Prima pagina | Stiri | Despre fotografie | Dictionar foto | Flash | Foto pro | Foto tehnica | Foto tutorial | Fotolocatii | Fotomarket | Laboratoare | Resurse | Tips & Tricks

www.foto-magazin.ro
Realizat de fotografi, pentru fotografi.

FAQFAQ SearchCauta in Forum MemberlistLista Membrilor UsergroupsGrupuri de Utilizatori RegisterInregistrare
ProfileProfil Log in to check your private messagesMesaje Personale Log inLog in
clubul fotografilor
Goto page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Next

Post new topic   Reply to topic    www.foto-magazin.ro Forum Index -> FotoClub de Bucuresti
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Ara
Site Admin
Site Admin

PostPosted: Jun 16, 2005 7:21 pm    Post subject: Reply with quote

stefant wrote:
Din cate am inteles de la baietii din consiliul de administratie chestiunea asta se va intampla in curand. Si va promit eu ca va fi cel mai activ site de fotoclub din tara.

Bine, acum sa nu exagerezi, nu vreau sa devina siteul clubului mai important decit Fotomagazin! Smile Nu uita ca de la Ftm iti cistigi existenta totusi! Smile
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
stefant
Moderator
Moderator

PostPosted: Jun 16, 2005 7:28 pm    Post subject: Reply with quote

Nu exagerez. Spune-mi cel mai activ site de fotoclub din tara. Si mai spune-mi cam cat de des este updatat, cat membri activi care scriu / comenteaza are? Ideea de baza la fotoclub-ul nostru si la site mai ales este de transparenta totala. Totul sa fie anuntat/trecut/catalogat pe site Smile
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
tete
Senior
Senior

PostPosted: Jun 16, 2005 7:37 pm    Post subject: Reply with quote

Buna Seara

1-Vad ca se discuta despre mutarea intalnilor, as vrea sa-mi pot exprima
parerea aici, insa nu stiu cat de corect ar fi, curand nu voi mai avea cum sa ajung la intalniri deloc, insa sper sa-mi permiteti sa fiu membru al FCB chiar dc nu sunt in B.

2-Cel mai mult mi-a placut la aceast grup *la voi*, faptul ca nu erau deacord cu ideea aceea de intalniri online. Sper sa nu o abandonati.

3-Cu parere de rau observ ca iesirile sunt din ce in ce mai rare *chiar zero*. Sper sa nu ramana asa.

edit
4-Stefan cam are dreptate.

toate bune
tt
stefant
Moderator
Moderator

PostPosted: Jun 16, 2005 8:59 pm    Post subject: Reply with quote

tete wrote:
3-Cu parere de rau observ ca iesirile sunt din ce in ce mai rare *chiar zero*. Sper sa nu ramana asa.

pai tot incercam sa ne miscam fundurile pe un traseu la mare, si asta inca de weekend-ul trecut... sper ca maine seara sa se stabileasca ceva in legatura cu weekendul Smile
Back to top
amelie
Level 3 Forum User
Level 3 Forum User

PostPosted: Jun 17, 2005 9:57 am    Post subject: Reply with quote

chiar ma gandeam ca discutia cam lancezea pe-aici, e buna o revigorare.

nu stiu daca existenta unui sediu e vitala in momentul acesta, dar intalnirile la barul din "preoteasa", condimentate cu muzica TARE si fum de tigari nu sunt favorabile comunicarii... poti, cel mult, sa comunici cu omul de langa tine si cu cel de vis-a-vis, sau sa-ti mai schimbi locul pe scaun Confused
un spatiu cat de cat adecvat de intalnire ar prinde bine, pentru ca ideea era ca la aceste intalniri sa se prezinte si niste mini-eseuri pe teme fotografice, eventual sa se comenteze niste fotografii... evident asta nu se poate intampla la bar!
cat despre intalnirile de creatie... e aici si o problema de timp... si de timing! dar cred ca nu e nevoie sa mergem pana la mare ca sa gasim ceva de fotografiat, sunt destule locuri in jurul Bucurestiului si chiar in oras... Laughing de altfel cred ca nu trebuie sa ne intalnim 30 de oameni is sa mergem undeva sa fotografiem! se pot face mici iesiri cu doar cativa oameni, dar anuntate din timp astfel incat ceilalti sa poata participa, sa nu se simta exclusi!
din nefericire, toate initiativele de genul acesta din ultima vreme au cam esuat (vreme urata, nepotrivirea programelor, etc), dar asta nu inseamna ca nu vor mai exista altele!
Sper sa ne vedem diseara si sa discutam mai multe. Pana atunci ... faceti ochisorii mari Shocked si poze frumoase!
Back to top
View user's profile Send private message
stanescoo
Level 3 Forum User
Level 3 Forum User

PostPosted: Jun 17, 2005 12:06 pm    Post subject: "the adventure of photography" Reply with quote

cine doreste cine doreste "the adventure of photography" (documentar despre istoria si dezvoltarea fotografiei) sa aduca cu el la intalnire deseara 3 blank-uri...

www.stanescoo.com
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Yahoo Messenger
Emanuel Ignat
Level 3 Forum User
Level 3 Forum User

PostPosted: Jun 17, 2005 1:19 pm    Post subject: Reply with quote

in ordine:
-intr-adevar la vremea cand s-au mutat intalnirile a fost din cauza ca sala ce ne era alocata nu mai era libera decat vinerea seara. Incepusera niste discutii tot la CS pentru o sala separata. E de discutat.
-spatiul...ce sa zic, multora le-a placut ideea de a avea un spatiu permanent in care sa ne amenajam inclusiv un studio foto unde sa putem experimenta in voie diverse tehnici foto. Ne gandeam noi ca ar fi bine sa aiba si o camera oscura unde sa lucram putin dupa vechile metode.
Intr-adevar nu trebuie ca acest spatiu si intalnirile care au loc acolo sa devina un scop in sine. Putem la fel de bine sa vorbim la telefoane si sa ne intalnim sa facem fotografii. Eu imi mentin parerile ca majoritatea lucrurilor ce le-am invatat provin din cadrul intalnirilor de creatie.
-ca tot ziceam de intalniri de creatie...este in picioare ideea cu marea si cu delta dunarii. Am fost intrebat daca plecam in acest weekend dar chiar si asa daca se hotarasc oamenii foarte rapid...eu nu voi putea merge intrucat sunt prins saptamana viitoare cu lucrarea de licenta. Sper sa scap si pe weekendul urmator sa organizam ceva interesant.
-problema site-ului: site-ul este aproape functional - adica webmasterul spune ca are nevoie doar de cateva ore pentru a-l updata cu ultimele articole si apoi sa il urce acolo unde va avea spatiu. Nu a fost inca facut public deoarece au existat probleme in alegerea numelui. Mai exact, stiind ca trebuie sa tii totul cat de cat secret altfel apar altii care iau numele inainte sa apuci sa il cumperi....m-am sfatuit cu cativa dintre membrii si am cumparat un spatiu cu care ceilalti nu au fost de acord. Asa ca s-a hotarat de comun acord ca in momentul in c are vom avea bani sa il cumparam direct pe actele firmei cu un alt nume.
- acte. Dupa o perioada prea lunga in care am fost intarziati de o avocata lisita de profesionalism suntem oarecum pe ultima suta de metri. Pentru ca eu sunt in examene mi-ar prinde bine daca cineva m-ar ajuta sa stea la niste cozi pentru a obtine ultimele aprobari.
- cotizatii...am mai anuntat acum ceva timp ca incepem sa strangem cotizatia anuala. Ne va ajuta sa platim cele necesare (ce mai trebuie facut legat de acte).

mai e o problema. In ultimul timp se observa o usoara scadere a calitatii fotografiilor. Poate ca nu ati fost inspirati de temele propuse, asta nu va impiedica sa propuneti alte teme incat sa crestem creativitatea.

Ara
Site Admin
Site Admin

PostPosted: Jun 17, 2005 2:36 pm    Post subject: Reply with quote

Emanuel Ignat wrote:
in ordine:
- cotizatii...am mai anuntat acum ceva timp ca incepem sa strangem cotizatia anuala. Ne va ajuta sa platim cele ne

Atentie la aceste contributii monetare. In primul rind trebuie clar stabilit pt. ce se aduna acesti bani, pe ce perioada, ce beneficii va avea membrul, etc. Toate aceste probleme trebuie atinse in statut. Apoi, trimestrial, bianual, anual, trebuie prezentata o situatie contabila catre membrii in care se detaliaza veniturile si cheltuielile. Numai asa membrii vor avea incredere ca banii pe care ii cotizeaza sint folositi in scopul dezvoltari clubului.

In ce priveste spatiul de intilnire, ideal ar fi ca acesta sa fie de fapt un studio unde membrii pot chiar face si fotografie. Impuscati 2 iepuri odata, spatiu adecvat pt. intilniri, plus studio foto, plus chiar spatiu de expozitie [care eventual se poate inchiria la alti fotografi din afara clubului, deci poate deveni chiar o sursa de venituri pt club!]. Dar, un studiou serios trebuie dotat cu lumini, fundaluri, diverse obiecte de decor, etc. Asta costa si nu se poate realiza foarte repede. Dar poate fi un alt punct pe agenda de lucru a clubului, si un alt scop de atins in statut.
Back to top
amelie
Level 3 Forum User
Level 3 Forum User

PostPosted: Jun 18, 2005 8:58 am    Post subject: Reply with quote

implicarea oamenilor in proiectul fotoclubului a fost foarte diferita, unii au investit mari resurse de timp, bani, energie, altii doar au venit la intalniri (printre acestia din urma ma numar si eu!)
ideea d-lui Ara mi se pare excelenta, si as mai adauga ceva: poate ca n-ar fi rau ca fiecare sa aiba niste sarcini precise in cadrul fotoclubului, eventual prin rotatie, pentru ca nu cred ca e bine ca unii sa faca toate eforturile si ceilalti sa se foloseasca de asta fara sa stie macar in ce au constat acele eforturi.
consider this!
Back to top
eydryan
Level 4 Forum User
Level 4 Forum User

PostPosted: Jun 19, 2005 12:18 am    Post subject: Reply with quote

din pacate eu personal nu am ajuns pe la intrunirile voastre. Dar pot presupune ce a fost, singurul lucru pe care nu-l pot ghici e cata lume a venit. daca a venit multa lume atunci ideea cu studioul e greu de pus in practica pentru ca ori ar fi ideea sa existe un subiect si toata lumea sa faca poze pe rand, ori sa fie o sala mare, un basic setup, cu cateva lumini, cateva fundaluri, etc in care oricine sa poata aranja orice si sa faca poze cum vrea; dar asta ar fi mai scump. Daca sunt putini, nu vad sensul creerii unui astfel de loc.

Si sunt d acord cu emanuel: in teren e mult mai probabil sa inveti ceva, decat inchis intr-o sala, mai ales ca acum e vara si nu sunt probleme cu vremea (cu lumina, poate...).

Plus ca nu inteleg rostul unui astfel de loc (daca nu e studio); pentru aratat poze?-exista forum; pt vorbit cu oameni tehnici etc-exista forum; practica e de baza Laughing
tete
Senior
Senior

PostPosted: Jun 19, 2005 2:08 am    Post subject: Reply with quote

eydryan > pacat, poate n-ai citit de la inceput.

Ps: Poti sa-mi "ghici" si numerele la loto ptr saptamana asta?
eydryan
Level 4 Forum User
Level 4 Forum User

PostPosted: Jun 19, 2005 7:47 am    Post subject: Reply with quote

simplu: 49-49-49-49-49-49 /aste sunt numerele de saptamana viitoare
grabeste-te sa cumperi! le-am ghicit singur. Care-i faza cu "ghici"?

PS:http://www.artphoto.ro/src/portofolii/portfolios.html
e un site misto de fotografie, go check it out

apropo, in ce sens ai zis "pacat"?
stefant
Moderator
Moderator

PostPosted: Jun 19, 2005 10:22 am    Post subject: Reply with quote

eydryan wrote:
Plus ca nu inteleg rostul unui astfel de loc (daca nu e studio); pentru aratat poze?-exista forum; pt vorbit cu oameni tehnici etc-exista forum; practica e de baza Laughing

Noi tocmai asta nu vrem. Nu vrem sa fim un badorgood2, sau softpedia2, sau fotodigital2. Dar asta tine de ce apreciaza fiecare Smile Sa scrie peun forum sau sa discute la o bere, un ceai sau o cafea.
Back to top
tete
Senior
Senior

PostPosted: Jun 19, 2005 10:53 am    Post subject: Reply with quote

eydryan wrote:

PS:http://www.artphoto.ro/src/portofolii/portfolios.html

apropo, in ce sens ai zis "pacat"?

Neata

Acum te inteleg.
Misto site-ul ala, recomandat de tine. Dupa ce am vazut 2 ( 1 2 ) poze, m-am oprit, ptr ca Rolling Eyes
Kork
Level 4 Forum User
Level 4 Forum User

PostPosted: Jun 19, 2005 11:10 am    Post subject: Reply with quote

Dom'le, pozele alea se ridica la un obscur nivel dermato-ginecologic.
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo Messenger
tete
Senior
Senior

PostPosted: Jun 19, 2005 11:17 am    Post subject: Reply with quote

Si el a zis:
eydryan wrote:
.... eu nu am dat decat un exemplu

edit: am uitat " "
eydryan
Level 4 Forum User
Level 4 Forum User

PostPosted: Jun 19, 2005 2:09 pm    Post subject: Reply with quote

jesus, iti dai seama ca nu ma refeream la alea... cum naibii le-ai gasit fix pe-alea?!

ma refeream la chestii mai normale gen http://www.artphoto.ro/gallery/p/wolfgang_tillmans/6.jpg sau http://www.artphoto.ro/gallery/p/wolfgang_tillmans/8.jpg, sau de la alt artist http://www.artphoto.ro/gallery/p/andrei_calangiu/af003.jpg si http://www.artphoto.ro/gallery/p/andrei_calangiu/af009.jpg, care imi plac ori ca idee ori ca culori.

ai check-out-uit site-ul la genul sictir... si ce ti-a placut atat de mult la pozele alea 2 de le-ai pus pe forum? you're sick dude! Laughing
eydryan
Level 4 Forum User
Level 4 Forum User

PostPosted: Jun 19, 2005 2:13 pm    Post subject: Reply with quote

stefant wrote:

Noi tocmai asta nu vrem. Nu vrem sa fim un badorgood2, sau softpedia2, sau fotodigital2. Dar asta tine de ce apreciaza fiecare Smile Sa scrie peun forum sau sa discute la o bere, un ceai sau o cafea.

da, dar stii cum e, pot fi oameni care sunt emotivi sau shy (lapsus imens) carora nu le place sa fie comentate asa. si de ce as zice ca difera de badorgood e calitatea comentariilor si a oamenilor de pe forum. aici sunt oameni mai interesati de fotografie ca sa zic asa...
tete
Senior
Senior

PostPosted: Jun 19, 2005 3:01 pm    Post subject: Reply with quote

eydryan wrote:

ai check-out-uit site-ul la genul sictir... si ce ti-a placut atat de mult la pozele alea 2 de le-ai pus pe forum? you're sick dude! Laughing

Stimabile domn, eydryan, eu nu v-am jignit cu nimic pe dumneavoastra. Imi permit sa va rog sa va masurati cuvintele.
Va rog.
Passione
Level 1 Forum User
Level 1 Forum User

PostPosted: Jun 19, 2005 4:23 pm    Post subject: Reply with quote

D-le eydryan, nu stiu de ce, dar am impresia ca daca administratorii acestui site ar hotari sa nu mai permita accesul anumitor persoane pe fotomagazin, dvs. ati fi primul banat.
Back to top
Kork
Level 4 Forum User
Level 4 Forum User

PostPosted: Jun 19, 2005 5:08 pm    Post subject: Reply with quote

Eu spun ca ar trebui sa ne dedicam mai mult fotoclubului si sa venim cu propuneri interesante, lasand la o parte micile dispute Smile
Back to top
Emanuel Ignat
Level 3 Forum User
Level 3 Forum User

PostPosted: Jun 19, 2005 9:36 pm    Post subject: Reply with quote

nu e nimeni ban-at din cauza ca si-a expus opinia. In fine... domnul eydryan vad ca incearca sa fie foarte activ desi...sa stiti ca nu se castiga nimic Smile
dar, ca sa ii raspundem aceluiasi domn:
1. shy = timid / raspuns: nimeni nu e timid la intalniri, ba chiar sa vezi ce se incind spiritele mai ales dupa o bere. Nu neg, poate ca cei care vin pentru prima data se simt putin stingheri dar asta trece in catea minute sau cel mult ore.
2. treaba asta cu spatiul fizic de intalnire as putea sa v-o explic altfel in cazul in care nu ati inteles exact. Ne intalnim pentru ca ne unesc anumite pasiuni. Pasiunea aceasta comuna care domina la toti este fotografia nu navigarea pe internet. Internetul este o unealta la urma urmei. scopul final este lucrul in echipa, alcatuirea unei bresle de fotografie. Intradevar ne putem arata poze pe forumuri pe site-uri si e-mailuri cat vrem, dar sa nu uitam ca nu ne-am nascut cu laptopul in brate si cu conexiune la internet. Inca mai sunt oameni care trag pe film si care nu au site-uri.
Cum zicea si Stefant, noica si fotoclub nu incercam sa devenim un alt bxg...etc.
3. conflictele de personalitate nu isi au locul pe acest forum si cred ca la fel considera si ceilalti moderatori de forum colegi ai mei. Asadar sa tinem pentru noi disputele gen: "you're sick dude" etc. (a se aplica si pentru celelalte topicuri in care postati va rog)
4. va asteptam la intalnirile noastre. sau...paote vreti sa participati la fotoexperimentul din 2 iulie ???
Respekt

eydryan_prima reincarnare
Newcomer

PostPosted: Jun 20, 2005 6:31 am    Post subject: Reply with quote

faza cu "you're sick" era o gluma, cat despre sictir, pai asa a si fost, daca el pe tot site-ul acela de fotografie a gasit doar doua poza care sunt de-a dreptul scarboase si le-a pus repede pe forum. dupa care mi-a raspuns cu sarcasm, apoi m-a acuzat pe mine ca l-am jignit. go figure.

fotoexperimentul din 2 iulie e super dar din pacate nu pot veni pt ca sunt cu bac-ul si va trebui sa-l aman pe acesta... Sad

passione, multumesc pentru votul de incredere, si eu am aceeasi parere.

ah, si mersi pt shy, jur ca nu puteam sa-l gasesc, imi venea tot timpul doar emotiv Laughing

PS:mi se pare nesimtit felul in care mi-a fost inactivat contul, fara nici macar o avertizare sau macar o notificare, nimic... daca aveti ceva cu mine, spuneti-mi-o direct in fata. dati un mail macar daca nu postati sa inteleg si eu de ce brusc nu mai am acces. va multumesc.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Ara
Site Admin
Site Admin

PostPosted: Jun 20, 2005 2:32 pm    Post subject: Reply with quote

Eu personal ti-am dezactivat contul pt. ca in ultimul timp ai reusit sa aduci unele discutii la un nivel inacceptabil de lipsa de curtoazie. Si ia te rog aceasta scurta dezactivare ca un "avertisment in scris". Eu vreau sa sper ca de acum inainte o sa te gindesti de 2x inainte sa raspunzi la discutii si mai ales sa-ti moderezi "tonul" in raspunsuri.
Si cu asta am incheiat aceasta discutie care oricum nu isi are rostul in cadrul forumului dedicat fotoclubului. Te rog sa nu mai raspunzi la acest mesaj si sa te conformezi simplelor reguli de civilitate care domina acest forum. Daca crezi ca poti sa participi in aceste limite, am sa-ti reactivez contul initial.
Back to top
amelie
Level 3 Forum User
Level 3 Forum User

PostPosted: Jun 22, 2005 12:16 pm    Post subject: Reply with quote

sa revenim on topic!
care-i tema pentru data viitoare si cand ne vedem?
Back to top
Emanuel Ignat
Level 3 Forum User
Level 3 Forum User

PostPosted: Jun 27, 2005 2:02 pm    Post subject: Reply with quote

cine vrea sa participe la foto-experimentul de vineri 2 iulie este rugat sa anunte din timp si sa faca un mic efort de a aduce bani ca sa luam tot ce este necesar pana maxim joi.

aici puteti vedea o scurta descriere a ceea ce vrem sa facem precum si lista cu cei care s-au inscris pana acum

http://www.fotomagazin.ro/forum/viewtopic.php?t=658

referitor la bani, dati-mi un e-mail si ne putem vedea in piata unirii intre orele 9.3o - 18.oo la hotel/pizzerie Horoscop.

Emanuel Ignat
Level 3 Forum User
Level 3 Forum User

PostPosted: Jul 05, 2005 7:03 am    Post subject: Reply with quote

in cadrul ultimei intalniri s-a pus in discutie si s-a hotarat (cu cei de fata) sa revenim la ziua de miercuri pentru intalniri. Aproximativ 12 oameni au votat pentru aceasta zi, ar fi totusi bine sa aflam si parerile celorlalti.
Urmatoarea intalnire ar trebui sa fie in data de 13 iulie, miercuri, iar tema pe care o avem de pregatit este: PRIVIRI.
cine este PRO? Cine este CONTRA?

DanTe
Level 3 Forum User
Level 3 Forum User

PostPosted: Jul 05, 2005 7:08 am    Post subject: Reply with quote

PRO 1000%
Asa o sa pot si eu veni la intalniri.
Emanuel Ignat
Level 3 Forum User
Level 3 Forum User

PostPosted: Jul 05, 2005 7:29 am    Post subject: Reply with quote

revin cu un mic amendament: pentru data de 13 nu prea am avea timp sa pregatim tema, asa ca ar fi poate mai bine ca urmatoarea intalnire sa fie in 20 iulie. E ok petru toti ?

amelie
Level 3 Forum User
Level 3 Forum User

PostPosted: Jul 06, 2005 6:52 am    Post subject: Reply with quote

pentru mine e ok 20, pe 13 chiar n-am cum sa vin ca sunt de garda Confused

priviri, ziceti? interesanta tema, chiar imi place! sper sa se hotarasca intalnirea pentru 20, sa pot veni si eu!
Back to top
Emanuel Ignat
Level 3 Forum User
Level 3 Forum User

PostPosted: Jul 06, 2005 7:22 am    Post subject: Reply with quote

vad ca sunt mai multi pentru data de 20 asa ca eu zic sa ramana pe 20 iulie. Care mai puteti anuntati-va si intre voi.
stefant
Moderator
Moderator

PostPosted: Jul 10, 2005 10:36 am    Post subject: Reply with quote

Intors ieri din munti (fara poze - de data asta) va anunt ca o sa fiu prezent Miercuri, 20 Iulie, cu tema (deja) facuta Smile
Back to top
vendoritza
Newcomer

PostPosted: Jul 10, 2005 5:43 pm    Post subject: Reply with quote

si eu vreau Sad dar nu pot.... sunt prea departe Sad( 500km si n-am bani de tren
vreau un club in cluj Sad(
stefant
Moderator
Moderator

PostPosted: Jul 10, 2005 6:10 pm    Post subject: Reply with quote

clujul e destul de mare. cred ca poti gasi si alti pasionati acolo.. si nu vad de ce nu ati putea incerca sa puneti bazele unui fotoclub acolo. noi pe Fotomagazin ne-am intalnit, poti citi acest topic inca de la inceput.

sfatul meu: deschide un topic in "Discutii generale", afla cine mai este din cluj pe-aici si stabiliti o intalnire la o apa minerala si-o maslina Smile apoi.. totul vine de la sine.
Back to top
ggl
Senior
Senior

PostPosted: Jul 10, 2005 6:17 pm    Post subject: Reply with quote

vendoritza wrote:
vreau un club in cluj :((

http://groups.yahoo.com/group/fotocj/

Exista un grup pe yahoo. E cam liniste, insa uneori se mai misca ceva. Aveam si ceva intalniri, probabil ca o sa mai tinem daca ne intelegem si vin oamenii.
Back to top
Ara
Site Admin
Site Admin

PostPosted: Jul 11, 2005 4:29 am    Post subject: Reply with quote

ggl wrote:
vendoritza wrote:
vreau un club in cluj Sad(

http://groups.yahoo.com/group/fotocj/

Exista un grup pe yahoo. E cam liniste, insa uneori se mai misca ceva. Aveam si ceva intalniri, probabil ca o sa mai tinem daca ne intelegem si vin oamenii.

Stefan are dreptate, cred ca forumul asta e un mod de racolare de noi membrii mai vizibil decit un grup ascuns pe yahoo. Plus ca exista de fata oamenii care au pus bazele clubului de Bucuresit, si care sint sigur ca ar putea sa va impartaseasca din experienta lor. Daca e nevoie putem foarte frumos sa deschidem si un forum special pt. Cluj, asa cum s-a intimplat cu Bucurestiul.

Aceiasi sugestie e valabila si pt. orice alte grupuri "de initiativa" din alte orase.

Am vazut ca ati pus si un anunt la bog, e bine, sigur mai sint si pe acolo oameni care nu sint aici de fata.
Back to top
ioanadani
Newcomer

PostPosted: Aug 03, 2005 1:09 pm    Post subject: Re: clubul fotografilor Reply with quote

Emanuel Ignat wrote:
incep sa petrec din ce in ce mai mult timp pe acest site, foarte util de altfel.

nu stiu, exista un club al fotografilor...amatori sau profesionisti.... in bucuresti?
mi-ar placea sa cunosc oameni priceputi in ale fotografiei, sa putem sa ne strangem in fiecare saptamana sau luna, sa facem schimb de impresii, sa discutam despre ce este nou in domeniu,....cam ce facem pe acest forum.

ce parere aveti ?

Howzit!

Daca vrei sa te intalnesti cu mai multi foografi, incearca la Casa Studentilor, unde au loc periodic expozitii foto. Iar fotografiile sunt super bamboocha!

Aloha.
Back to top
DanTe
Level 3 Forum User
Level 3 Forum User

PostPosted: Aug 03, 2005 1:18 pm    Post subject: Reply with quote

@ioanadani--
nu stiu daca ai observat, dar acel post este de pe 23 jul 2004, adica fix acum un an, cand Emanuel, cel pe care il citezi tu pornea o mare discutie care a avut ca rezultat Fotoclub de Bucuresti.
Acea mare discutie o gasesti aici in cele 40 de pagini ale acestui topic. Daca le-ai fi citit poate ai fi observat ca acum Fotoclubul exista, se fac intalniri de creatie si alte activitati conexe.
Si culmea, Emanuel este si Presedintele Fotoclubului de Bucuresti.

Asta ca sa iti fac un mic rezumat al celor 40 de pagini pe care nu ai avut rabdarea sa le citesti.
patratzel
Level 1 Forum User
Level 1 Forum User

PostPosted: Aug 03, 2005 7:16 pm    Post subject: Reply with quote

Si eu care credeam ca a fi bamboocha inseamna "Taking life easy and slow, not speeding through" Confused
stanescoo
Level 3 Forum User
Level 3 Forum User

PostPosted: Aug 04, 2005 12:06 am    Post subject: Re: clubul fotografilor Reply with quote

ioanadani wrote:

Howzit!

Daca vrei sa te intalnesti cu mai multi foografi, incearca la Casa Studentilor, unde au loc periodic expozitii foto. Iar fotografiile sunt super bamboocha!

Aloha.

@ioana, din pacate la casa studentilor nu se prea intalnesc multi fotografi, in afara de cei cativa de la fotoclub, expozitiile foto au loc mult prea rar iar pozele sunt chiar bamboocha - nereusite precum campania fanta...

www.stanescoo.com
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Yahoo Messenger
Emanuel Ignat
Level 3 Forum User
Level 3 Forum User

PostPosted: Aug 04, 2005 10:41 am    Post subject: Reply with quote

ma indoiesc ca cineva ar avea rabdare sa mai citeasca toate cele 4zecisiceva de pagini scrise de atunci. Oricum cred ca fotografii de care ai auzit suntem noi.....restul s-au cam pierdut precum si calitatea pozelor celor ce au mai ramas pe la cursurile de acolo. Dar permite-mi sa te intreb: tu ce urmaresti pe acest forum ioanadani?
Emanuel Ignat
Level 3 Forum User
Level 3 Forum User

PostPosted: Aug 09, 2005 10:27 am    Post subject: Reply with quote

in urma participarii noastre la salonul foto Slatina am primit urmatoarea lista cu lucrarile acceptate in concurs:

1.Dipse Ion-Costan:
- CRACIUN
- LINII
- RASARIT IN BARAGAN
- LIMITA

2.Duta Mihaela:
-GREU

3.Ignat Emanuel: -NEHOTARARE

4.Ioan Boca AAF:
- ROZA BARAGANULUI
- CIULINI DE BARAGAN
- MOTIVATIE
- TEXTURA FACIALA
- PASTEL

5.Nedelcu Eugen:
-SOARE SUB APA

6.Raiu Costin-George:
-CULORI
-BICICLIST
-ANTI-SIMETRIE
-FEREASTRA CU GRAU, CABLU SI POLITICA
-IN AER
-IMPREUNA

7.Tanase Stefan:
- APUS
- LA PESCUIT

8.Strugariu Ciprian: -SNAGOV

In asteptarea jurizarii finale zic felicitari la toti pentru lucrarile acceptate si mobilizare generala pentr uurmatoarele saloane.

Saptamana aceasta se strang lucrarile pentru salonul de la Sibiu, detalii gasiti in topicul despre expozitii.
patratzel
Level 1 Forum User
Level 1 Forum User

PostPosted: Aug 09, 2005 10:32 am    Post subject: Reply with quote

Emanuel Ignat wrote:
[color=darkblue]in urma participarii noastre la salonul foto Slatina am primit urmatoarea lista cu lucrarile acceptate in concurs

Confused
Cu lucrarile care nu au fost acceptate ce s-a intamplat? (sau ce se va intampla)

Cheers,
Eugen
Emanuel Ignat
Level 3 Forum User
Level 3 Forum User

PostPosted: Aug 09, 2005 10:35 am    Post subject: Reply with quote

in regulament zice ca toate se vor returna dupa incheierea expozitiei. asa ca ... speram sa le primim intacte inapoi
Emanuel Ignat
Level 3 Forum User
Level 3 Forum User

PostPosted: Aug 19, 2005 7:26 am    Post subject: Reply with quote

cei care vor participa la expozitia noastra a Fotoclubului ,care inca nu au platit cotizatiile stabilite sunt rugati sa ma contacteze in cat mai scurt timp.
Costin Raiu
Site Admin
Site Admin

PostPosted: Aug 24, 2005 8:01 pm    Post subject: Reply with quote

Emanuel Ignat wrote:
cei care vor participa la expozitia noastra a Fotoclubului

Daca nu ma insel, pozele in format digital pe care le-am adunat pentru review la IF nu mai exista - s-au pierdut cand s-a stricat computerul la Ioan.

Ar fi poate bine ca lumea sa se uite dupa pozele respective, din timp? Neutral
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website AIM Address Yahoo Messenger MSN Messenger
Emanuel Ignat
Level 3 Forum User
Level 3 Forum User

PostPosted: Aug 24, 2005 8:54 pm    Post subject: Reply with quote

daca nu ma insel pozele care au fost in format digital la Ioan au fost transferate pe un DVD asa ca ar trebui sa fie in siguranta. Totul se va lamuri zilele acestea. Banuiesc ca oricum aveti originalele. Nu cred ca le-a aruncat cineva.
Emanuel Ignat
Level 3 Forum User
Level 3 Forum User

PostPosted: Aug 24, 2005 9:05 pm    Post subject: Rezultate Participare salon Campina - Fotoclub Obiectiv Reply with quote

prezint in continuare ceea ce am primit in urma cu cateva minute de la Campina in urma particpiarii noastre la salonul national de arta fotografica:

Emanuel Ignat: Nehotarare

Ioan Boca: Melchiade

Stefan Tanase: Ea
Electorala
Baloane de sapun
Ploaie

Catalina Sandu: Libertate

Lucian Stanescu: Smaranda

Acestea sunt lucrarile acceptate banuiesc (asa cum am primit listele acum 15 minute) si promit ca am sa revin cu detalii referitor la cine si ce a castigat (banuiesc eu ca se va face o jurizare finala?!?).

@stefan: dom'le....4 lucrari ???? stii ceva ce noi nu stim ???? Smile

stefant
Moderator
Moderator

PostPosted: Aug 26, 2005 8:36 pm    Post subject: Re: Rezultate Participare salon Campina - Fotoclub Obiectiv Reply with quote

Emanuel Ignat wrote:
@stefan: dom'le....4 lucrari ???? stii ceva ce noi nu stim ???? Smile

Embarassed m-ati prins! Embarassed
Back to top
Kork
Level 4 Forum User
Level 4 Forum User

PostPosted: Aug 26, 2005 8:51 pm    Post subject: Reply with quote

Bravo, foarte bine. Smile
Asteptam rezultatele de la Slatina. Wink
Back to top
tete
Senior
Senior

PostPosted: Aug 28, 2005 5:05 pm    Post subject: Reply with quote

Felicitari tuturor!!

Si va astept la vernisaj, la Slatina. Smile
stefant
Moderator
Moderator

PostPosted: Aug 28, 2005 5:39 pm    Post subject: Reply with quote

La inceputul lunii septembrie 2005 lansam site-ul FotoClub de Bucuresti si incepem promovarea expozitiei. Mai sunt cateva zile, fiti pe faza.
Back to top
Costin Raiu
Site Admin
Site Admin

PostPosted: Aug 30, 2005 8:18 pm    Post subject: Re: Rezultate Participare salon Campina - Fotoclub Obiectiv Reply with quote

Emanuel Ignat wrote:
prezint in continuare ceea ce am primit in urma cu cateva minute de la Campina in urma particpiarii noastre la salonul national de arta fotografica:
...

Daca nu ma insel, maine ar trebui sa se comunice si rezultatele finale. Smile
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website AIM Address Yahoo Messenger MSN Messenger
tete
Senior
Senior

PostPosted: Aug 31, 2005 7:49 pm    Post subject: Re: Rezultate Participare salon Campina - Fotoclub Obiectiv Reply with quote

Costin Raiu wrote:
Emanuel Ignat wrote:
...

Daca nu ma insel, maine ar trebui sa se comunice si rezultatele finale. Smile

Te-ai inselat?Smile
Emanuel Ignat
Level 3 Forum User
Level 3 Forum User

PostPosted: Sep 01, 2005 6:38 am    Post subject: Reply with quote

nu s-a inselat, dar inca nu am intrat noi in posesia rezultatelor.
Ara
Site Admin
Site Admin

PostPosted: Sep 01, 2005 2:59 pm    Post subject: Reply with quote

Felicitari pt. inaugurarea siteului propriu! Arata foarte bine si ramine ca sa-l mentineti proaspat in continuare. Multumesc lui Emanuel pt. cuvintele frumoase. Sigur ca nimic nu ar fi fost posibil fara un grup mic de super-entuziasti care sa munceasca din greu la stabilirea clubului. Sper ca apartenenta la club sa va aduca multe impliniri fotografice in viitor!
Back to top
Emanuel Ignat
Level 3 Forum User
Level 3 Forum User

PostPosted: Sep 02, 2005 7:41 am    Post subject: Reply with quote

Multumim! Asa speram si noi sa il mentinem up-to-date cu noi poze si noi articole interesante. Sa speram ca macar la fel de bine va iesi si expozitia. Ne-ar fi placut sa poti lua parte la eveniment dar...e ceva distanta totusi...
Emanuel Ignat
Level 3 Forum User
Level 3 Forum User

PostPosted: Sep 14, 2005 2:35 pm    Post subject: Reply with quote

am deschis un topic special unde puteti sa va lasati parerile legat de expozitia Debut, de vernisaj, pareri bune sau rele, comentarii etc. Asteptam reactii
catalinm
Level 1 Forum User
Level 1 Forum User

PostPosted: Oct 17, 2005 10:03 pm    Post subject: Incepator Reply with quote

Salut,

Sunt nou in acest domeniu. Sunt pasionat de tot ce tine de imagine (desen, grafica, pictura, (web/graphic)design, animatie si nu in ultimul rand fotografie). Am cochetat de-a lungul timpului cate putin cu fiecare dintre aceste domenii, cu toate ca niciodata nu am fost decis pe ce drum s-o apuc. Momentan imi castig existenta ca programator, dupa ce am terminat o facultate de profil. Nu sunt convins ca este vocatia mea. Niciodata nu am fost sigur ca ceva anume imi place sa fac dar daca stau sa analizez imi dau seama ca intotdeauna m-am invartit in jurul domeniului asta. Mi-ar fi placut sa studiez arte-plastice blah blah.. whatever.

Ideea e ca acum am o noua "pata" care se apropie din ce in ce mai mult de o pasiune seriosa. De ceva timp am inceput sa-mi cumpar reviste de fotografie, sa navighez pe situri de specialitate ... si acum sa postez acest mesaj.
Vreau sa descopar chestia asta. Ma macina. Vreu sa-mi iau un aparat klumea si sa ma apuc sa fotografiez. Vreau sa invat sa fotografiez (atat din punct de vedere artistic cat si din punct de vedere tehnic), pentru ca imi place sa fac asta. Imi plac fotografiile mele (...ma rog unele dintre ele). Vreau sa fac cat mai multe si cat mai interesante.

Am nevoie de ajutor, am nevoie de pareri, de sugestii si sfaturi. De unde sa incep... ?

Ma primiti si pe mine in clubul vostru?
Back to top
Emanuel Ignat
Level 3 Forum User
Level 3 Forum User

PostPosted: Oct 18, 2005 6:54 am    Post subject: Reply with quote

Salut, bieninteles ca te primim. Un simplu e-mail la office@fotoclubdebucuresti si vei primi toate datele referitor la inscriere, conditii etc. Referitor la achizitionarea unui aparat klumea....la o intalnire a clubului poti vorbi deschis cu proprietari a mai multor tipuri de aparate, majoritatea vin cu ele as aca poti sa le si vezi, sa ceri o parere, un sfat care sper sa te ajute. Intre timp strange bani pentru el.
Toate bune / Emanuel

meste
Level 1 Forum User
Level 1 Forum User

PostPosted: Oct 18, 2005 8:11 am    Post subject: sortare mesaje Reply with quote

Emanuel,

nu e in subiectul ecestui post, dar nu vreau sa creez inca un topic pt ceva asa marunt:

ai posibilitatea tehnica sa sortezi mesajele a.i. la deschiderea unui topic sa apara cele recente mai intii?

Serban
Emanuel Ignat
Level 3 Forum User
Level 3 Forum User

PostPosted: Oct 18, 2005 8:23 am    Post subject: Reply with quote

si eu m-am lovit de problema asta, e putin cam peste mana sa te duci de fiecare data la ultima pagina sa vezi ultimele posturi puse. Trebuie discutat cu webmasterii site-ului. Eu sunt doar moderator al acestui forum si nu pot face schimbari de acest gen.
Am vazut pozele puse de la cladirea ce urmeaza a fi deramata, poate verifici ultimele doua linkuri pentru ca eu nu am reusit sa le deschid. Pe primul il editez eu chiar acum (are ; dupa el si da o eroare browserul)

meste
Level 1 Forum User
Level 1 Forum User

PostPosted: Oct 18, 2005 8:32 am    Post subject: retrimit toate linkurile Reply with quote

repun linkurile - subiectul e in postul de aici http://www.fotomagazin.ro/forum/viewtopic.php?t=1179 pt cei care nu au citit de la inceput

http://meste.50webs.com/temp/ark1.jpg
http://meste.50webs.com/temp/ark2.jpg
http://meste.50webs.com/temp/ark3.jpg
http://meste.50webs.com/temp/fata.jpg
http://meste.50webs.com/temp/culori.jpg

se intimpla un lucru ciudat: daca apas pe link imi da 404 forbiden - daca iau linkul cu CUT&PASTE merge, deci, ca sa zic, faceti si voi asa.

Serban
meste
Level 1 Forum User
Level 1 Forum User

PostPosted: Oct 18, 2005 9:01 am    Post subject: intrebari legate de echipament Reply with quote

Vreau sa imi 'extind' obiectivul Canon 70-200/4L cu un teleconvertor 2x si am citit pe ici pe colo diferite pareri, apoi am realizat ca cel mai bine ar fi sa pun aceasta intrebare pe forum: are cineva un teleconvertor de 2x (Sigma, Kenko, Canon etc) - ce experienta ati avut cu el? daca are cineva, poate sa il aduca la urmatoarea intilnire sa vad cum se comporta?

Emanuel, daca cezi ca o sa fie mai multe intrebari legate de echipamanete foto, poti sa creezi un topic nou - eu am ezitat sa fac asta ca sa tinem pagina centrala cit mai scurta si la obiect

merci,
Serban
romanianfireball
Newcomer

PostPosted: Oct 18, 2005 7:27 pm    Post subject: Reply with quote

Cred ca exista un topic pt. tehnica pe main forum, dar poate e o idee sa dam drumul la unul si pt. fotoclub nu? Emanuel? Ceilalti?
Hai la pozat!

Emanuel Ignat
Level 3 Forum User
Level 3 Forum User

PostPosted: Nov 25, 2005 4:07 pm    Post subject: Reply with quote

pai nu stiu daca e o idee asa de buna sa mai dam drumul la alte topicuri pentru tehnica fotografica in cel forumul pentru `Fotoclub. Poate in momentul in care vom face propriul nostru forum, da.
Emanuel Ignat
Level 3 Forum User
Level 3 Forum User

PostPosted: Nov 25, 2005 4:09 pm    Post subject: Reply with quote

Pentru acei dintre membrii care nu au primit e-mailul cu cererea mea de a trimite poze, revin cu cateva cuvinte:

Va rog sa trimiteti poze pentru legitimatii, conditii minime:
- format digital
- rezolutie...sa se vada bine (300dpi ideal)
- dimensiune...de preferat tip buletin adica 20x30mm
- persoana din poza sa fie usor de recunoscut (fara poze cu ochelari de soare etc.)
- numele fisierului sa fie de forma: nume_prenume.jpg

Daca nu le puteti prelucra, nu e problema, doar trimiteti-mi ce aveti si voi incerca eu sa le aranjez putin, sa le tai la dimensiunea potrivita.

Adresa pe care puteti trimite pozele este: office@e-ignat.ro

Va multumesc

Toate bune
meste
Level 1 Forum User
Level 1 Forum User

PostPosted: Dec 13, 2005 9:35 am    Post subject: poze din Vietnam, Tailanda si Franta Reply with quote

cam tirziu stiu, dar am reusit in fine sa pun o selectie pe pagina de web din aceste trei locatii pe care am avut sansa sa le vizitez recent

http://meste.50webs.com

din considerente tehnice nu pot sa va dau direct linkul ci doar instructiuni cum sa intrati pe ele, asadar, dupa ce se deschide pagina, intrati pe temporary din menu-ul din stinga si apoi aveti cele trei locatii

Citeva din ele o sa le gasiti si sub categoriile mari din home page sau sub projects accesul la temporary o sa ramina valabil cam o luna.

Distractie placuta, cel putin la fel cum am avut eu(noi) cind am vizitat aceste locatii!

sugestii si reclamatii sunt binevenite! Smile

Serban
Emanuel Ignat
Level 3 Forum User
Level 3 Forum User

PostPosted: Dec 13, 2005 7:19 pm    Post subject: Reply with quote

bestial....imi plac la nebunie, mai ales cateva din Paris....
Este cu totul si cu totul diferit de ce am vazut pana acum de la prietenii care au fost prin Franta. Super faine pozele. Bravo

Ara
Site Admin
Site Admin

PostPosted: Dec 13, 2005 9:16 pm    Post subject: Reply with quote

Nu sint rele deloc! Sint acolo citeva imagini care ar putea sta foarte bine in orice revista de calatorii gen NG ori Geo. Daca poti face si niste note de calatorie pe linga ele, am putea sa le publicam in site pt. o expunere mai larga. Vezi in site diverse alte articole pe aceiasi tema si daca te intereseaza, te rog sa ma contactezi direct.
Back to top
Post new topic   Reply to topic    www.foto-magazin.ro Forum Index -> FotoClub de Bucuresti All times are GMT
Goto page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Next
Page 9 of 10

Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum