Prima pagina | Stiri | Despre fotografie | Dictionar foto | Flash | Foto pro | Foto tehnica | Foto tutorial | Fotolocatii | Fotomarket | Laboratoare | Resurse | Tips & Tricks

www.foto-magazin.ro
Realizat de fotografi, pentru fotografi.

FAQFAQ SearchCauta in Forum MemberlistLista Membrilor UsergroupsGrupuri de Utilizatori RegisterInregistrare
ProfileProfil Log in to check your private messagesMesaje Personale Log inLog in
Imagini comentate

Post new topic   Reply to topic    www.foto-magazin.ro Forum Index -> FotoClub de Bucuresti
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Ara
Site Admin
Site Admin

PostPosted: Dec 03, 2004 8:53 pm    Post subject: Imagini comentate Reply with quote

Mi-am permis sa deschid un nou topic de discutii: imagini comentate din cele expuse de FCB
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Ara
Site Admin
Site Admin

PostPosted: Dec 03, 2004 9:15 pm    Post subject: Despre comentarii Reply with quote

Mai intii un comentariu general privind aceste imagini: de cind s-a infiintat FCB, am constatat cu surprindere ca nivelul imaginilor expuse de uni membri ai clubului se ridica peste nivelul incepatorilor. Sint evidente elementele de compozitie, iluminare, subiectele sint abordate cu evidenta introspectie, dar sigur, mai este inca cale lunga pina la desavirsirea stilurilor personale. Acel stil care se reflecta in toate lucrarile personale si face sa iasa in evidenta calitatea de artist fotograf.

Asa cum am promis, am sa comentez periodic imagini care mi se par mie cel putin mai interesante din colectiile expuse in Fotomagazin. Nu stiu in ce masura autorii o sa fie de acord cu comentariile mele, dar asta este mai putin important. Pt. majoritatea orice comentariu cred ca este binevenit in sensul dezvoltari personale si sper ca cei in cauza vor intelege ca orice opinie exprimata este pur personala si nu reflecta o masa de opinii. Personal, privesc imaginile in perspectiva unor criterii tehnice si estetice, si le compar cu cunostiintele mele in domeniu, si mai larg, cu amprenta educatiei pe care am reusit sa o dobindesc pina la ora actuala. Nu sint critic de arta [de altfel o categorie "speciala" pt. mine, dar folositoare in unele cazuri], si nu sint foarte elocvent in comentarii. Prefer referiri scurte si la obiect. Deasemenea tonul comentariilor poate va parea prea "educativ", dar voi incerca sa impartasesc din experienta mea trecuta, bazata pe o viziune clasica asupra fotografiei, asa cum vad ca o abordeaza si majoritatea membrilor clubului. Asta nu inseamna ca nu sint deschis experimentarilor, cautarilor, exprimarilor diferite, etc. Pt. mine o fotografie este buna si daca e facuta cu ochii inchisi, dar care reprezinta o idee, are ceva [impact] care o face sa-mi ramina in minte pt. o perioada de timp si la care pot in viitor sa fac referire, intentionat ori nu.

Sper in acelasi timp ca nu voi fi singurul care comenteaza imagini aici. Cei care participa la activitatea clubului, la alegerea imaginilor pt. expunere in site, sigur au deja o opinie formata. Dar sint sigur ca sint multi alti membri ai forumului care urmaresc de la distanta activitatea voastra si pe acestia ii invit in mod special sa participe la discutii. Cu cit mai multe pareri cu atit mai bine!

Pe parcurs vedem ce se mai intimpla.
Back to top
Ara
Site Admin
Site Admin

PostPosted: Dec 03, 2004 9:44 pm    Post subject: Vicii - noiembrie 2004 Reply with quote

Viciul in general tine de moralitatea societati, si este definit de unele cercuri ca fiind un "rau" al societati umane. Ce este rau si ce este bine, cred ca fiecare are dreptul si poate puterea de a le defini personal.

Ce observ din toate imaginile expuse, care merg de la fotoreportaj la studiu de studio, este atingerea superficiala, facila, a acestui subiect care poate fi generos. Dar cum aceste imagini sint realizate [in teorie] ca sa fie incadrate la o tema oarecare cu o periodicitate mica de numai 2 saptamini, sigur e greu de pretins un studiu in adincime a subiectelor. Deci, o sa cobor un pic stacheta si o sa comentez 1 imagine care mi se pare mie mai interesanta.

Fumatul este pt. unii un viciu. Deci s-ar incadra in subiectul propus. Dar, fumatul este in acelasi timp un subiect vechi si tratat probabil de toti fotografii la un moment dat, fie prin interactiunea directa cu fumatorii, fie ca studiu de portret, fie ca reclama. De aici exista pericolul ca imaginile sa fie repede trecute la categoria deja-vue, si rescrise in memorie de alte imagini cu si despre fumatori. Imaginea de fata se deosebeste in principal prin culorile alese, care dupa gust pot fi considerate "calde", prietenesti, creind o atmostera in imagine de intimitate, dar pt. altii poate duce la asemanarea cu focurile iadului si de aici aprofundarea ideii de viciu. Un mesaj un pic ambiguu pina la acest punct. Compozitional, subiectul este bine pus in evidenta, si se balanseaza interesant cu lumina din spatele cortinei. Faptul ca se vede ceva prin cortina, mareste impresia de intimitate, este un pas mic in viata personala a personajului principal dar in acelasi timp suscita sentimentul de curiozitate, oare ce nu vedem mai departe? Pina aici totul bine, imaginea are o anumita dinamica ca urmare a acestor contraste si devine interesanta. Usoara neclaritate a subiectului nu ma supara in mod special, sigur conditiile de expunere nu erau perfecte, si poate chiar adauga ceva la nota generala de ambiguitate generata atit de ideea de viciu, cit si de compozitia imaginii.

Nu e o imagine rea! Succes mai departe.

Last edited by Ara on Dec 05, 2004 1:28 am; edited 1 time in total
Back to top
stanescoo
Level 3 Forum User
Level 3 Forum User

PostPosted: Dec 04, 2004 6:04 pm    Post subject: analiza foto Reply with quote

ara, salut initiativa ta si ma bucur ca ai inceput acest demers... abia astept sa se lege discutia!

www.stanescoo.com
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Yahoo Messenger
stefant
Moderator
Moderator

PostPosted: Dec 04, 2004 7:44 pm    Post subject: Reply with quote

cand mi-a trimis dan poza pe mail inainte de intalnire sa-mi dau cu parerea nu m-am gandit ca poate avea atata potential.. cert este ca probabil foarte putini dintre noi au ochiul lui Ara si pot spune atatea chestii despre poze. Eu unul nu pot masura misterul unei imagini.. nu pot zice exact de ce e calda sau de ce e rece.. inca mai am multe de invatat Smile
Ara, sper ca vei continua in spiritul in care ai deschis acest thread si nu vom avea decat de castigat din asta Smile
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
stefant
Moderator
Moderator

PostPosted: Dec 12, 2004 9:59 am    Post subject: Reply with quote

astept cu interes comentariile lui Ara cu privire la noua tema, si anume "Liniste"
Back to top
Ara
Site Admin
Site Admin

PostPosted: Dec 13, 2004 4:53 pm    Post subject: Liniste Reply with quote

Imaginile din ultima serie incadrata la tema "Liniste" m-au lasat un pic prea linistit. Ma asteptam la mai multe imagini de calitate peste medie, dat fiind ca tema are potential de abordare foarte larg. In timp ce se poate spune ca imaginile parcurg o parte din acest potential, de la imagini de liniste familiala, pina la liniste mormintala, nu apare in aceste imagini prea multa creativitate, ci subiectele sint abordate in mod direct si documentaristic. Unele dintre imagini sint poate mai bine incadrate la alte capitole, cum ar fi peisaj, si alaturarea titlului de "Liniste" mi se pare fortata si redundanda. Linistea este sigur asociata cu majoritatea peisajelor naturale din afara oraselor mai ales, dar nu este factorul dominant in acest gen de imagini.

Imaginea pe care am ales-o pt. comentariul curent este singura care cel putin da dovada de ceva creativitate in ce priveste abordarea subiectului. Se vede de la prima vedere ca autorul a urmarit o tratare simbolistica a ideii de "liniste", prin alegerea unui subiect oarecum banal, dar cu care majoritatea oamenilor au tangenta zilnica si nu intotdeauna o experienta pozitiva. Dar si aici simbolismul sufera de o oarece neconcordanta intre idea de liniste si modul ei de transpunere in imagine: ca telefonul sa nu mai sune, nu e nevoie cred de ruperea firelor de contact! O dezabonare de la serviciul telefonic cred ca este mai eficienta si mai pasnica. Probabil ca posesorul acelui telefon a avut un moment de maxima tulburare a linistii personale daca a recurs la acest mod extrem de a se decupla de societate! Dar se pare ca aceasta stare extrema a fost imediat compensata de o liniste interioara care l-a facut sa se ocupe mai indeaproape de acele fire nevinovate, sa le aranjeze frumos si separat, si sa taie suficient din tubul de plastic care le incapsuleaza, atit cit sa poata "respira" singure si libere de orice interactiune cu firele alaturate. Daca nici firele dintr-o conectie de telefon nu pot convietui intre ele... ce sa mai spunem de specimene mai complexe din mediul care ne inconjoara!
Sperind ca episodul acesta tehnic de decuplare de la zgomotul care ne inconjoara s-a incheiat cu bine pt. posesorul telefonului, sa revenim in realitate si sa vorbim un pic de aspectele vizuale ale imagini. Din pacate aici nu e mult de spus, este evident ca imaginea este un colaj intre umbra unui telefon inca cuplat la linia respectiva, si imaginea din stinga cu firele desfacute. Da, suprapunerea produce un oarece impact vizual initial, dar acesta este repede inlocuit de dezamagirea produsa de descoperirea adevarului. Incadrarea este interesanta, dar parca acest aspect al realizari si incercarea autorului de a "pacali" audienta cu o imagine falsa, lasa niste dubii in loc.
Si in final un cuvint despre prezentare: folosirea unei rame la o fotografie de multe ori ridica impactul vizual al imaginilor. Dar in acest caz, rama folosita mi se pare un pic nepotrivita. Daca s-a dorit incadrarea in timp a subiectului [corelarea intre modele vechi de telefoane si aceste buzunare de expus imaginile in albumele vechi], atunci efectul este parca prea puternic, rama este prea pregnanta si distrage atentia privitorului de la imagine. Ori o rama trebuie sa aiba exact efectul opus, sa ajute la concentrarea priviri asupra imagini, sa existe, dar sa nu fie elementul principal intr-o expunere.
Oricum, e o incercare interesanta care denota dorinta autorului de a iesi din banalitate. Sper sa vedem in viitor imagini si mai interesante.

Last edited by Ara on Feb 04, 2005 5:31 pm; edited 1 time in total
Back to top
Ara
Site Admin
Site Admin

PostPosted: Feb 04, 2005 5:30 pm    Post subject: Vacanta de Iarna Reply with quote

Comentariul insotind imaginile expuse de FotoClubul de Bucuresti cu tema "Vacanta de Iarna" ma previne ca dupa sarbatorile de sezon sa ma astept la niste imagini deosebite. Recunosc ca si eu eram oarecum nerabdator sa vad ce pot membrii fotoclubului sa produca intr-un sezon destul de sarac in ingrediente de baza pt. imaginile de iarna cum ar fi zapada, ghiata, frig, etc. Unii totusi au iesit din birlog si au gasit si un praf de zapada, altii au iesit prin parcuri unde nu au gasit decit copaci desfrunziti si frunze brumate, sau cei mai comozi s-au limitat sa priveasca pe fereastra si sa admire iarna de la distanta. Intimplator mai trece o cometa, poate ninge pe acolo, noroc ca ploaia de stele din jur ne-a ocolit si de data aceasta. Conform unor traditii din batrini, iarna se circula si cu bicicleta [imaginea imi aduce aminte mai mult de fotografii tipice din China, lipseste insa cartulia rosie a lui Mao], iar umbrelele sint un accesoriu absolut necesar pt. incadrarea unei fete dragute si melancolice [ori privea in jos la ciinele scos la plimbare?].
Ce mai ramine? Hm, m-am oprit de aceasta data la imaginea de mai jos:

O imagine simpla, un mesaj evident de bucurie si voie buna, un "model" nascut din miinile proprii, dar ce imi atrage cel mai mult atentia in imagine este desigur salba de talismane: clopotei, ancore, cruciulite, zurgalai, stelute si pestisori, o menajerie intreaga de obiecte simbolice in ton cu spiritul sarbatorilor de iarna. Recunosc ca atunci cind am citit care este tema pt. perioada de iarna, ma asteptam la o multitudine de imagini cu traditiile "normale" de pe la noi, calusari, juni, porci taiati, etc. Cind colo, iata ca se poate si ceva simbolic, si care prin simplitatea imaginii spune mai mult decit orice peisaj de iarna, capre si ursi in lant, caciuli cu zurgalai si flacai cu obrajii inrositi de joc si ger. Bravo pt. Patricia Suliman!

PS: una dintre imaginile mele preferate de iarna o puteti vedea mai jos. Daca va place, poate imi spuneti si voi mie de ce!?

Edouard Boubat
Back to top
Ara
Site Admin
Site Admin

PostPosted: Feb 04, 2005 5:44 pm    Post subject: Contre-Jour Reply with quote

Tema aceasta cred ca ar fi bine sa o reluati mai tirziu. Din pacate nu am gasit intre imaginile expuse nici macar una care sa-mi atraga atentia! Unele fotografii sint clar "fortat" incadrate in tema, majoritatea nu au un punct forte de atractie. Daca "lumina" este subiectul principal in aceasta tema, EA este slab reprezentata in aceasta serie de imagini.
Back to top
stanescoo
Level 3 Forum User
Level 3 Forum User

PostPosted: Feb 04, 2005 6:33 pm    Post subject: iarna contre-jour Reply with quote

...uite de asta-mi place mie fotografia, ca poate fiecare veni cu parerea sa. mie cele de la contre-jour mi s-au parut mai bune decat alte serii, cred ca imi place sa vad o evolutie...

ce imi place la imaginea lui boubat? in primul rand fericirea pe care o exprima, incadrarea dashteapta, tonurile de gri, bucuria copilului...

www.stanescoo.com
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Yahoo Messenger
Ara
Site Admin
Site Admin

PostPosted: Feb 04, 2005 11:31 pm    Post subject: Reply with quote

Si daca ti-au placut mai mult, pe care ai alege-o pt. un comentariu?
Back to top
stefant
Moderator
Moderator

PostPosted: Feb 04, 2005 11:57 pm    Post subject: Reply with quote

dintre pozele de la tema Contre Jour (la care recunosc, nu am participat cu nimic deoarece n-am apucat sa ajung la intalnire) cea care pe mine ma impresioneaza cel mai mult este cea a lui kauggie (Augustin Kosa).

imi place lumina care, desi este de seara, pare foarte puternica
imi place unghiul ce ofera o perspectiva care, zic eu, avantajeaza subiectul (diferenta dintre lumina si umbra)
in cele din urma dar nu si in ultimul rand ma atrage la aceasta fotografie faptul ca prezinta un aspect cotidian (de cate ori nu traversam strada intr-o zi) intr-un mod parca ireal: umbre extrem de lungi, o imagine inghetata care totusi sugereaza miscarea, o lumina puternica, dar totusi de seara

nu zic ca nu ar fi putut fi facuta mai bine: o incadrare cu mai putin din cer (orizontul la mijloc parca deranjeaza) ar fi avantajat in acelas timp anvergura umbrelor. poate chiar si o masura mai drastica, scoaterea "subtila" a firelor din imagine. zic ca mai merita lucrat, dar pana una-alta, mie imi place Smile
Back to top
stanescoo
Level 3 Forum User
Level 3 Forum User

PostPosted: Feb 05, 2005 6:38 pm    Post subject: Reply with quote

mie imi place cea a lui kork cel mai mult

...pentru ca ma intreb cum a facut-o si ce e in fotografie de fapt. plina de mister, imaginea pare un negativ de fapt...incadrare/asezare neconventionala, cand ma uit la ea imi pare ca-mi dau capul pe spate. mai sa cad in fund Smile imi plac tonurile, consider ca e o fotografie "moale" intr-un sens placut ochiului. parerea mea, of course...

nu necesita nici un fel de retusuri, asa cum ar fi necesitat altele din serie.

imi mai plac cele ale lui ciprian si ale rosanei...si a mea, desigur!

www.stanescoo.com
Back to top
Ara
Site Admin
Site Admin

PostPosted: Feb 07, 2005 5:45 pm    Post subject: Reply with quote

Imaginea de mai sus a lui Kork, nu cred ca se incadreaza in tematica, decit poate un pic fortat. Ideea asta de contre-jour, este in principiu asociata cu o iluminare din spatele subiectului, ori in imaginea lui Kork, chiar daca lumina venea din spate, efectul obtinut este cel de ceata, mai putin de contre-jour.
Cea a lui kauggie descrisa mai sus, da, se poate incadra in tema, dar din pacate nu are suficiente elemente vizuale care sa o faca interesanta, pt. mine cel putin.
Back to top
Post new topic   Reply to topic    www.foto-magazin.ro Forum Index -> FotoClub de Bucuresti All times are GMT
Page 1 of 1

Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum