggl, daca nu as sti mai bine as spune despre persoana care da un raspuns de genul ala ca e redusa mintal. La fel cum as spune si despre cineva care nu poate intelege ca alte persoane au pasiuni si valori diferite dar la fel de valabile. La urma urmei, empatia nu e o aptitudine esentiala, dar fiind in esenta o abilitate mintala, lipsa ei e in mod implicit o reducere mintala (e logica de baza) Wink

Concret, pe un forum destinat unei pasiuni sfaturile de genul "nu fa ca tine fa ca mine" sau "nu iti face bucuria ta, fa-o pe-a mea" nu au cum sa fie bune.
Back to top
montecarlo
Senior
Senior

PostPosted: Aug 09, 2012 12:03 pm    Post subject: Reply with quote

pai nu e forum de colectinari ci de fotografie Wink FOTO-MAGAZIN Razz
Da, e pacat sa stea un lucru in spatele unei sticle cand cineva l-ar putea utiliza pentru ceea ce a fost proiectat acel obiect (camera foto in cazul nostru). Din partea mea poa' sa stea-n muzeu cat timp e inutilizabil dar altfel... Se pot colectina linistit timpre stampilate , monde/bancote expirate, etc. si alte chestii gen 'collectables' mia ales ca-n marea lor majoritate nu mai sunt utile pt.alte activitati, sa spun asa.
Ce a zis ggl a fost un sfat, unul bun zic eu.
ggl
Senior
Senior

PostPosted: Aug 09, 2012 12:54 pm    Post subject: Reply with quote

Noa, deci hai s-o luăm altfel. Un Nikon FE nu are valoare de colecție decât dacă e cu număr de serie mic și e în condiție bună sau dacă a fost a nuștiucărui fotograf super cunoscut (vezi Leica-ul lui Winogrand) și e însoțit de un document care să ateste asta. Altfel valoarea lui e în jur de 50-60 de euro dacă e funcțional și în stare cât de cât ok. Deci cea mai bună chestie care poți s-o faci cu el e să-l pui la treabă. FE-urile sunt cai de bătaie și asta fac cel mai bine: fotografii.

Last edited by ggl on Aug 09, 2012 4:16 pm; edited 2 times in total
Back to top
George.
Level 4 Forum User
Level 4 Forum User

PostPosted: Aug 09, 2012 1:58 pm    Post subject: Reply with quote

Eu personal, cand am chestii pe care nu le inteleg prefer sa nu le discut. Adica, pe de-o parte nu imi place sa ma afisez in mod voit ca si individ care intelege putin (nu vad cum m-ar avantaja) si pe de alta constientizez riscul mare de a spune tampenii.

Hai sa va zic o chestie care o sa vi se para SOCANTA !! Mie imi place sa REPAR aparate :O:O:O. Am stat in repetate randuri 8 ore sau mai mult sa repar/reconditionez/reglez Zorki-uri sau Fed-uri (preferatele mele dar lipsite complet de valoare), dupa care nu am facut nici macar O poza cu multe dintre ele. Asta trebuie sa fie blasfemie deja, ardeti-ma pe rug !

Sunt alti indivizi care nu gasesc NICIO bucurie in a fotografia, nici macar UNA; si ei ar trebui arsi pe rug. Ca sa nu vorbim de dansatori, mai au si miscarile alea dubioase. Sau de sportivi, O DA, sportivii sunt de-a dreptul revoltatori, mai ales pasionatii de golf - CE SENS ARE GOLFUL !?!?!? DE CE ar juca cineva golf, sigur trebuie sa fie nebun.
Back to top
ggl
Senior
Senior

PostPosted: Aug 09, 2012 4:31 pm    Post subject: Reply with quote

George. wrote:
Hai sa va zic o chestie care o sa vi se para SOCANTA !! Mie imi place sa REPAR aparate :O:O:O. Am stat in repetate randuri 8 ore sau mai mult sa repar/reconditionez/reglez Zorki-uri sau Fed-uri (preferatele mele dar lipsite complet de valoare), dupa care nu am facut nici macar O poza cu multe dintre ele. Asta trebuie sa fie blasfemie deja, ardeti-ma pe rug !

Nu văd nimic în neregulă cu asta. Dar dacă n-ai făcut nicio poză cu ele după ce le-ai reparat, de unde știi că funcționează?

Quote:
Sunt alti indivizi care nu gasesc NICIO bucurie in a fotografia, nici macar UNA; si ei ar trebui arsi pe rug. Ca sa nu vorbim de dansatori, mai au si miscarile alea dubioase. Sau de sportivi, O DA, sportivii sunt de-a dreptul revoltatori, mai ales pasionatii de golf - CE SENS ARE GOLFUL !?!?!? DE CE ar juca cineva golf, sigur trebuie sa fie nebun.

Nici cu asta nu găsesc nimic în neregulă. Golful e un sport ok în aer liber.

Dar voi probabil sunteți pe forumul ăsta pentru că vă place fotografia sau aparatura foto. De altfel eu sunt inginer și am devenit pasionat de fotografie fiind mai întâi interesat de aparatura fotografică. După vreo șapte-opt ani am realizat că, da, există aparatură frumoasă, există soluții ingenioase, însă până la urmă sunt doar niște unelte, iar fotografia de calitate transcende toate astea. Sunt alții care cu un pix scriu poezii. E interesantă istoria pixului, cum a fost descoperit, perfecționat și transformat în bun de larg consum, însă unele poezii exprimă sentimente care transcend pixul.
Back to top
sonnar
Newcomer

PostPosted: Aug 11, 2012 5:16 pm    Post subject: Reply with quote

"sentimente care transcend pixul" Embarassed
Back to top
Vlad Soare
Senior
Senior

PostPosted: Aug 11, 2012 5:55 pm    Post subject: Reply with quote

Cringloska e foarte bun. Sigur ți-l face. E scump, dar nu face compromisuri.

Cît despre frumusețe... poți s-o privești și altfel. De ce ne reparăm mașinile după o lovitură, sau de ce ni le spălăm după fiecare ploaie? La urma urmei, mașina aia își face treaba la fel de bine și murdară, și cu o aripă îndoită, nu? Dăm grămezi de bani la service pentru îndreptat și vopsit tabla, cînd am putea merge bine-mersi și cu ea strîmbă. Nu-i tot aia? De ce cînd spui că mergi cu mașina la cosmetizat nu se miră nimeni, dar cînd faci același lucru cu un aparat foto e blasfemie?
Personal, nici eu nu înțeleg colecționarea de obiecte ca scop în sine. Cu foarte puține excepții, îmi place să folosesc tot ce dețin și să scap de tot ce nu folosesc. Dar alții sînt liberi să aprecieze și să găsească plăcere și în lucruri pe care nu le înțeleg eu.
Back to top
montecarlo
Senior
Senior

PostPosted: Aug 13, 2012 6:36 pm    Post subject: Reply with quote

Cringloska ? E vorba de asta de fapt http://www.servicefoto.ro/ ? Merci.
Shakabalus
Level 1 Forum User
Level 1 Forum User

PostPosted: Aug 13, 2012 6:59 pm    Post subject: Reply with quote

s-a refacut.
Imi place filmul cum iese. Poate doar contrastele prea slabe dar si asta imi place.
Back to top
vladimirc
Senior
Senior

PostPosted: Aug 14, 2012 8:41 am    Post subject: Reply with quote

Eu nu mi-aș recondiționa aparatul, pentru că nu am de ce. E zgâriat pe ici, pe colo, dar nu mult.

Totuși nu văd de ce nu ai face-o. Înveți ceva nou, ai o ocupație și când se strică vei avea idee ce șurub să desfaci.

Dacă te pasionează, cumperi aparate stricate de pe ebay și le vinzi cu același preț ieftin, faci și muncă de voluntariat, înveți și ceva nou, faci un student la arte fericit.

Mi se pare foarte frumos ce face George, sunt lucruri care dispar și pe care unii le apreciează, de ce nu ai repara ceva acolo?

Mai e și ideea de a repara, de a reda funcționalitatea. Dar între atât de multe firi de artiști nu înțeleg de ce nimeni nu vede asta.

Eu am o fascinație și pentru ceasornicari și ceasurile mecanice, m-am chinuit foarte mult să găsesc unu pe care îl folosesc cu drag Smile.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
montecarlo
Senior
Senior

PostPosted: Aug 14, 2012 1:11 pm    Post subject: Reply with quote

Era vb. de reconditionare estetica, mai ales daca apoi il tii sub lacat. Impotriva celei dpdv al functionarii nimeni n-a obiectat nimic, dimpotriva. Ma gandesc c-ai vazut asta Wink
Shakabalus
Level 1 Forum User
Level 1 Forum User

PostPosted: Aug 14, 2012 4:02 pm    Post subject: Reply with quote

aparatul e in stare perfecta acum. a fost reparat de un pasionat din iasi ( mici retusuri in interior - plus ca avea o scapare de lumina care supra expunea o portiune din imagine).
Acum e ok.
PS. L-am cumparat sa il folosesc nu sa il asez in vitrina. Va deveni principalul meu aparat.
Back to top
Vlad Soare
Senior
Senior

PostPosted: Aug 14, 2012 6:17 pm    Post subject: Reply with quote

montecarlo wrote:
Cringloska ? E vorba de asta de fapt http://www.servicefoto.ro/ ? Merci.

Cred că da. Numerele de telefon se potrivesc.
Back to top
vladimirc
Senior
Senior

PostPosted: Aug 14, 2012 9:55 pm    Post subject: Reply with quote

montecarlo wrote:
Era vb. de reconditionare estetica, mai ales daca apoi il tii sub lacat. Impotriva celei dpdv al functionarii nimeni n-a obiectat nimic, dimpotriva. Ma gandesc c-ai vazut asta Wink

Am văzut, dar am menționat - poți învăța și din recondiționare. Evident, să faci doar asta și să pui aparatele în vitrină ar fi o prostie.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Post new topic   Reply to topic    www.foto-magazin.ro Forum Index -> Resurse All times are GMT
Page 1 of 1

Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum