Prima pagina | Stiri | Despre fotografie | Dictionar foto | Flash | Foto pro | Foto tehnica | Foto tutorial | Fotolocatii | Fotomarket | Laboratoare | Resurse | Tips & Tricks

www.foto-magazin.ro
Realizat de fotografi, pentru fotografi.

FAQFAQ  SearchCauta in Forum   MemberlistLista Membrilor   UsergroupsGrupuri de Utilizatori   RegisterInregistrare 
  ProfileProfil   Log in to check your private messagesMesaje Personale   Log inLog in 
clubul fotografilor
Goto page 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Next

Post new topic   Reply to topic    www.foto-magazin.ro Forum Index -> FotoClub de Bucuresti
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Emanuel Ignat
Level 3 Forum User
Level 3 Forum User

PostPosted: Jul 23, 2004 9:52 am    Post subject: clubul fotografilor Reply with quote

incep sa petrec din ce in ce mai mult timp pe acest site, foarte util de altfel.

nu stiu, exista un club al fotografilor...amatori sau profesionisti.... in bucuresti?
mi-ar placea sa cunosc oameni priceputi in ale fotografiei, sa putem sa ne strangem in fiecare saptamana sau luna, sa facem schimb de impresii, sa discutam despre ce este nou in domeniu,....cam ce facem pe acest forum.

ce parere aveti ?

Last edited by Emanuel Ignat on Nov 25, 2005 4:03 pm; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Yahoo Messenger MSN Messenger
Ara
Site Admin
Site Admin

PostPosted: Jul 23, 2004 3:21 pm    Post subject: Reply with quote

Timpul petrecut pe acest site indica ca fotografia devine o pasiune mai serioasa pt. tine. Daca nu stiai inca, siteul exista din anul 2000, se apropie de a 4 a aniversare.
In ce priveste organizarea de intilniri, etc. din cite stim nu exista in Bucuresti fotocluburi, bizar dar adevarat. S-ar putea ca pe linga Casa Studentilor sa fie ceva [daca mai exista asa ceva] si din cite am auzit mai recent pe linga Arhitectura, altfel intilnirile se produc mai mult virtual, aici in forum ori pe lista de discutii de pe linga site.

La inceputul publicari siteului si a formari listei de discutii a existat un nucleu de tineri amatori de intilniri in Bucuresti si chiar se organizau saptaminal intilniri la diverse restaurante din oras. Intilnirile erau destul de populare, si probabil daca cauti in site o sa gasesti imagini si povesti despre aceste intimplari. Pe parcurs, Lumea este preocupata de alte probleme si din pacate aceste intilniri, care puteau duce la formarea unui fotoclub, au devenit tot mai rare si practic nu mai exista.
Dar, asta nu inseamna ca nu se poate, ba din contra, daca exista interes, si se formeaza un grup serios care sa participe periodic la astfel de intilniri, s-ar putea ca si membrii mai vechi si cu experienta sa apara si sa ajute la organizarea acestor intilniri.
La Fotomagazin ne oferim sa promovam acest gen de intilniri, daca cineva doreste sa se ocupe de organizare in mod serios.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Sorin Florea
Newcomer

PostPosted: Jul 23, 2004 11:02 pm    Post subject: Primu` pe lista! Reply with quote

Sunt foarte interesat de aceste intalniri . Nu cred ca sunt in masura sa le organizez dar in mod sigur se poate conta pe prezenta mea. Am sa incerc sa adun fotografi, incepatori , ca mine, sau profesionisti. Propun sa ramana deschis topicul asta si toti cei ce vor sa se alature sa scrie un mesaj, ca macar pt. inceput sa se stie cam cati vor veni.
Macar asa sa pot vorbi cu fotografii carora le admir opera , nu ca in Vama cand n-am avut destul curaj sa vb. cu domnul Cosmin Bumbut.

O sa ma recunosti dupa aparatul de la gat... Smile Wink
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Emanuel Ignat
Level 3 Forum User
Level 3 Forum User

PostPosted: Jul 26, 2004 9:42 am    Post subject: Reply with quote

ma bucur sa vad ca oamenii ar fi interesati de asa ceva, imi pare rau ca nu exista sau ca nu s-a pastrat aceasta traditie.
as vrea sa preiau putin initiativa si sa propun deja o data: vineri 30 a acestei luni.
Ma gandesc ca sunt oameni care in weekend pleaca din Bucuresti, asa ca poate ar fi mai bine vinerea seara sa facem reuniunea.
Ora....? 19.30.
locatie.....cred ca voi astepta cateva sugestii.
as propune sa ne intalnim la o terasa undeva in centru
Voi exclude din start cateva locatii la care v-ati putea gandi:
Motoare -- vineri seara este prea aglomerat...se plateste intrare, nu ne putem recunoaste in toata aglomeratia.
Poate la Strada de Vara ar fi o solutie cel putin deocamdata.
daca stabilim de comun acord un loc voi face eu o rezervare pentru ca toti care vin sa intrebe si sa fie indrumati spre masa respectiva.

Banuiesc ca este posibil ca unul dintre operatori sa compuna un e-mail pe care sa il primeasca toti cei care sunt inscrisi pe acest site. Sa fie o invitatie de participare la aceasta reuniune.
Sorin Florea
Newcomer

PostPosted: Jul 29, 2004 7:35 pm    Post subject: Bine asa sa fie! Reply with quote

Unde e Strada de Vara ?
Back to top
Ara
Site Admin
Site Admin

PostPosted: Jul 30, 2004 4:01 am    Post subject: Reply with quote

Luna Iulie si August sint traditional luni de vacanta. Implicit, nu cred ca o sa fie o participare foarte numeroasa la astfel de intilniri. Eu v-as propune o data tentativa la inceputul lui Septembrie. Pina atunci aveti suficient timp sa organizati prima intilnire: trebuie gasit un spatiu/local accesibil pt.toata Lumea, nu foarte scump daca este un restaurant [scopul principal al intilniri ar fi schimbul de pareri, expunerea de poze, critici de imagine, si in ultima instanta poate o bere rece], stabilita o ora convenabila pt cit mai multa Lume [astfel incit sa fie timp pt.cei care lucreaza sa ajunga la intilnire], eventual stabilit un mic program de desfasurare al intilniri, un plan de actiune pt. viitoarele intilniri, etc. Din experienta intilnirilor trecute, pot sa va spun ca acestea au fost pct principale care au contribuit la citeva intilniri placute...
Odata ce aveti aceste amanunte stabilite, vom pune un anunt in siteul Fotomagazin, vom anunta prin toate mijloacele la indemina, astfel incit sa participe cit mai multa Lume.
Pt, cei interesati, existau si intilniri saptaminale ale fotografilor profesionisti membri ai AFPR. Nu stiu daca ele mai exista la ora asta, poate intrebati la cafeneaua.com pe Dl Dinu Lazar care poate stie, si la care participau si membri ai listei de discutii Fotomagazin, si alti fotografi amatori care au gasit in Fotomagazin un spatiu comun de interes. Multi dintre acestia au devenit fotografi cunoscuti in ultimii 2-3 ani, cum ar fi Mirela Bratu [cu numeroase portofolii publicate la Stern], Iulia Huiduc Apostol, studenta acum la ATF sectia foto-film, Laurentiu Trandafir, si multi altii pe care ii rog sa ma scuze daca nu ii enumar aici.
Deci, la lucru daca vreti sa faceti o treaba buna! Smile
Back to top
Emanuel Ignat
Level 3 Forum User
Level 3 Forum User

PostPosted: Jul 30, 2004 10:53 am    Post subject: Reply with quote

mi se pare o idee buna. poate ca e mai bine sa o lasam pentru luna septembrie, eu nu am experienta asa ca as cere ajutorul daca vrea cineva sa propuna un program de desfasurare al intalnirilor, imi vine in minte doar ceva ce as vrea sa lansez odata cu aceste intalniri. Anume...o provocare lunara.... Sa stabilim o tematica, si fiecare sa prezinte ce face in decurs de o luna pentru acea tema. Poate va prinde. Nu e un concurs, doar o dezbatere. Chiar daca unul poate face doar o poza...altul face 5... altul poate doar se uita la ceilalti... oricum, cu ocazia asta discutiile ar putea fi orientate spre un anumit subiect.
E doar o propunere.
Sper sa nu fiu luat in nume de rau ca un nou membru al site-ului incearca sa organizeze lucrurile pe aici.
Ara
Site Admin
Site Admin

PostPosted: Jul 30, 2004 4:10 pm    Post subject: Reply with quote

Si mie mi se pare o idee buna, cea de a avea o "tema de studiu" pt. intilnirea viitoare, ori peste o anumita perioada de timp. O luna probabil este o perioada suficienta pt cine doreste sa participe la un astfel de exercitiu. Si se poate coordona poate si cu concursurile lunare din site, ca teme, pt. ca din ce observam, desi incercam sa propunem teme accesibile pt cit mai multi fotografi, nr. de imagini si de fotografi participanti nu este foarte mare. In ce priveste "organizarea", in general nu ducem lipsa de critici, cu organizarile si cu initiativele duse la bun sfirsit stam mai prost! Deci, esti bine venit sa organizezi ce vrei, cu cine vrei, noi la Fotomagazin, cum am mai spus, vom fi cu trimbita cind este nevoie.
Back to top
Sorin Florea
Newcomer

PostPosted: Jul 30, 2004 5:24 pm    Post subject: Prea tarziu? Reply with quote

E 19.35 si acum m-am trezit ca e data de 30 si ca acum 5 minute a inceput intalnirea ,am alergat sa vad unde e localul si .... am aflat ca nu mai are loc. Sad Poate ma pot implica mai mult in organizare; am ceva idei de teme, iar barurile le cam stiu Laughing
Back to top
Emanuel Ignat
Level 3 Forum User
Level 3 Forum User

PostPosted: Aug 02, 2004 7:03 am    Post subject: Reply with quote

pai...scuze ca ai facut drumul degeaba, cum poti vedea mai sus...a ramas ca vom muta totul in luna septembrie, pana atunci speram noi sa avem mai multi participanti si....sa punem totul la cale.
Ar fi binevenita o lista cu cateva propuneri pentru localuri in care ne-am putea desfasura. Ma gandeam la Art Jazz Club ?!? ar fi o idee avand in vedere ca sezonul teraselor .... prin septembrie deja va incepe sa se restranga.
ce spui ?!?
daca vrei ne putem intalni noi intr-o seara sa punem la cale mai exact eventual sa stabilm o locatie. Wink
Sorin Florea
Newcomer

PostPosted: Aug 02, 2004 11:01 pm    Post subject: O idee buna! Reply with quote

Da e o idee buna , eu sunt ocupat pana miercurea viitoare dar dupa putem pune in aplicare marele plan de reunificare Smile a fotografilor Bucuresteni. Twisted Evil AAA Idea Inca ceva putem pune la punct un "desfasurator" al temelor viitoare ,macar pt. primele cateva intalniri, pe care-l putem supune la vot cu bunavointa fotomagazin; astfel toata lumea va stii despre ce se va vorbi ;mai multe teme care pot fi votate, primele n fiind temele primelor intalniri. Smile
Back to top
Sorin Florea
Newcomer

PostPosted: Aug 08, 2004 2:41 am    Post subject: Gata am scapat! Reply with quote

Am scapat nu mai am numic programat !!! Very Happy Asa ca ne putem intalni marti la 19.30 ma gandeam in Green Hours ca au o terasa frumusica.Ce zici, e bine?

Vad ca nu e bine! Atunci, spune tu o zi si o ora .
Back to top
Emanuel Ignat
Level 3 Forum User
Level 3 Forum User

PostPosted: Aug 13, 2004 10:46 am    Post subject: Reply with quote

din anumite cauze nu am intrat pe site timp de cateva zile, si acum tot pe fuga sunt. hai sa fie marti 17 august, ora 19.30 acolo unde zici tu, la greenHours. ok? tinem legatura. Cred ca ne vom recunoaste, nu? un aparat foto de gat ar fi un indiciu bun Smile Astept un raspuns luni
Sorin Florea
Newcomer

PostPosted: Aug 14, 2004 8:03 am    Post subject: OK Reply with quote

E bine marti in Green Hours da aparat nu mai am ca foarte subtil mi-a fost furat in autobuz din ghiozdan cu tot cu doua obiective asa caaa.... Te recunosc eu pe tine . Si eu o sa cam am o pauza cu intratul pe net. din cauza ca ma mut si pana imi pun iar net mai dureza.
Back to top
lucian
Newcomer

PostPosted: Aug 14, 2004 11:30 am    Post subject: Reply with quote

M-ar tenta si pe mine sa vin marti, daca nu deranjez. Dati si voi pe e-mail numerele de mobil, sa ne anuntam in timp util daca apar schimbari.

(WYSIWYG is a pigment of your imagination)
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger MSN Messenger
Emanuel Ignat
Level 3 Forum User
Level 3 Forum User

PostPosted: Aug 16, 2004 6:43 am    Post subject: Reply with quote

0722.54.98.14, ramane pe marti 17 august, cine mai vrea sa participe este binevenit, ora va fi 19.30, locul: GreenHours -- calea victoriei (zona p-ta Amzei). Cu aparate sau fara sper sa ne gasim pe acolo. Sa speram ca va fi vreme buna sa stam pe terasa, daca nu...ne vedem inauntru la subsolul barului. Ma gasiti si pe yahoo msn (numelemeu1).
Teodolitus
Newcomer

PostPosted: Aug 30, 2004 10:47 am    Post subject: Ce se mai intimpla...? Reply with quote

Ce s-a mai intimplat cu intilnirea din 17 august??? Eu sunt din provincie si desi nu am putut participa fizic la aceste initiative de intilnire urmaresc cu interes orice initiativa de "adunare" a tinerilor pasionati dde fotografie...eu acum sunt in Bucuresti..si daca se mai intimpla ceva...poate ma alatur si eu cu un aparat, pret de-o bere...
Back to top
View user's profile Send private message
Emanuel Ignat
Level 3 Forum User
Level 3 Forum User

PostPosted: Aug 30, 2004 10:55 am    Post subject: Reply with quote

ne-am intalnit, am dezbatut anumite subiecte, si am stabilit ca ne vom mai intalni peste doua saptamani, ceea ce inseamna ... maine.
In principiu eu voi vorbi la telefon cu cei ce au venit acum 2 saptamani, si sa vedem unde si la ce ora ne vom vedea. In principiu tot in jurul orei 19.30 si posibil in acelasi loc. GreenHours calea victoriei.
Intalnirea a decurs pasnic, am vorbit despre ce ar trebui sa facem, cum sa procedam si cam care ar putea fi temele pe care am putea sa le propunem pentru lucru.
Esti binevenit la fel ca toti ceilalti. Am lasat un nr de telefon asa ca marti 31 aug ma poti suna, sper ca dupa-amiaza sa am deja un raspuns exact sa iti spun ora si locul. Numai bine
Sorin Florea
Newcomer

PostPosted: Aug 30, 2004 11:43 am    Post subject: sa ne vedem sa vorbim Reply with quote

Eu zic sa ne vedem pe 1 la green hours la 19.30. Eu o sa vin .
Back to top
Emanuel Ignat
Level 3 Forum User
Level 3 Forum User

PostPosted: Aug 30, 2004 11:54 am    Post subject: Reply with quote

s-a facut.
asadar, cine mai vrea sa participe, miercuri 1 septembrie ora 19.30 terasa Green Hours, de data aceasta vom rezerva o masa mai mare.
va asteptam.
Ara
Site Admin
Site Admin

PostPosted: Aug 30, 2004 3:40 pm    Post subject: Reply with quote

Am inserat un anunt la sectiunea de "Stiri" din prima pagina a siteului privind aceasta intilnire. Ar fi bine sa publicati un anunt mai clar in acest forum, pt. ca cei interesati sa aiba o idee concreta despre unde, cind, persoane de contact, etc. va avea loc intilnirea.
Back to top
Emanuel Ignat
Level 3 Forum User
Level 3 Forum User

PostPosted: Aug 30, 2004 4:00 pm    Post subject: detalii intalnire Reply with quote

voi scrie mai jos cateva detalii referitor la aceasta intalnire, in speranta ca vor citi cat mai multi oameni si vor avea placerea sa participe.
Am stabilit de comun acord cei cativa care am fost in urma cu doua saptamani ca intalnirea va avea loc miercuri 1 septembrie.
De asemenea, locatia va ramane aceeasi ca si acum doua saptamani si anume terasa barului Green Hours aflat pe calea Victoriei.
Ora la care ne vom intalni va fi 19.30. Speram ca nu se suprapune cu programul de lucru. Sunt asteptati toti cei pasionati de fotografie, cu aparatul foto de gat sau nu, iar daca exista putina vointa, am vrea ca fiecare sa vina cu cateva idei notate referitor la desfasurarea acestr intalniri. Nu este un curs in care eu sau altcineva sa vina cu programul facut si toti ceilalti sa il accepte tacit, este ceva deschis de aceea fiecare idee din partea voastra este un pas inainte.
Asadar, va asteptam pe toti cei interesati la orele 19.30, miercuri 1 sept cu cel putin 2 idei notate pe hartie.
Ma puteti contacta ori la telefonul: 0722.54.98.14, ori pe yahoo messenger ID: numelemeu1 (intre orele 9-1Cool
Topicul acestei intalniri va fi gasirea unei locatii permanente si stabilirea primei teme practice de fotografie. va asteptam. Stima.
Kork
Level 4 Forum User
Level 4 Forum User

PostPosted: Aug 30, 2004 6:31 pm    Post subject: Reply with quote

Sper sa ajung. Smile
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo Messenger
romanianfireball
Newcomer

PostPosted: Sep 01, 2004 9:32 pm    Post subject: a II-a intalnire Reply with quote

Miercuri 1.09.2004 a avut loc cea de-a II-a intalnire a clubului. Prezenta a crescut semnificativ de la 3 la 7 participanti. Lucrurile par sa se inchege si cine-stie poate chiar vor prinde contur. Pana la sfarsitul anului tragem nadejde sa avem si un sediu. Toti cei ce doresc sa ni se alature sunt asteptati MIERCURI 15.09 ORA 19.30 LA CLUB ROCA (zona intersectiei Grivita cu Stefan Furtuna). Tema pt. viitoarea intalnire: "Bucurestiul nou si vechi" 2 fotografii/persoana.
Va asteptam!
Ara
Site Admin
Site Admin

PostPosted: Sep 01, 2004 9:41 pm    Post subject: Reply with quote

Bravo! Este un inceput!

Odata ce mai multa lume va incepe sa vina la intilniri, sper ca veti putea face si o prezentare succinta a acestor intilniri, eventual insotita de imagini [atit poze prezentate pt. discutii, dar si imagini cu participantii], pt. inserare in Fotomagazin. Cu mai multa popularizare a acestor evenimente, si participarea va creste in mod sigur, si... odata poate chiar se va infiinta si acel mult dorit foto club in Bucuresti!
Back to top
Kork
Level 4 Forum User
Level 4 Forum User

PostPosted: Sep 02, 2004 5:26 am    Post subject: Reply with quote

Imi pare nespus de rau ca n-am reusit sa ajung...
Poate pe 15 septembrie...
Back to top
Emanuel Ignat
Level 3 Forum User
Level 3 Forum User

PostPosted: Sep 02, 2004 8:41 am    Post subject: Reply with quote

Liviu, se pare ca mi-ai luat-o inainte, cu anuntul. Dar ai facut foarte bine. Intr-adevar totul a decurs bine, poate ca suntem inca putini dar avem spirit de echipa si initiativa cat cuprinde. Vom face tot ce se poate pentru a duce la capat acest proiect. Speram ca la urmatoarea intalnire sa participe si unul dintre moderatorii forumului, cred ca ne-ar ajuta mult sa ne impartaseasca cate ceva din experienta lor. Mai sus este mentionata locatia unde ne vom intalni peste doua saptamani si unde asteptam pe toti cei interesati. Vin doar cu o completare mica si anume clubul La Rocca se gaseste pe str.Theodor Aman 36. Pentru tema propusa va asteptam cu doua sau mai multe fotografii. De asemenea daca doriti sa primiti un comentariu asupra unei fotografii...cu toata placerea ne vom ajuta unii pe altii.
Florin
Newcomer

PostPosted: Sep 02, 2004 9:43 am    Post subject: Reply with quote

Incercasem sa stabilesc cateva meeting-uri pana acum prin Photosig. Nu am reusit si ma bucur ca cineva a reusit. Era cat pe ce sa vin aseara, dar am ratat. Hai sa facem noi, mici si pasionati un mic club. Cei "mari" se vad rar, se inteleg putin, cu toate orgoliile care sunt pe acolo, asa cum e printre artistii romani. Mai fac un "7 zile" daca sunt intre prieteni, mai scriu pe cate undeva "..cum era pe vremea mea..." Shocked dar, una peste alta, sunt prea putin interesati de a contribui cu ceva si la cresterea celor care sunt doar pasionati de fotografie. Fara sa-si dea seama ca de fapt asta e in detrimentul LOR. Pentru ca nu se creeaza o piata de fotografie in ROmania, care ramane NEEDUCATA pentru fotografie. Ca raman doar toate asigment-urile pentru reviste glossy si campanii publicitare. Fara sa-si dea seama ca ii transforma in tehnicieni si le ramane mult prea putin sa fie artisti.
In concluzie: HAI sa ne vedem. Ramane pe 15 si incerc sa activez si pe cei de pe PhotosigMeetup, care ar putea sa vina (nu multi -- se inscriau 3-4, dar asa ne mai adunam).
Back to top
Emanuel Ignat
Level 3 Forum User
Level 3 Forum User

PostPosted: Sep 02, 2004 10:04 am    Post subject: Reply with quote

nu poate decat sa ne bucure faptul ca mai exista oameni interesati, aduna-i pe toti si ne vom cunoaste peste 2 saptamani. Sper sa ajungem si noi sa facem macar..."2 zile" daca nu 7. Pana atunci, astept propunerile voastre printr-un Private Message pentru NUMELE CLUBULUI, voi face o lista pe care o vom dezbate data viitoare la intalnire. Multumesc la toata lumea pentru ca se implica.
Ara
Site Admin
Site Admin

PostPosted: Sep 02, 2004 2:49 pm    Post subject: Reply with quote

Nu poate decit sa ne para bine ca exista initiativa! Personal sper ca de aceasta data aceste intilniri sa se finalizeze prin infiintarea unui fotoclub adevarat, adica cu statut, cu membri inscrisi care poate cotizeaza la dezvoltarea lui, etc. In Bucuresti este nevoie de o astfel de organizatie, este de neinteles pt. mine cum in provincie se poate, exista citeva fotocluburi foarte active, iar in Capitala nu se poate!
In ce priveste participarea membrilor redactiei Fotomagazin, probabil ca atunci cind acest "grup de initiativa" va reusi sa catalizeze spiritele si pasiunile locale, sa dea dovada ca este ferm hotarit sa duca aceasta actiune pina la capat, in mod sigur si cei mai cu experienta in domeniu se vor arata la aceste intilniri. Faptul ca in aparenta nu exista un dialog intre fotografii cu experienta din Capitala, se datoreaza si acestei lipse de organizare. In general acestia nu au timpul necesar sa se ocupe de astfel de initiative, dar sint sigur ca intr-un cadru bine pus la punct ar fi interesati sa participe. De altfel asa s-a intimplat cind Fotomagazinul era proaspat, un nr. important de personalitati locale participau in redactie sau erau simpatizanti ai initiativelor propuse de redactie si participau saptaminal chiar la acest gen de intilniri, ori chiar organizau ei insisi iesiri la mici excursii fotografice. Daca consultati arhiva siteului veti gasi chiar referinte la intilniri de mai mare anvergura, de citeva zile, cu participare numeroasa si cu rezultate foarte frumoase. Sper ca odata micul grup de aici va reusi sa revina la acel nivel si fiti sigur ca redactia va sprijini prin toate mijloacele noastre astfel de initiative.<p>
As ruga pe initiatorii acestei intilniri sa inscrie la rubrica de Stiri din site, periodic, anunturi privind aceste date si locuri de intilnire. Adresa, nr. de telefon de contact, data si ora, sint necesare daca doriti sa aveti o participare mai mare. Nu este nici o problema ca folosind formularul pt. stiri din site sa inserati la fiecare citeva zile un anunt astfel ca acesta sa apara in capul coloanei respective si sa fie mai vizibil.
Back to top
Emanuel Ignat
Level 3 Forum User
Level 3 Forum User

PostPosted: Sep 02, 2004 3:07 pm    Post subject: Reply with quote

bun, am clarificat faptul ca exista initiativa, avem si suport din partea moderatorilor si a redactiei. Primul lucru la care m-am gandit astazi a fost sa infiintez o stire cap de coloana, lucru ce am si facut, am scris redactiei dar pana acum se pare ca nu a fost postata aceasta stire, poate totusi nu era atat de prioritara...nu vreau sa fiu rautacios. Oricum erau cateva informatii despre cum a decurs si planul de bataie...poate totusi se rezolva si apare. In continuare nu stiu cui trebuie sa ma adresez asa ca sper sama ajute Ara, as vrea daca se poate ca acest topic "Clubul Fotografilor" sa fie pus ceva mai in fata adica sa fie capitol al forumului alaturi de Discutii generale, Aparate, Obiective samd. Cred ca acest lucru ar ajuta destul de mult, oamenii ar gasi mai usor discutia. (Conform numarului de vizitari pe acest topic se intelege ca este un subiect destul de interesant pentru multi)
Ca si membru fondator al acestui viitor club ma voi ocupa sa postez cel putin saptamanal o stire referitor la activitatea noastra si oricine are nevoie de informatii ma poate contacta.

Ara
Site Admin
Site Admin

PostPosted: Sep 02, 2004 4:40 pm    Post subject: Reply with quote

Evident orice informatie pt. Stiri se trimite prin email si ajunge in redactie unde cineva o verifica si o publica in prima pagina. Probabil persoana respectiva nu a realizat inca acest proces. Asta nu inseamna ca cineva este rautacios! Smile Rabdare, orice organizatie cit de cit functionala, functioneaza intr-un anumit ritm, nu neaparat foarte rapid ori pe placul tuturor!

In ce priveste infiintarea unui forum special pt. aceasta topica, nu este o problema...
Back to top
ChiHae
Guest

PostPosted: Sep 02, 2004 6:48 pm    Post subject: bravo si succes!!! Reply with quote

Ma bucur nespus sa vad ca intalnirile fotomagazin sunt readuse la viata. Felicitari pentru initiativa si... dea Domnu' sa tina. Se spune ca functia creaza organul... prin urmare daca intalnirile au reinceput sa se tina (chiar daca pentru inceput o data la doua saptamani) inseamna ca au reaparut "fotomagazinisti" pasionati de fotografie si care sa isi poata sacrifica din cand in cand cateva ore pentru a participa. Acum vreo doi ani, cand si eu eram unul dintre cei care organizau intalnirile, spre final, numarul participantilor scazuse atat de mult incat ajunsesem sa ne intalnim noi (organizatorii) intre noi Rolling Eyes
Regret nespus ca nu am participat nici la prima intalnire si nici la cea de ieri, dat fiind faptul ca tocmai astazi m-am intors in Bucuresti. Intamplarea face ca motivul calatoriei mele a fost un summerschool international de specializare in tocmai dreptul de proprietate intelectuala si copyright law, si cum eu sunt axata (in principal) pe copyright law in materie de fotografie si film, voi putea oferi si consultanta juridica necesara pentru infiintarea unui club/asociatii de fotografie, idee care de altfel de cativa ani incoace, mi se pare excelenta, dar care nu a putut fi pusa in practica din varii motive organizatorice.
Sunt nerabdatoare sa particip la intalniri si regret ca (cel mai probabil) nu voi putea participa nici la urmatoarea (de pe 15 septembrie) dar fiind faptul ca pe 14 zbor din tara. Sper sa ajung la cea de pe 1 octombrie Wink
Pana atunci... tinem legatura pe net (voi citii cu atentie tot ce se scrie pe acest forum).
Mult succes in continuare,
ChiHae
Back to top
Emanuel Ignat
Level 3 Forum User
Level 3 Forum User

PostPosted: Sep 03, 2004 6:53 am    Post subject: Pentru ChiHae Reply with quote

ChiHae, ne-ar prinde foarte bine un ajutor in domeniul legislatiei, eu am inceput deja sa ma interesez prin diverse locuri pentru infiintarea legala - juridica a acestui club ca si o asociatie non-profit. Banuiesc ca stii mai multe ca mine la acest capitol de aceea ne-ar fi de mare folos daca ne-ai da un punct de pornire.. . Inteleg ca vei fi plecata din tara la urmatoarea intalnire, dar poate ne putem intalni sa discutam despre acest subiect pana la plecarea ta. Datele mele sunt ceva mai sus, ma poti gasi in diverse feluri: tel, e-mail, yahoo msn.
Multumim administratorilor site-ului ca ne-au dat intaietate si au creat un forum special pentru FotoClub.

danikete
Newcomer

PostPosted: Sep 03, 2004 10:35 am    Post subject: super-idee! Reply with quote

Excelenta idee!
As participa cu drag la aceste intalniri ca am devenit cam lenesa de cand serviciul imi "papa" pana si timpul liber.
La Sibiu am facut parte din Fotoclub si am vrut sa continui si aici, dar nu prea am gasit informatii despre aceasta existenta (!) si, de ce sa nu recunosc, poate nu m-am straduit suficient sa gasesc. Noroc cu aceasta idee pe care vreau sa o sprijin sa se materializeze. Very Happy
SD
Back to top
stefant
Moderator
Moderator

PostPosted: Sep 06, 2004 7:50 pm    Post subject: Reply with quote

ne vedem pe 15 in rocca Smile you can count on me, am vorbit pe y!m cu numelemeu1 si m-a lamurit cu tot ce vroiam sa stiu Smile
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
Emanuel Ignat
Level 3 Forum User
Level 3 Forum User

PostPosted: Sep 08, 2004 6:59 am    Post subject: Reply with quote

Mai este o saptamana, timp in care puteti face lucrari pentru a participa la intalnirea clubului. Bineinteles, puteti participa si fara sa aveti fotografii la voi, dar ar fi frumos daca ati avea. In plus, puteti obtine comentarii si sugestii de la mai multi oameni, unii cu mai multa experienta. Nu ezitati sa ma contactati daca aveti nelamuriri. Dau detalii oricui este interesat sa participe.
Emanuel Ignat
Level 3 Forum User
Level 3 Forum User

PostPosted: Sep 13, 2004 8:20 am    Post subject: miercuri ora 19.30 Reply with quote

sper ca nu ati uitat ca peste doua zile ne intalnim. Sper ca toti cei care au vizionat pagina sa vina si sa sustina aceasta cauza nobila. Oamenii ar trebui sa stie ca nu fac asta pentru mine ci pentru toti cei pasionati de fotografie. Acum aveti cu totii ocazia de a face ceva pentru aceasta pasiune. Eu am lansat provocarea dar am nevoie de ajutorul vostru pentru a duce mai departe acest proiect. Va astept pe toti miercuri 15.
stefant
Moderator
Moderator

PostPosted: Sep 13, 2004 11:50 am    Post subject: Reply with quote

am dus la facut pozele pentru tema si au iesit destul de bine zic eu Smile daca mi-ai explica si mie cum ajung in rocca ar fi super Smile)
numai bine!
Back to top
Emanuel Ignat
Level 3 Forum User
Level 3 Forum User

PostPosted: Sep 13, 2004 12:00 pm    Post subject: localizare Reply with quote

voi incerca sa explic cat mai literar ca sa poata intelege toti chiar dca nu stiu numele strazilor. Din piata Romana trebuie sa mergeti pe bulevardul Dacia. Mergand pe blvd-ul Dacia veti intersecta calea Victoriei (chiar la casino) mergeti mai departe si veti intersecta calea Grivitei (chiar la unul din corpurile Academiei de arta--sculptura). Tineti tot inainte iar la 20metri pe partea stanga veti gasi str Theodor Aman. Numarul 36 este la aproximativ 30 metri pe partea stanga pe acea straduta. Ca punct de reper la intersectia Grivitei cu Dacia aveti o mica benzinarie Petrom care sincer sa fiu nu am vazut-o niciodata functionand.
Sorin Florea
Newcomer

PostPosted: Sep 13, 2004 7:15 pm    Post subject: tot asa cu 5 minute inainte Reply with quote

Am sa vin la intalnire imi cer scuze fata de numelemeu pentru ca am lipsit de la intalnirea particulara pe care o fixasem . Pozele sper sa iasa ... Sa vedem.
Back to top
stefant
Moderator
Moderator

PostPosted: Sep 13, 2004 7:19 pm    Post subject: Reply with quote

faina explicatie, pare usor la prima citire, iar a 2a o sa fie cand o sa merg acolo.. sunt curios daca chiar o sa fim 15 sau mai multicum "se preconiza" Smile)
Back to top
romanianfireball
Newcomer

PostPosted: Sep 13, 2004 7:46 pm    Post subject: Reply with quote

Tema-i gata acu pe ultima suta. Ne vedem miercuri in La Roca Laughing
kaugex
Newcomer

PostPosted: Sep 15, 2004 7:54 pm    Post subject: Reply with quote

Oki, cum exista norocul incepatorului, exista si chinionul incepatorului Very Happy De cand ma ocup de fotografiere mai serios (a se citi 6-7 luni), chiar daca cu un fost-aparat destul de uzat fizic (a se citi: vopsea argintie luata, memory-card-door lost, crack on the middle of the camera, grip destul de "loose", unde "destul" inseamna ca odata am ramas cu grip-ul in mana si aparatul pur si simpu a cazut in gol /note to self: always hold in 2 hands Razz/) si psihic, acu mi-am luat un aparat mai serios (second-hand), cu film si nu digital, cu care sincer sa fiu nu ma astept in primele luni la rezultate la fel de bune (mai ales cu ochiul meu "stabilit" la 50mm fix Very Happy). Ok, deci acu cateva ore am terminat de curatat (praf, amprente, fire de par (!)), iar acu m-am uitat pe net dupa vre-un club foto (dupa ce zadarnic am intrebat cunoscuti si cunoscatori), si m-a uimit k nu e nici una (exceptia de la regula... deh Razz), in timp ce in oraselul meu natal, Tg. Mures, cu mai putin de o zecime din Buc. este Very Happy Deci, acu stati la o bere, discutati, comentati fotografii, cereti si dati sfaturi... faaaain Very Happy

Deci cu mine probabil va veti vedea la urmatorul meeting, si voi fi usor recognizibil dupa neck-strapul negru pe care este scris cu litere mari si galbene NIKON, ce este foarte util cand vrei sa te spargi in figuri (de alta "Nikon"-ul de pe camera este "mascat" cu velcro, si da, arata ciudat banda izolanta neagra pe fond argintiu), dar foarte ne-util cand ai vrea sa nu te observe "bronzatii" cu ochii avizi dupa Nikon, Canon, Minolta si Leica (si Zenit... sa-i dam cezarului ce-i a cezarului Wink).

Oki, deci cam ata ete... astept meetingul viitor Smile
Back to top
romanianfireball
Newcomer

PostPosted: Sep 16, 2004 8:41 am    Post subject: Reply with quote

In curand prima fotografie a Clubului reunit la lucru (in sedinta) Smile
Emanuel Ignat
Level 3 Forum User
Level 3 Forum User

PostPosted: Sep 16, 2004 2:51 pm    Post subject: Reply with quote

sper ca fotografia sa iasa bine. In momentul in care va fi gata vom gasi o solutie de a o afisa pentru ca toti sa ne cunoasca. Pana atunci, sper ca oamenii au vazut noul topic unde pot citi tema de lucru actuala. La fiecare doua saptamani voi anunta noua tema in acel topic pentru a putea fi urmarita mai cu usurinta de catre toti vizitatorii. Ii rog pe toti acei care au fost sau care ar vrea sa participe la aceste intalniri sa trimita un e-mail pe adresa mea personala pentru a construi o baza de date. Cu ajutorul acesteia voi putea anunta pe toti diversele schimbari si voi putea tine legatura cu toti. Adresa mea de e-mail este urmatoarea: numelemeu@personal.ro
Pana la urmatoarea intalnire va urez fotografiere placuta, subiecte frumoase si .... filme din belsug. Cei care au participat la ultima intalnire sunt invitati sa scrie comentariile legate de acea seara, pareri, sugestii, comentarii. Toate acestea ne vor ajuta sa ne dezvoltam.
stefant
Moderator
Moderator

PostPosted: Sep 16, 2004 7:28 pm    Post subject: supertare Reply with quote

mie mi-a placut.. mai ales potentialul pe care-l are tipu care-a zis de 138 downstairs.. adica sa avem un loc al nostru unde sa expunem si alea alea ar fi super Smile

numelemeu, eu iti propun sa mai deschizi un topic, tot asa in care sa nu se posteze.. unde sa anunti data urmatoarei intalniri.. cu toate ca se anunta data si in topicul cu tema deci pana la urma e ok :p ar trebui doar schimbat titlul "programul intalnirilor si al temelor de lucru" sumthing like that Smile

in rest.. ce sa zic.. mi-a placut ca suntem oameni de toate varstele/toate ocupatiile.. de la clasa a 10a pana la 40de ani, de la elevi la fotografi de nunta si mai stiu eu ce.. eu astept sa vad unde ne intalnim data viitoare si sincer sper sa pot veni.. ma tine scoala pana la 8 Sad pana atunci.. numai bine si bafta cu temele
Back to top
Gusti
Newcomer

PostPosted: Sep 16, 2004 8:14 pm    Post subject: Reply with quote

Ok, numelemeu, iata primele impresii. Cum mi-ar place mie: un loc cu lumina, o masa mai rotunda si, mai ales, comentarii la poze. Adica vine omu' si arunca fotografiile pe masa. Cei care deja sunt acolo, in mod organizat, pun mana pe ele si incep sa zica: asta imi place, asta nu-mi spune nimic, asta cum ai facut-o? asta e defecta, asta eu as fi facut-o altfel si asa mai departe. Nu ca acum nu s-ar fi facut chestia asta, dar a fost mai mult asa, pe perechi: autorul si "criticul". Mi-ar place o audienta mai larga. Sa nu ma intelegeti gresit, mi-a placut ca ne-am intalnit si sper sa-mi placa si data viitoare, chiar daca n-o sa reusesc sa gasesc pana atunci niste rufe la uscat demne de imortalizare Wink.
Zilele astea o sa-ti trimit pe mail datele pe care ni le-ai cerut impreuna cu propunerile mele de nume si sigla pentru club. Sper ca nu e graba.
Back to top
Emanuel Ignat
Level 3 Forum User
Level 3 Forum User

PostPosted: Sep 17, 2004 6:47 am    Post subject: Reply with quote

motivul pentru care inca nu am anuntat locatia este pentru ca deocamdata avem doua posibile locuri unde ne-am putea intalni. Unul unde am vrea sa fie pe o durata mai lunga si unul de rezerva. Asa cum am spus la intalnire voi incerca sa anunt cu minim o saptamana inainte de urmatoarea intalnire si de asemenea toti cei care imi vor trimite datele sau ale caror date le am deja vor fi anuntati si printr-un e-mail sau telefon de catre mine. Am vazut ca a inceput sa bata vantul si rufele parca prindeau o alta forma parca erau chinuite de curentii de aer. Asadar....baftar la teme cum zicea hot_ice, cat despre data ... va voi tine la curent
lucian
Newcomer

PostPosted: Sep 17, 2004 9:01 am    Post subject: Reply with quote

romanianfireball wrote:
In curand prima fotografie a Clubului reunit la lucru (in sedinta) Smile

Am rezervat un spatiu de 100 MB pe internet pentru a putea expune fotografiile pe care le aducem la intalniri. Spatiul este pentru toti, nu numai pentru cei care nu au un site.

Prima fotografie ar trebui sa fie cea de la intalnirea grupului din 15 septembrie. Cand o vedem? O asteapta si cei din redactia Fotomagazin.

Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger MSN Messenger
stefant
Moderator
Moderator

PostPosted: Sep 17, 2004 1:59 pm    Post subject: Reply with quote

si odata cu "legalizarea" clubului, gasirea unui nume si a unei sigle am putea incepe constructia unui site pentru acesta. am inteles ca sunt cativa programatori printre care si eu
Back to top
Emanuel Ignat
Level 3 Forum User
Level 3 Forum User

PostPosted: Sep 17, 2004 3:21 pm    Post subject: Reply with quote

toate la timpul lor hot_ice. Pana sa ajungem acolo lucrati sa avem ce pune pe acel site. Ar fi frumos din partea noastra sa putem afisa lucrarile facute in acest timp de la infiintare si pana acum....nu lucrari de acum cativa ani. Spor si filme sa fie din belsug. Intai talentul si apoi tehnica.
stanescoo
Level 3 Forum User
Level 3 Forum User

PostPosted: Sep 17, 2004 4:28 pm    Post subject: nice... Reply with quote

hey, nice to meet you...acum v-am citit, incerc sa nu lipsesc de la urmatoarea intalnire...pana atunci, ce ziceti sa ne mai si semnam cu nume, nu doar cu pseudonime?

cu stima,

www.stanescoo.com
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Yahoo Messenger
romanianfireball
Newcomer

PostPosted: Sep 17, 2004 9:24 pm    Post subject: Reply with quote

lucian wrote: Am rezervat un spatiu de 100 MB pe internet pentru a putea expune fotografiile pe care le aducem la intalniri. Spatiul este pentru toti, nu numai pentru cei care nu au un site.

Prima fotografie ar trebui sa fie cea de la intalnirea grupului din 15 septembrie. Cand o vedem? O asteapta si cei din redactia Fotomagazin.

Mai am 6 cadre pe filmul pe care este fotografia de la intalnirea din 15.09 a fotoclubului. Si eu sunt curios sa vad cum a iesit pt. ca erau niste conditii de lumina imposibile. De luni incolo promit sa apara (renunt la cele 6 cadre care mai sunt pe film si luni il developez)
SRJ
Newcomer

PostPosted: Sep 18, 2004 1:41 am    Post subject: Reply with quote

Astazi am aflat de existenta clubului. E o idee excelenta. M-ar interesa sa particip la intruniri. De mult imi doresc asa ceva. Cred ca fotografia e singura pasiune care m-a insotit de la varsta copilariei pana azi. Pe celelalte le-am mai pierdut pe drum. Prin natura imprejurarilor (de foame) sunt fotograf de nunti, insa mi-ar placea mai mult sa colind cu aparatul de gat si sa lucrez pe diverse teme. Din pacate, anturajul meu nu gusta chestia asta, astfel incat sunt bucuros ca am dat de acest club. Nu stiu insa mai nimic despre el. Cum ne intalnim? E un grup care accepta noi membri? Daca da, exista niste criterii? Luminati-ma si pe mine!
Sorry! Cred ca am creat un nou topic, in loc sa ma inscriu la discutie in acest forum. Promit sa ma uit mai atent inainte sa clickez.
stefant
Moderator
Moderator

PostPosted: Sep 18, 2004 7:01 am    Post subject: Reply with quote

ne intalnim o data la 2 saptamani intr-un loc stabilit care se anunta pe forum cu macar o saptamana inainte de data intalnirii. urmatoarea va fi miercuri, 29 septembrie, iar locul este inca incert, urmand sa-l aflam cat mai curand posibil. membrii noi sunt bine veniti, toti suntem membri noi (cum pot fi membri vechi la un club care s-a intalnit de 3 ori pana acum?!), ideea e sa fim cat mai multi, cat despre criterii... una sau doua fotografii pentru tema de lucru daca se poate, daca nu, nu se intampla nimic, poti veni doar sa participi la discutii sau sa primesti o parere pt alte fotografii Smile
Back to top
Florin
Newcomer

PostPosted: Sep 20, 2004 12:06 pm    Post subject: Reply with quote

S-a facut deja un lucru minunat! Ne-am adunat o multime si mai vin si altii. Si sigur le vom face pe rand pe toate, invatand din greseli si crescand din mers.

Intr-adevar, ceva mai multa lumina ne trebuie. In plus putem sa organizam o sesiune de feed-back-uri reale la fotografiile temei saptamanei respective, nu doar sa ne uitam la ele ca la pozele din vacanta ale prietenilor.
Ar mai trebui sa organizam altfel mesele, sa ne vedem si sa asezam cu totii la vedere. Am putea face niste fise de feedback, care sa fie legate de poza care circula si la care fiecare sa-si scrie impresiile. Ca la "Caietul de impresii si amintiri" din clasa a V-a. Very Happy Sau oricum astfel incat sa ne auzim impresiile. Putem oare cere niste standarde minime pentru fotografii (dimensiune sau calitate?)- (Crying or Very sad eu am adus una tiparita pe o hartie ingrozitoare-)
Am putea si vom face o multime. Inclusiv sa ne "infratzim" cu ceva cluburi de peste aste hotare. Ca orasele. Mai facem un schimb, mai trimitem la o specializare Shocked
Back to top
Emanuel Ignat
Level 3 Forum User
Level 3 Forum User

PostPosted: Sep 20, 2004 12:27 pm    Post subject: Reply with quote

salut Florin.
Sesiune de feed-backuri, da, e o idee buna, ar fi bine sa notam, eu ma chinui sa notez si precum ai vazut stau tot timpul cu caieetelul dupa mine pentru ca oricat de buna as avea memoria...tot scapa lucruri marunte care de obicei sunt cele mai importante. Standarde de dimensiune si calitate...da, un punct sensibil. L-am apreciat pe Ioan care a prezentat lucrarile ca un profesionist, dimensiune rezonabila (15x20) caserate pe carton, felicitari. Eu data viitoare...voi incerca sa fac la fel. Cred ca la capitolul acesta nu ar trebui sa impun eu sau ceilalti o regula, depimde doar de modul in care vrea fiecare sa isi prezinte propria munca. Prezentarea muncii tale inseamna respect fata de propria persoana ma gandesc eu.
Iar cu lumina si aranjamentul meselor....crde-ma ca nu pot sa ma ocup de tot intr-un timp atat de scurt. Oameni cu initiativa ar trebui sa apuce de 2-3 mese si sa le aranjeze altfel incat sa le permita o mai buna vizibilitate. Nu ?
Ideea acestui club a venit intr-o oarecare masura si in urma vizitarii unui club foto intr-un mic orasel din Anglia. Cand vom fi suficient de pregatiti voi vorbi cu acel club, poate facem un schimb de experiente. Dar...crdeti-ma....nivelul lor este foarte sus, chiar daca e doar un orasel cam cu aproximativ 30.000 locuitori.

Florin
Newcomer

PostPosted: Sep 20, 2004 1:17 pm    Post subject: Reply with quote

Tocmai de asta mai scriam pe aici. Ca sa le trecem in carnetel. Si sa le facem impreuna, cand ne vedem, sau tu, sufletul acestui club si initiator al lui, intre sedinte. Ar trebui pe parcurs sa mai dai/dam sarcini si la altii, sa ne impartim aceste sarcini. Putem de asemenea sa ne gandim la o "misiune" a acestui club, inca bebe, astfel incat sa stim unde vrem sa ajungem si pe unde sa mergem. Avem multe la care sa ne gandim. Si de aceea ii rog si pe altii, care vin deja la sedinte sau care acum doar citesc si se gandesc sa ni se alature, sa-si dea cu parerea, sau cu fapta.
Back to top
stefant
Moderator
Moderator

PostPosted: Sep 20, 2004 8:08 pm    Post subject: Reply with quote

ce se mai aude de locul urmatoarei intalniri? ma angajez sa mut eu mesele intr-un mod cat mai.. circular? daca ramanem tot la rocca cred c-o sa avem o problema cu asta + ca trebuie un loc in interior, sa fie lumina. ideas anyone?

ah, si promit ca va bat la cap pana-mi comentati pozele ca sa nu se mai intample ca data trecuta Razz
Back to top
hopsieu
Level 1 Forum User
Level 1 Forum User

PostPosted: Sep 21, 2004 8:01 am    Post subject: comentarii Reply with quote

Sa stiti ca uneori comentariile cele mai binevoitoare sunt absolut inutile daca autorul imaginii nu stie ce vrea. Pe de alta parte comentariile binevoitoare au mai degraba efect soporific. Nici cele usturatoare nu fac bine unui entuziast, mai mult sau mai putin incepator.
Mai eficace este sa fiti exigent si sa faceti mai ales imagini cu subiecte care va intereseaza. Pe masura ce incercati, progresati si reusiti si unele imagini, din ce in ce mai deosebite.
Daca fotografiati numai pe gustul altora, evolutia dvs va fi perturbata.
Nu numai ca aceasta este parerea mea, dar este impartasita de mare parte a marilor fotografi din lume.
Cel mai important ar trebui sa fie aportul personal.
Si daca va intrebati prietenii, parerile lor subiective va vor departa de felul dvs. propriu, pe care mai mult ca sigur nici nu l-ati putea defini acum.
Emanuel Ignat
Level 3 Forum User
Level 3 Forum User

PostPosted: Sep 21, 2004 9:05 am    Post subject: Reply with quote

cred ca trebuie sa stii ce anume vrei sa iti comenteze ceilalti. Sunt convins ca nu toti vad acelasi lucru in aceeasi fotografie. Dar, poate ca vrei o critica doar in ceea ce priveste incadrarea, sau...lumina sau...contrastul... Pentru mine...sunt binevenite toate comentariile, bune, rele, nu conteaza, este alegerea fiecaruia ce vrea sa selecteze din acele comentarii. Un om destept asculta la altii si face cum vrea el. Citeam un articol unde se spunea ca de preferat sa ceri sfatul unui profesionist si nu al tuturor celor care doar isi dau cu parerea fara a avea prea multa experienta. E ceva relativ
romanianfireball
Newcomer

PostPosted: Sep 21, 2004 3:52 pm    Post subject: Reply with quote

Primele fotografii ale Fotoclubului la treaba in 15.09 pot fi vazute la: http://www.galeriafoto.com/photos/showphoto.php?photo=6205 si la: http://www.galeriafoto.com/photos/showphoto.php?photo=6204. Scuze pt. calitate dar a trebuit sa le scanez cu un scanner portabil. Oricum a primit si lucian dumitru cate un exemplar si a promis ca le mai aranjeaza cat se poate ca sa le punem pe site.
Gusti
Newcomer

PostPosted: Sep 21, 2004 9:32 pm    Post subject: Reply with quote

Multumim frumos, romanianfireball!

Last edited by Gusti on Sep 22, 2004 9:53 am; edited 1 time in total
Back to top
Kork
Level 4 Forum User
Level 4 Forum User

PostPosted: Sep 21, 2004 10:02 pm    Post subject: Reply with quote

Emilian, de exemplu, eu as vrea sa stiu ce inspira imaginile mele. Daca inspira ceva... Very Happy
Daca starneste un sentiment sau altul ...

PS: Romanianfireball, scuza-ma da' ne-ai cam ars Very Happy
Back to top
lucian
Newcomer

PostPosted: Sep 22, 2004 6:36 am    Post subject: Reply with quote

Din pacate, pozele sunt cam prajite si mare lucru nu am putut sa fac cu ele.
http://dumitru.lucian.free.fr/fotomagazin/fotomagazin_larocca_1.jpg
http://dumitru.lucian.free.fr/fotomagazin/fotomagazin_larocca_2.jpg

Last edited by lucian on Sep 22, 2004 8:29 am; edited 1 time in total
Back to top
Emanuel Ignat
Level 3 Forum User
Level 3 Forum User

PostPosted: Sep 22, 2004 7:25 am    Post subject: Reply with quote

puteti face cunostinta cu noi in aceste poze...

Last edited by Emanuel Ignat on Sep 22, 2004 9:42 am; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Yahoo Messenger MSN Messenger
stefant
Moderator
Moderator

PostPosted: Sep 22, 2004 7:52 am    Post subject: Reply with quote

yep Smile eu: camasa rosie, cravata, pantaloni scurti, adidasi Very Happy

Last edited by stefant on Sep 22, 2004 6:45 pm; edited 1 time in total
Back to top
Florin
Newcomer

PostPosted: Sep 22, 2004 8:13 am    Post subject: Reply with quote

Si sa stiti ca eu am comandat vin. Embarassed E drept ca nu a inteles chelnerita ce inseamna pentru mine sticla mica si a trebuit sa las o sticla plina pe masa, dar asta e. Crying or Very sad
Domnii mei (doamne, domnishoare), discutia ar trebui terminata aici.
E un club. Camera/Foto/Digital Image/ Club. Ne intalnim sa ne cunoastem, sa ne impartasim experiente, sa ne imbunatatim munca sa stam de vorba despre hobby-ul, nebunia noastra, sa ne dam cu parerea, sa vedem cum putem face lucrurile mai bine. Iar asta o facem la crashme pana ne gasim un loc. Chiar si dupa ce ne gasim locul nostru va trebui sa "ungem" discutiile. NU SUNTEM la cercul de la "Casa Pionierilor' (Pentru cei care nu au prins asta - cercul de la "Palatul Copiilor".)
Important este ceea ce iese. Un fotoclub functional, un mediu de intalnire si de discutii. Si pozele de la aceste manifestari nu trebuie sa fie decat niste dovezi si sa arate doar "emotia" intalnirii si nu trebuie sa cadem pe spate de calitatea blitz-ului sau a scan-ului. Doar sa aratam ca ne simtim bine impreuna si sa ii mai atragem si pe altii sa vina. DIXIT

Last edited by Florin on Sep 22, 2004 3:03 pm; edited 1 time in total
Back to top
Florin
Newcomer

PostPosted: Sep 22, 2004 2:55 pm    Post subject: Reply with quote

Despre fotocluburi, despre fotografia ca arta si ca meserie, despre analog si digital, subiecte bune de discutie si chiar polemica si incadru festiv, langa o sticla de Cola (pentru cei sub 18 ani din clubul nostru) in interviul „Românii au teama de vizual” cu fotograful Cristian Crisbasan." Interviu C Crisbasan "

Nu ar fi rau, reiau, sa ne gandim, pe langa nume si sigla, la ceea ce dorim de la noi, ca adunatura de oameni cu pasiunea numita fotografie, de la propriul nostru club. Hai sa-i trimitem lui "numelemeu" pe privat message, sau daca veti considera necesar, aici, pe forum, ceea ce credem noi despre aceasta. Sau putem sa il avem ca subiect de discutie pe 29 la club. Ce ziceti?
Back to top
Post new topic   Reply to topic    www.foto-magazin.ro Forum Index -> FotoClub de Bucuresti All times are GMT
Goto page 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Next
Page 1 of 10

Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum