Prima pagina | Stiri | Despre fotografie | Dictionar foto | Flash | Foto pro | Foto tehnica | Foto tutorial | Fotolocatii | Fotomarket | Laboratoare | Resurse | Tips & Tricks

www.foto-magazin.ro
Realizat de fotografi, pentru fotografi.

FAQFAQ  SearchCauta in Forum   MemberlistLista Membrilor   UsergroupsGrupuri de Utilizatori   RegisterInregistrare 
  ProfileProfil   Log in to check your private messagesMesaje Personale   Log inLog in 
Fotografia de strada si fotoreportaj

Post new topic   Reply to topic    www.foto-magazin.ro Forum Index -> Foto-scoala
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Shakabalus
Level 1 Forum User
Level 1 Forum User

PostPosted: May 18, 2011 4:38 am    Post subject: Fotografia de strada si fotoreportaj Reply with quote

Salut
Bineinteles sunt un incepator dornic sa invat.
As vrea sa pricep ce se intelege prin fotografie de strada si fotoreportaj si ce obiective ar trebui sa detin precum si tehnica, compozitie etc

Multumesc anticipat pentru raspunsuri .
Detin un d90 + 28-70 si eventual depinde de raspunsurile voastre un al 2-lea obiectiv ( sugerat de voi)

Cu stima Andrei din Iasi
Back to top
View user's profile Send private message
a_gun_for_hire
Level 2 Forum User
Level 2 Forum User

PostPosted: May 18, 2011 12:52 pm    Post subject: Reply with quote

Salut! Am sa ma refer la fotografia stradala, in cazul fotoreportajului lucrurile sunt ceva mai complexe.

Eu as putea sa iti spun ce sa nu iti cumperi: in niciun caz un obiectiv care sa aibe distanta focala (pentru formatul 35mm) mai mare de 50mm. In cazul formatului dx 35mm ar fi cam maxim.

Iti mai recomand sa nu faci fotografii la copii mici fara a cere acordul parintilor sau poze la persoane dezavantajate (cersetori, oameni ai strazii) pentru ca nu isi are niciun rost. E plin internetul de astfel de imagini si personal le consider de 2 lei.

Revenind la aparatura, cumpara-ti un fix 24mm cu 2.8 sau 35 cu 2. Sunt 2 obiective destul de bune pentru pretul lor, sunt mai luminoase decat majoritatea zoom-urilor. Si sunt mici si usor de umblat cu ele.

Tehnica si compozitia o sa ajungi sa le descoperi cu timpul - nu pot fi explicate intr-un thread, pe un forum. Totul e sa iti placa, cu timpul o sa realizezi si ce este ok si ce nu este ok. In acest gen de fotografie conteaza imaginatia si mintea celui care face pozele. Aparatura este pe ultimele locuri.

Succes!
Back to top
vlad2010
Level 3 Forum User
Level 3 Forum User

PostPosted: May 18, 2011 1:56 pm    Post subject: Reply with quote

Salut! Ma bucur sa aud ca mai sunt persoane interesate pe fotorafia de strada.

Cam ce a enumerat sus a_gun_for_hire este suficient.

Eu o sa-ti spun cam ce fac eu in cazul de fata, oricum si eu sunt undeva la inceput (fac de jumatate de an acest tip de fotografie).

Pai am inceput prin a-mi lua un aparat pe film Nikon Fm + 50mm f/1.8, pentru ca este mult mic(comparativ cu d5000-ul meu si ,mai mult, este format 35mm fata de dx), plus ca am dorit un control manual total(la inceput am dorit un F100, dar dupa mai mult pareri ale unor useri pe forum am renuntat la idee)+ developarea care o fac acasa.

Cand vine vorba de portrete de strada, eu cel putin, prefer sa le cer permisiunea tuturor persoanelor pe care le fotografiez, si ma feresc prin a fotografia cersetori, persoane cu handicap , etc.
Evident ca o sa gasesti persoane care fac portrete la oameni folosind tele-obiective. Personal nu agreez folosirea unor astfel de obiective, consider ca nu mai poate fi vorba de portrete de strada si mai degraba de fotografia de tip paparazzi(fotograful neavand curajul sa stea in fata subiectului).

In rest multa imaginatie si totul depinde de tine.

Toate cele bune,
Vlad.

ps: o scurta cautare pe google cu subiectul street photography sau fotografie de strada o sa-ti arate nenumarate site-uri de unde poti afla mai multe sfaturi legate de acest tip de fotografie.
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo Messenger
a_gun_for_hire
Level 2 Forum User
Level 2 Forum User

PostPosted: May 18, 2011 4:05 pm    Post subject: Reply with quote

si eu sunt pro film Very Happy
Back to top
Shakabalus
Level 1 Forum User
Level 1 Forum User

PostPosted: May 18, 2011 5:57 pm    Post subject: Reply with quote

sa inteleg ca un 35 f1.8 ar fi bunut ( mai ales ca e 800 ron). Nu e mai bine sa astept un wide mai mare gen : 10-24 tamron la 1700 ron aprox sau un Samyang 14mm f/2.8 la 1900 ron ?
si nu ma refer la fotografia de strada la portrete care eu o vad ca o disciplina diferita. deci cred ca un wide mare e mai bun ?
Focala de 35 o am si acum cu 28-70 care il am ( versiunea japoneza deci cea superba ) si nu vad neaparat rostul la un 35 prime.
Astept sfaturi
Back to top
vlad2010
Level 3 Forum User
Level 3 Forum User

PostPosted: May 18, 2011 9:39 pm    Post subject: Reply with quote

Acel 35mm f/1.8 este foarte bun si pt portrete (daca o sa doresti sa faci) sau pentru instantanee+ca acel 35mm o sa-ti ofere o separare mai buna de fundall la f/1.8. Poate un 24mm ar fi o optiune mai buna.

Mai jos de atata nu stiu la ce-ti trebuie!? Doresti sa faci arhitectura, doresti sa faci poze in interiorul cladirilor?

Inca o data iti spun depinde de tine de ce ai nevoie, eu unul nu am nevoie decat de 50mm altul de 35mm. Eu zic cu obiectivul actual sa faci poze si la 28mm, 35mm, 50mm si 70mm si sa vezi la ce focala iti place sa fotografiezi mai des.

Toate cele bune,
Vlad.
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo Messenger
ggl
Senior
Senior

PostPosted: May 19, 2011 4:50 am    Post subject: Reply with quote

Pe D80 cel mai des folosesc 24 mm pentru asta. Te poti descurca onorabil si cu zoom-ul pe care-l ai deja. Un zoom wide gen 10-24 ca cam prea wide si lasa loc pentru abuz, deformeaza.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Shakabalus
Level 1 Forum User
Level 1 Forum User

PostPosted: May 19, 2011 5:52 am    Post subject: Reply with quote

multumesc de informatii
se pare ca voi merge pe 35 mm pana la urma cu 1.8 sa pot fotografia fara blitz si in interior.

Cu stima Andrei
Back to top
Shakabalus
Level 1 Forum User
Level 1 Forum User

PostPosted: Jan 17, 2012 9:22 pm    Post subject: Reply with quote

iata ca sfaturile au fost ascultate.

mi-am achizitionat un f90x.

Recomandari la ce tipuri de filme sa folosesc ? Ma gandeam iso 400 maxim la zi si 800 la noapte. Firma ? Sfaturi ?

Multumesc anticipat
Back to top
montecarlo
Senior
Senior

PostPosted: Jan 17, 2012 10:26 pm    Post subject: Reply with quote

pai un nikon 50/1.8, ce e cel mai ieftin.

Filme iso 400: Kodak TriX, Ilford HP5, Agfa APX 400 sau rollei retro 400 (alb negru) - iltimele doua sunt mai ieftine.
Color ar fi Fuji Superia 400 si Kodak 400 (poate fi gasit sub mai multe denumiri).
Shakabalus
Level 1 Forum User
Level 1 Forum User

PostPosted: Jan 18, 2012 5:34 am    Post subject: Reply with quote

multumesc
am deja obiective de full frame 28-70 foarte bun pentru nevoile mele.
Back to top
Vlad Soare
Senior
Senior

PostPosted: Jan 18, 2012 6:28 pm    Post subject: Reply with quote

Pentru noapte, Delta 3200 sau T-Max P3200. Expuse la EI 3200 sau chiar 6400.
Back to top
stanciumarian
Level 2 Forum User
Level 2 Forum User

PostPosted: Jan 20, 2012 7:54 am    Post subject: Reply with quote

Salut,

Bun, dar aceste filme de la 1600 ISO in sus in ce revelator se preteaza a se developa?
Ma gandesc ca in D76 (stoc sau 1:1) nu prea ar merge mai ales pt. zonele de umbra.
Back to top
Vlad Soare
Senior
Senior

PostPosted: Jan 20, 2012 8:32 am    Post subject: Reply with quote

Microphen, X-Tol, ID-11 nediluat, D-76 nediluat, Rodinal 1+25, etc.
Umbrele sînt compromise orice ai face. Nu-ți bate capul cu ele; nici un revelator nu ți le salvează. Pentru asemenea filme revelatorul trebuie doar să fie suficient de energic ca să poată "împinge" luminile atît cît să-ți dea o imagine acceptabilă la EI-ul la care ai expus filmul.

Dacă vrei detalii în umbră, trebuie să expui filmul la sensibilitatea lui reală, care la Delta este pe la aproximativ 1000 ASA, iar la T-Max cred că-i undeva pe la 800 ASA.
Back to top
Shakabalus
Level 1 Forum User
Level 1 Forum User

PostPosted: Jan 20, 2012 9:47 am    Post subject: Reply with quote

cateva poze (digitale) de la mitingurile din Iasi din aceste zile :
http://shakaphoto.wordpress.com/2012/01/15/fotoreportaj-miting-contra-basescu-iasi-ianuarie-2012/ daca tot m-am legat de fotoreportaj
Back to top
neamarin
Level 4 Forum User
Level 4 Forum User

PostPosted: Jan 20, 2012 11:18 am    Post subject: Reply with quote

Salut, shakalakaboombom,

vaz ca eshti "calat" pe "street" & vaz ca itzi lipsea chiar tichia da margaritar, ca sa zicem asha.

Sunt cu Montecarlo p-acilea: un 50mm 1.8. Dar, itzi puteai lua (cu toate ca D90 accepta & obiectivele mai vechi, din alea cu inele de apertura), *doar* un 50mm AFD ( impresionant, l-am folosit inainte de-al da cadou uneia din fetile mele, mi-am luat de curand un 50mm 1.8 AFS, ca sa-l inlocuiesc, am & un 50mm 1.2 AIS).

Parerea mea? E ca tz-ai batut un cui pan' picior cu aparat *pe film*. De ce? Pai, *chiar pentru "street" * chiar ai nevoie de *viteza* de expunere. Shi, ma scuzi, cu performantza ISO la care-au ajuns aparatele "D", filmu' e chiar "second hand", zilele astea.

Ne-punand la socoteala *costurile* (ca, te costa hartia, filmele, solutziile, ratarile, ca, te costa in plus un scanner ca sa "diseminezi"), cu un 50mm circa F2, cu un ISO circa 800 , faci "street" da zece ori mai bine/ushor, daca shtii *cum sa focalizezi* & sa *expui*.

Focalizarea? Ushor: mai ales ca eshti pe format "mic": pui la 5.6 & tragi (pe manual), fara a focaliza, daca shtii distantza campului (asha numita "focalizare pe zone", cu care au facut poze traznet muuultzi maeshtri, care ziceau: "da-mi F8 (la 50mm) & o "trag"...

Uite, cu ISO asta "pasabil" pe digital, un F8 e chiar *simplu*, pana pa seara.

Numa' & *numa'* daca vrei un "look" mai aparte, mai "dulce", mai "vetust" mai faci, in ziua da azi, pa chiar film.

Io o *admit*: de multe ori imi place mai putzin "clinic", mai "dulce" etc. De-aceea am investit in AIS-uri (obiective).

Dar, pentru un *incepator*, cum scrii *tu* ca eshti, ce anume nu te-a multzamit la *aparatu' tau* (acel D90)?

No, numa' fain,

Nea Marin
Back to top
Shakabalus
Level 1 Forum User
Level 1 Forum User

PostPosted: Jan 20, 2012 5:40 pm    Post subject: Reply with quote

Seara buna Nea Marine. La D90 nu m-a nemultumit nimic. Am simtit ca filmul poate sa imi ofere sau mai bine zis sa ma oblige sa gandesc mult mai pretentios vizavi de ceea ce fac. Ma va pune sa fac doar 36 cadre pe care le pot vedea mult dupa ce le-am facut. Am scaner, voi avea si 50 -ul ( sincer mi-a cazut ochii pe un 35 f2 )banii incerc sa nu fie o problema pentru ca pasiunea nu are pret.
Am inteles ce ai spus tu in mesajul tau si exact spre acel look mai special de care ai pomenit ma indrept. Ma simt altfel cand am doar 36 de momente de prins pe un film. Mult altfel.
Multumesc ca imi urmaresti evolutia ( sau stagnarea ) . Cu stima Andrei
Back to top
montecarlo
Senior
Senior

PostPosted: Jan 20, 2012 10:23 pm    Post subject: Diafine Reply with quote

Ia vezi ce zice de Diafine Wink
http://figitalrevolution.com/2008/03/20/processing-black-and-white-film-for-scanning-diafine-and-tx/

Foarte fain ca tine mai mult revelatorul odata preparat, nu ca-a cazul D76/ID11.
ggl
Senior
Senior

PostPosted: Jan 21, 2012 10:52 am    Post subject: Reply with quote

Shakabalus wrote:
Seara buna Nea Marine. La D90 nu m-a nemultumit nimic. Am simtit ca filmul poate sa imi ofere sau mai bine zis sa ma oblige sa gandesc mult mai pretentios vizavi de ceea ce fac. Ma va pune sa fac doar 36 cadre pe care le pot vedea mult dupa ce le-am facut. Am scaner, voi avea si 50 -ul ( sincer mi-a cazut ochii pe un 35 f2 )banii incerc sa nu fie o problema pentru ca pasiunea nu are pret.

Baga in D90 un card de 1 giga, trage numai RAW si ai cam aceeasi chestie fara sa mai trebuiasca sa mai scanezi nimic. Daca vrei fix 36 de cadre in cap, umple-l partial cu gunoi. Si eu mai folosesc film, de fapt in 2001 cand m-am apucat serios de fotografie nici nu aveam deloc digital. Insa sa faci in anul 2012 fotoreportaj sau fotografie de strada pe film din alt motiv decat curiozitate, e ca si cum ai merge azi in mod regulat la vanatoare cu arcul cu sageti. Sau ca si cum ti-ai aprinde tigara cu foc facut frecand doua bete, in timp ce ai bricheta in buzunar. Vorbesc strict de fotografie de strada sau reportaj. Cu fotografia de arta e total alta discutie. Aia se face oricum predominant pe formate mai mari. Daca voiai o experienta autentica pe film, iti luai un FM.
Quote:
Am inteles ce ai spus tu in mesajul tau si exact spre acel look mai special de care ai pomenit ma indrept. Ma simt altfel cand am doar 36 de momente de prins pe un film. Mult altfel.
Multumesc ca imi urmaresti evolutia ( sau stagnarea ) . Cu stima Andrei

Look-ul ala "mai special" (de fapt doar diferit) se poate emula cu filtre compuse din algoritmi si formule matematice. Un prieten incearca sa emuleze Kodachrome. I-am dat imprumut doua carti cu Fred Herzog si Ernst Haas care au lucrat pe KC ca sa se uite prin ele sa aiba feedback. Kodachrome-ul e mort, deci singura solutie e sa-l emulezi daca vrei look-ul ala.
montecarlo wrote:
Ia vezi ce zice de Diafine ;-) Foarte fain ca tine mai mult revelatorul odata preparat, nu ca-a cazul D76/ID11.

Si Rodinal/R09 sau HC-110 tin mult. Am Rodinal din 2006, pastrat cu aer in recipient. Merge perfect si azi. Peste HC-110 bag gaz de bricheta, insa si ala se pastreaza ok si cu aer daca-l folosesti pe tot intr-un an. Daca nu, il imparti in recipiente mai mici si folosesti cate unul pe an. Iar de preparat tragi cu seringa 10 ml il bagi in alti 500, inchizi recipientul, agiti putin si aia-i tot. Nu ti se murdareste solutia cu scame si mizerie de pe filmele precedente, o folosesti odata si-o arunci. Mai faci un film, prepari alta cu apa curata. In rest sunt ambele mult mai flexibile decat Diafine daca umbli la timp, la temperatura sau la agitatie. Diafine iti developeaza la acelasi contrast indiferent de temperatura si timp. Daca nu-i contrastul bun, ghinion. Si de obicei nu-i. Iar granulatia se vede mai rau decat la Rodinal. Rodinal 1+50 sau HC-110 dilutie E sau, asta e reteta mea pentru incepatori. HC-110 cu filme Kodak/Ilford/Fuji, Rodinal cu filme Agfa/Adox/Rollei si Foma. Si ar fi indicat sa folositi doar un singur revelator si maxim doua tipuri de film care merg bine in revelatorul ala, unul lent (100 ASA) si altul rapid (400 ASA). Nu azi trag pe Foma, maine pe Fuji, poimaine pe Ilford - aia e reteta sigura ca s-o dai consistent in bara.
Back to top
neamarin
Level 4 Forum User
Level 4 Forum User

PostPosted: Jan 21, 2012 11:59 am    Post subject: Reply with quote

Salut din nou, vaz ca ggl a mai pus oleaca da foc pasta vreascurile astea.

Argumentu' tau, ca pe film te gandeshti *mai mult* pana a o "trage", cade cam pan' gol.

Hai sa-tzi explic: io m-am "bagat" pe digital abea in 2007, cu un D200. Shi, "crecut" find io, pa chiar "film", de-abea trageam doua cand colegii mei trageau *sute* (da gunoaie). E un reflex, acilea, pe care nu mi-l mai pot "reprima". C-asha am crescut: cu *film*...

Nici macar *acum* nu "trag" daca n- vaz cu "ochiu mintzii": ca nu am timp ca sa shterg, sa "carpacesc" (c-o shtiu ca daca *nu e "trasa" ca lumea* ma obosesc, oricum, cam dijeaba).

Ca atare, folosirea "tehnicei" da pan' dotare depinde *exclusiv*
de starea mentala a folositoriului, ca sa scrim chiar asha.

Cand ochiu'(mintea?)-tzi *spune* ca *nu iese*, ai incredere &
*nu* apasa pa "tragaci"...

Fotografia-i *in minte*, bre, nu-n aparate, obiective, solutzii.
Totu-ncepe cu *tragaciu' *. Restu' ? Pai, e doar o chestie da "meserie", ca sa-i spunem asha.

Shi crede-ma: daca "tragerea" nu-i buna, n-are rost a te mai obosi.

Al tau,

Nea Marin
Back to top
Shakabalus
Level 1 Forum User
Level 1 Forum User

PostPosted: Jan 24, 2012 1:08 pm    Post subject: Reply with quote

pe ideea de fotoreportaj cateva imagini din Iasi de la fasole cu carnati si un mic miting anti Base :
http://shakaphoto.wordpress.com/2012/01/24/fotoreportaj-ziua-unirii-24-ianuarie-2012-iasi/
Back to top
Pardalle
Newcomer

PostPosted: Jun 28, 2012 5:28 am    Post subject: Developare Reply with quote

Nu vorbeste nimeni despre developarea la studio foto, sa inteleg ca e o varianta complet igmorabila?
Ancuta
Level 4 Forum User
Level 4 Forum User

PostPosted: Jun 28, 2012 6:10 am    Post subject: Re: Developare Reply with quote

Pardalle wrote:
... igmorabila?

???
Back to top
Shakabalus
Level 1 Forum User
Level 1 Forum User

PostPosted: Jun 28, 2012 9:29 am    Post subject: Reply with quote

e doar un typo... nu va luati de el.
Back to top
Shakabalus
Level 1 Forum User
Level 1 Forum User

PostPosted: Jul 22, 2012 5:42 pm    Post subject: Reply with quote

Ceva pareri despre cele 2 fotoreportaje ?
Vreau sa invat cat mai mult despre cum se realizeaza un fotoreportaj, ce se urmareste etc...

Basescu demis sustinut la Iasi PDL

Antonescu si Ponta cu referendumul la Iasi
Back to top
Pardalle
Newcomer

PostPosted: Sep 30, 2012 7:31 pm    Post subject: Re: Developare Reply with quote

Ancuta wrote:
Pardalle wrote:
... igmorabila?

???

scuze! "ignorabila" vrusei sa zic.

"typo"- asta ce e?
banivechi
Level 2 Forum User
Level 2 Forum User

PostPosted: Sep 30, 2012 8:07 pm    Post subject: Re: Developare Reply with quote

Pardalle wrote:

"typo"- asta ce e?

greseala de tastare, neintentionata.
Back to top
Post new topic   Reply to topic    www.foto-magazin.ro Forum Index -> Foto-scoala All times are GMT
Page 1 of 1

Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum