Prima pagina | Stiri | Despre fotografie | Dictionar foto | Flash | Foto pro | Foto tehnica | Foto tutorial | Fotolocatii | Fotomarket | Laboratoare | Resurse | Tips & Tricks

www.foto-magazin.ro
Realizat de fotografi, pentru fotografi.

FAQFAQ  SearchCauta in Forum   MemberlistLista Membrilor   UsergroupsGrupuri de Utilizatori   RegisterInregistrare 
  ProfileProfil   Log in to check your private messagesMesaje Personale   Log inLog in 
Cum alegem un aparat sau echipament foto?

Post new topic   Reply to topic    www.foto-magazin.ro Forum Index -> Ce aparat sa cumpar?
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Ara
Site Admin
Site Admin

PostPosted: May 08, 2006 7:33 pm    Post subject: Cum alegem un aparat sau echipament foto? Reply with quote

Citeva idei despre modul de decizie asupra achizitionari de echipament foto:

- ce fotografiem cu frecventa mare? Daca ne place peisajul, ori portretul, ori alte domenii foto, precizati preferintele Dstra in mesaj.
- cite imagini planuiti sa realizati pe luna?
- ati citit teste ale aparatelor ori altor echipamente dorite?
- ati citit pareri ale altor utilizatori ai echipamentelor pe care le aveti in vedere?
- ce buget aveti la dispozitie pt. achizitionare?
- nu in ultimul rind, cautati mai intii in forum daca s-a mai discutat deja despre echipamentul pe care il doriti.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
ggl
Senior
Senior

PostPosted: May 08, 2006 9:25 pm    Post subject: Reply with quote

Din experienta pot sa spun doar ca nu poti alege fara sa incerci si sa folosesi o perioada (hai sa zicem minim o luna, cate 1-2 ore pe zi) un aparat foto. Sa alegi citind pe net tot felul? Aiurea. Eventual sa-ti faci o idee de ansamblu si sa te previna altii sa nu faci niste greseli, insa cma atat.
Back to top
batrinu
Senior
Senior

PostPosted: May 10, 2006 11:35 am    Post subject: Reply with quote

Eu am avut un anumit algoritm (he, he, he...) cind am ales:
1) ce subiecte am de fotografiat -profesional?
2) ce subiecte as dori ca pasiune?
3) Cit de pregatit sunt sa-l folosesc?

Asha am ajuns la conlcuzia urmatoare:
1) cladiri si ansambluri arhitectonice- profesional (deci o focala 18-35)
2) macro (deci ob. dedicat, tuburi sau proxare)
3) nu sunt pregatit -ce am facut mai dedemuuult (heee, heeee, he-ee-e...) nu mai are nici o importanta in era digitala

Prima decizie:
Fie: P&S, solid, dar bun cu df cit mai mica (erau pe piata: Oly, Sony care se potriveau cit de cit)
Fie: Megazoom (Canon, Fuji -la vremea aia)- bun totusi pt. versatilitate si optica
Fie: DSLR (Canon, Nikon, Pentrx -eliminasem Minolta din cauza problelmelor firmei, dar si din cauza unor experiente triste cu copiatoare Minolta- ma rog, poate subiectiv, dar e greu satreci peste asha ceva...).

Am eliminat P&S, pentru ca la 10-12 milioane cit era unul de calitate, ma bloca practic in plaja lui limitata- plus ca in momentul in care ash fi invatzat, prea mare lucru nu mai aveam ce sa fac cu el. Totusi, am facut-o cu inima strinsa, pt. ca avea un avantaj: ushor de carat!

A ramas megazoom cu DSLR. Aici a fost mai greu- Megazoom era clar mai ieftin, mai usor de folosit si promitea la 8 MPx sa ma tina f. mult.

Dar cele 5-6 milionae ecomnomisite ma faceau sa fiu nevoit sa schimb apartul cu totul la up-grade si sa nu pot avea obiective dedicate niciodata: ceea ce peirdeam era mai mult decit ceeea ce cistigam economisind la megazoom.

Asha ca m-am hotarit la DSLR. Acum, pt. a avea o gama de ob. cit mai mare, pt. ca ma itneresa sa pot satisface mai multe scopuri (era avantajul pt. care renuntasem la megazoom, Nu?) trebuia sa aleg marci cu multe ob. disponibile pe piata: Canon, Nikon, Pentax. Primii doi avea clar o gama mai mare.

Ajunsesem la o calsicva intrebare Canon sau Nikon? Aici am inceput o intreraga pisalogeala a celor de pe acest forum, am cautat pe net, am intrebat in stinga si in dreapta....

Am ajuns la D-50 (card SD, USB2 pret acceptabil), fata de CAnon 350D.

Ce m-a facut insa sa ma hotarasc la Nikon a fost parerea f. raspindita ca este f. fiabil si ca optica Nikkor e excelenta.

Nu vreau sa spun ca alegerea mea s-ar potrivi si altora. ALtii poate au alta parere despre marci sau despre planul meu. De acord ca pot fi multe pareri.

Eu doar am vrut sa postez asta, pentru ca algoritmul asta m-a ajutat :
sa pun intrebari la forumul acesta!

Conteaza mult cum intrebi... Cred ca asta e primul lucru pe care trebuie sa-l invete cineva cind se apuca sa aleaga un ap. foto.

Pe forumul acesta am gasit un loc unde oamenii sunt capabili si deschisi, si care m-au ajutat mult -si continua sa ma ajute.
Back to top
View user's profile Send private message
gf
Level 4 Forum User
Level 4 Forum User

PostPosted: May 11, 2006 10:37 pm    Post subject: Reply with quote

Poate este util sa se puna si intrebarea ce se va face cu acele imagini? Vizualizate pe monitor, tiparite la laborator foto, la ce dimensiuni. Si daca se tiparesc poate este util sa se faca un test inainte cu cateva imagini pentru a sti la ce sa se astepte de la acea camera. Si ca de obicei documentarea il legatura cu subiectul nu strica.( si poate asa nu mai apar replici de genul: am luat un model cu 8mp pentru ca vreau sa tiparesc 15x10 la laborator si vreau sa fie bine). Facand cateva teste se vede si concret cat de mult apare zgomotul de imagine in fotografiile tiparite.

Si fiecare persoana care se gandeste ce sa cumpere este bine sa se gandesca concret ce doreste de la acel aparat. La orice produs cumparat este bine de stiut ce se doreste si ce poate oferi acel produs. De obicei la cei nemultumiti de un produs partea cu ce se doreste si/sau ce poate oferi produsul nu este foarte clara.

batrinu wrote:
...Aici am inceput o intreraga pisalogeala a celor de pe acest forum, am cautat pe net, am intrebat in stinga si in dreapta....
...
Conteaza mult cum intrebi... Cred ca asta e primul lucru pe care trebuie sa-l invete cineva cind se apuca sa aleaga un ap. foto....

Excelent mesajul. Si pentru ca cineva sa stie ce sa intrebe de obicei este bine sa citeasca despre acel subiect. Si partea asta cu cititul poate este chiar foarte importanta.
Back to top
razvos
Newcomer

PostPosted: Nov 28, 2006 8:20 pm    Post subject: Reply with quote

Stiu un site ce isi propune sa raspunda acestei intebari, printr-o serie de articole dedicate incepatorilor in ale fotografiei! EDIT
Back to top
Ara
Site Admin
Site Admin

PostPosted: Nov 28, 2006 8:27 pm    Post subject: Reply with quote

razvos wrote:
Stiu un site ce isi propune sa raspunda acestei intebari, printr-o serie de articole dedicate incepatorilor in ale fotografiei! EDIT

La urmatorul post asemanator... urmeaza eliminarea de pe forum! Citeste regulile de participare, te rog!
Back to top
nikonD300
Level 4 Forum User
Level 4 Forum User

PostPosted: Jan 02, 2010 3:28 pm    Post subject: aparate foto Reply with quote

cred ca trebuie tinut cont shi de plaja accesoriilor (lentile, flashuri, medii stocare, altele) care ar putea fii achizitionate ulterior dupa amortizarea investitiei.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
csr
Site Admin
Site Admin

PostPosted: Mar 30, 2011 5:24 am    Post subject: Reply with quote

La intrebarea: "ce aparat sa cumpar, Canon, Nikon sau altceva?", Mike Johnston raspunde ...
http://theonlinephotographer.typepad.com/the_online_photographer/2011/03/canon-versus-nikon.html
Back to top
snowdog
Level 3 Forum User
Level 3 Forum User

PostPosted: Mar 30, 2011 3:06 pm    Post subject: Reply with quote

Canon owners
You appreciate the benefits of owning a camera system that leads in cutting-edge digital imaging technology and that offers a wealth of body, lens, and accessory options for every level of photographer, from lowly consumer to top professional. You will switch to Nikon.

Nikon owners
You appreciate the benefits of owning a camera system that leads in cutting-edge digital imaging technology and that offers a wealth of body, lens, and accessory options for every level of photographer, from lowly consumer to top professional. You will switch to Canon.

Sony owners
You believe that Sony’s innovations in consumer electronics and video technology, its leadership in digital imaging chip production, its in-body image stabilization, and its use of Zeiss optics results in a unique design synergy and products of exceptional value—because that’s what it says in the product literature. You also believe in astrology, UFOs and the Easter Bunny.

Pentax owners
You’re the sort of person who would buy a $1500 DSLR body so your stash of thread-mount, K-mount and M-mount lenses from decades ago (collectively worth $75.00 at a flea market or yard sale) won’t go to waste; either that, or you’ve never heard of a Spotmatic, Pentax LX or Takumar, you just think you look cool sporting a day-glo red camera that takes real pictures. You think people are laughing with you, not at you.

Olympus owners
You’re the sort of person who buys North Korean beer, Peruvian underwear, and French computers, not because you actually like them but because no one else does. When people question your choice of camera system you respond that Olympus images have a certain “soul” and that photographs are what matter, not the camera. You have no friends.

Leica owners
You know that no other camera other than a Hasselblad gains as much instant respect among the cognoscenti as a Leica. Although this relieves the pressure of demonstrating actual photographic prowess, it increases the need to be familiar with the subtle differences in visual signature between an Elmar, Elmarit, Summitar, Summicron, and Summilux. You are either stinking rich, living in your mother’s basement, or one lens purchase away from a divorce.

Panasonic, Fuji, Samsung, Minolta, Yashica owners and et cetera should be relieved rather than offended that they were not included. Comments are welcome as long as they are civil. Extra points will be given for self-deprecation.
csr
Site Admin
Site Admin

PostPosted: Sep 06, 2017 6:11 am    Post subject: Reply with quote

Ce sa algem din grupa camerelor 24 x 36 mm cu preturi sub 2.000 USD?
O comaparatie intre Canon 5DIII. Canon 6DII si a7II:

https://www.youtube.com/watch?v=tQrCHnYfNzI
Back to top
Post new topic   Reply to topic    www.foto-magazin.ro Forum Index -> Ce aparat sa cumpar? All times are GMT
Page 1 of 1

Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum