Prima pagina | Stiri | Despre fotografie | Dictionar foto | Flash | Foto pro | Foto tehnica | Foto tutorial | Fotolocatii | Fotomarket | Laboratoare | Resurse | Tips & Tricks

www.foto-magazin.ro
Realizat de fotografi, pentru fotografi.

FAQFAQ  SearchCauta in Forum   MemberlistLista Membrilor   UsergroupsGrupuri de Utilizatori   RegisterInregistrare 
  ProfileProfil   Log in to check your private messagesMesaje Personale   Log inLog in 
Reparat cameră veche

Post new topic   Reply to topic    www.foto-magazin.ro Forum Index -> Aparate foto clasice
View previous topic :: View next topic  
Author Message
vladimirc
Senior
Senior

PostPosted: Apr 19, 2012 6:58 pm    Post subject: Reparat cameră veche Reply with quote

Am un FED 3 care are niște probleme. Am de gând să încerc să-l repar, știu că primul lucru pe care ar trebui să-l fac este să-l ung pentru că manetă de avansare pentru film și rotița pentru setara timpilor merg foarte greu.

Cu ce de aici? http://www.micro-tools.de
Sau din altă parte.

Vreau să-l și curăț, cu ce? Merge gaz de brichetă.

2. Ce trebuie să mai cumpăr de acolo, pentru a nu plăti transportul cât o sticluță de ulei.

Vă rog, ajutați-mă să repar acest bătrân dubios aparat dostoievskian.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
George.
Level 4 Forum User
Level 4 Forum User

PostPosted: Apr 19, 2012 9:49 pm    Post subject: Reply with quote

Nu stiu daca are sens sa comanzi din germania o sticluta de ulei. Eu am gasit in Hornbach si Obi ulei de mecanica fina care merge foarte bine. Am gasit mai multe tipuri de ulei de fapt, am mai luat si un ulei de yale si unul mai vascos, sa le testez - dar tot cel de mecanica fina e mai potrivit. Am gasit chiar si pulbere de grafit, ca sa nu vorbesc de cele 7 tipuri de vaselina pe care le-am strans. Daca nu ai magazine de genul Hornbach acolo, ar putea fi o idee buna sa cauti un atelier de reparatii de ceasuri, sigur au uleiuri mai bune decat ce am gasit eu si poate te intelegi cu cei de acolo. Si eu intentionez sa incerc treaba asta, macar de curiozitate.

Pentru curatat am benzina de bricheta si alcool izopropilic, iar pentru ce iti trebuie aici benzina functioneaza excelent (in vreme ce alcoolul nu prea face nimic).

Ce e important de mentionat e ca NU tot ce e in miscare trebuie uns (am invatat pe propria piele) insa totul merge curatat, iar benzina nu strica nici daca ajunge pe perdele (nu as insista totusi). Cand cureti in schimb trebuie sa ai grija pe unde curge benzina - mai exact unde duce mizeria.

La problema mentionata de tine de exemplu e (mult) mai importanta curatarea decat ungerea. Iar ungerea trebuie facuta la nivel de minim necesar si nimic mai mult.

Sa spui ce probleme mai are, eu sunt pasionat de copiile astea de Leica.
Back to top
View user's profile Send private message
Eugen Mezei
Level 3 Forum User
Level 3 Forum User

PostPosted: Aug 26, 2015 7:32 pm    Post subject: Reply with quote

Un avertisment care nu inteleg de ce nu figureaza in nici unul dintre instructiunile de reparare: Atentie cand dati jos inelul M39 de montura a obiectivului. Sub el sunt niste foite subtiri de hartie care la reasamblare trebuie sa fie pozitionate exact la fel. Deci ridicati inelul cu foarte, foarte mare grija, altfel zboara foitele si nu mai stiti cum erau pozitionate.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Post new topic   Reply to topic    www.foto-magazin.ro Forum Index -> Aparate foto clasice All times are GMT
Page 1 of 1

Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum