Prima pagina | Stiri | Despre fotografie | Dictionar foto | Flash | Foto pro | Foto tehnica | Foto tutorial | Fotolocatii | Fotomarket | Laboratoare | Resurse | Tips & Tricks

www.foto-magazin.ro
Realizat de fotografi, pentru fotografi.

FAQFAQ  SearchCauta in Forum   MemberlistLista Membrilor   UsergroupsGrupuri de Utilizatori   RegisterInregistrare 
  ProfileProfil   Log in to check your private messagesMesaje Personale   Log inLog in 
România si mai frumoasã in 2010 : propunere

Post new topic   Reply to topic    www.foto-magazin.ro Forum Index -> Foto-excursii in tara
View previous topic :: View next topic  
Author Message
DorinDXN
Senior
Senior

PostPosted: Dec 01, 2009 11:35 am    Post subject: România si mai frumoasã in 2010 : propunere Reply with quote

Deoarece ne apropiem de sfarsitul anului as vrea sa impartasesc un proiect la care m-am gandit, si care nu as dori sa-l realizez singur in speranta unui fenomen mai general benefic. Este un proiect cu intindere pe un an intreg 2010

Propun ca fiecare grup foto regional din tara, sa incerce sa realizeze un calendar tiparit cu 12x2 foi daca are iesiri la foto lunare sau mai dese.
Foile impare 1,3,5,7 sa fie cu hartie mai subtire cu perforatii superioare pentru rupere si un semn de cos in dreapta jos.
foile 2,4,6,8 sa fie din hartie mai groasa fara perforatii.
in fiecare luna grupul sa fotografieze un pesaj pitoresc, frumos dar care sufera de infectare cu pet-uri, gunoaie etc. apoi, aici este partea mai grea, grupul sa curete acel loc si sa realizeze exact acelasi cadru curatat.
Luna ianuarie va ocupa astfel foaia 1 inainte de curatare si foaia 2 dupa curatare, dar zilele calendaristice sa fie trecute doar pe foaia 2.
Cel care afiseaza calendarul de hartie pe perete va trebui sa rupa pagina 1 si sa o arunce la cos .. dar cred ca ati prins ideea..

Cred ca perioada de un an este suficienta si ca sa apara aici propuneri de locuri potrivite si chiar sugestii de printare si design.

Efortul poate fi divizat si asumat individual si nu impiedica nimeni ca un fotograf solitar sa faca demersul de mai sus si sa propuna fotografiile pentru adoptare intr-un calendar din regiunea sa chiar daca exista sau nu un grup in acea regiune.

Daca grupurile/fotografii sunt de acord si redactia fotomagazin asisderea cele mai reusite luni ar putea fi grupate intr-un calendar national.

Daca ideea are succes, eventual pus topicul ca sticky o perioada, si chiar deschis un topic pentru propus fotografii
Luna:inainte/dupa
pentru cei solitari dar si, de ce nu, pentru grupuri.

Oricine e invitat sa contribuie aici cu ganduri.

multumesc,
Dorin

L.E. Calendarul ar fi pentru 2011 doar cu imagini din 2010
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Post new topic   Reply to topic    www.foto-magazin.ro Forum Index -> Foto-excursii in tara All times are GMT
Page 1 of 1

Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum