Prima pagina | Stiri | Despre fotografie | Dictionar foto | Flash | Foto pro | Foto tehnica | Foto tutorial | Fotolocatii | Fotomarket | Laboratoare | Resurse | Tips & Tricks

www.foto-magazin.ro
Realizat de fotografi, pentru fotografi.

FAQFAQ SearchCauta in Forum MemberlistLista Membrilor UsergroupsGrupuri de Utilizatori RegisterInregistrare
ProfileProfil Log in to check your private messagesMesaje Personale Log inLog in
Lumina artificiala

Post new topic   Reply to topic    www.foto-magazin.ro Forum Index -> Discutii generale
View previous topic :: View next topic  
Author Message
TeodoraTofan
Level 2 Forum User
Level 2 Forum User

PostPosted: Oct 23, 2012 11:34 pm    Post subject: Lumina artificiala Reply with quote

Ce ar fi mai bine sa imi iau? Un blitz canon sau un lampa de studio? Mentionez ca nu am un studio. Daca imi iau lampa o pot lua in locatii?

Si ce sa aleg intre umbrela si softbox?
Stiti vreun site cu echipament mai ieftin? As vrea sa imi iau si un declansator. Credeti ca ma pot incadra in 200-250 ron?
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo Messenger
TeodoraTofan
Level 2 Forum User
Level 2 Forum User

PostPosted: Oct 23, 2012 11:47 pm    Post subject: Reply with quote

http://www.okazii.ro/accesorii-aparate-foto/echipamente-studio/kit-studio-trepied-blit-45w-3-x-umbrela-a119317105

e ok kitul asta?
Back to top
dani7up
Level 4 Forum User
Level 4 Forum User

PostPosted: Oct 24, 2012 6:30 am    Post subject: Reply with quote

buna !

Daca vrei sa faci treaba in natura adica sa poti lua cu tine sursa de lumina iti va trebui si ceva cu care sa alimentezi lampa , o baterie , un generator ,acestea costa, dar daca incerci ceva in casa sau studio dupa caz , poti alimenta lampa de la priza. In natura poti incerca cu un blit plus o blenda daca ai si un ajutor asistent . Este o parerea personala. Bineinteles cu un set de lumini bune in natura si folosite bine ies ies fotografii deosebite !
Eu as alege SOFTBOXUL ! sunt fan lumina difuza , cea mai buna dupa gustul meu. INca nu folosesc dar pe viitor pe asta mizez.

Spor maxim !
George.
Level 4 Forum User
Level 4 Forum User

PostPosted: Oct 24, 2012 6:57 am    Post subject: Reply with quote

Daca vrei sa iesi cu setup-ul in natura, cel mai bine mergi pe un blitz de patina si un softbox mic (30x30, 40x40). O sa te coste mai mult decat bugetul mentionat dar o sa ai ceva FOLOSIBIL, spre diferenta de kit-ul ala cu blitz de fasung. In ceea ce priveste umbrelele, desi sunt comode, daca bate vantul devine periculos.

Back to top
View user's profile Send private message
TeodoraTofan
Level 2 Forum User
Level 2 Forum User

PostPosted: Oct 24, 2012 7:54 am    Post subject: Reply with quote

Nu vreau sa ies in natura, ci in locatii inchise si nu foarte luminate. In natura folosesc lumina naturala si o blenda.

Ce mi-ati recomanda in acest caz? Priza sigur gasesc, as vrea ceva usor de carat. Ce ar fi mai ok, blitz de studio sau lampa cu lumina continua? Ce deosebiri sunt intre umbrela si blitz?

Puteti sa imi dati niste linkuri va rog? Si pt declansator. Am nevoie neaparat de un declansator, nu?
Back to top
TeodoraTofan
Level 2 Forum User
Level 2 Forum User

PostPosted: Oct 24, 2012 8:01 am    Post subject: Reply with quote

Si de cam cati w ar trebui sa fie blitzul?
Back to top
TeodoraTofan
Level 2 Forum User
Level 2 Forum User

PostPosted: Oct 26, 2012 5:59 pm    Post subject: Reply with quote

http://www.fvshop.ro/kit-studio/fems/Kit-lumina-continua-70W-stativ-softbox-lampa-de-70W--2232

e ok daca il iau pe asta? si ce fel de declansator trebuie sa imi iau? as vrea unul mai ieftin..
Back to top
George.
Level 4 Forum User
Level 4 Forum User

PostPosted: Oct 26, 2012 6:25 pm    Post subject: Reply with quote

Hai sa iti fac un rezumat mic in ceea ce priveste lumina artificiala, sunt cateva chestii pe care TREBUIE sa le intelegi.

In cazul foto, sunt doua mari variante: blitz sau lumina continua. Desi lumina continua are scopurile ei (si e singura varianta pentru video), in mod uzual vei prefera blitz-ul. NU VREI lumina continua, deci nu vom vorbi despre ea.

Blitz-urile au si ele mai multe caracteristici (evident). Prima clasificare e intre blitz-uri de patina (care se monteaza pe aparat) sau de studio. Blitz-urile de patina se pot declansa si off-shoe, de la distanta, deci pot servi si scopul de blitz de studio - cu avantaje si dezavantaje fata de cele dedicate.

Pentru ce iti trebuie tie, la blitz-urile de patina trebuie sa urmaresti sa aiba putere cat mai mare (caracteristica evaluata prin numarul de ghid, GN40-50 e ok), iar ESENTIAL este ca puterea sa poata fi variata manual. Avanajele blitz-urilor de patina sunt ca merg pe baterii, sunt mici si comode, le poti folosi si pe aparat si, in functie de ce alegi, pot fi ieftine.

Blitz-urile de studio (vorba vine, pot fi folosite si afara) sunt in general mai puternice (nu stiu cum e chinezaria pe fasung fata de un speedlight), au lumina de modelare (important), dar sunt mari si incomode si, in functie de ce alegi, scumpe spre foarte scumpe. Exista in schimb chinezarii ieftine dar foarte functionale, cu putere variabila si lumina de modelare care pot fi un punct de plecare excelent.

Lumina continua NU ARE NEVOIE DE TRIGGER. E continua, nu trebuie declansata, spune asa chiar in denumire ! Trigger trebuie la blitz-uri, iar acesta poate fi optic sau radio. Mai toate blitz-urile de studio au senzor optic inclus, chiar si unele blitz-uri de patina (chinezarii special facute pentru activitati gen "strobist", cauta pe guga), dar sunt MULT mai eficiente cele radio.

Concret, mai ai rabdare si analizeaza problema. Momentan NU ai ales bine. Nici bugetul nu iti ajunge ca sa iei ceva functional, ar insemna bani aruncati degeaba. Spor !
Back to top
TeodoraTofan
Level 2 Forum User
Level 2 Forum User

PostPosted: Oct 26, 2012 10:46 pm    Post subject: Reply with quote

Multumesc f mult pentru informatii!

Mai am o intrebare : ce inseamna declansarea slave la un blitz? Sa zicem ca pot mari bugetul la 500 ron. As putea sa imi iau ceva de banii astia?
Problema e ca am nevoie musai de lumina artificiala. Voi merge in locatii unde nu am prea multa lumina disponibila. Si am un canon 5d, deci nu am blitz incorporat.
Back to top
TeodoraTofan
Level 2 Forum User
Level 2 Forum User

PostPosted: Oct 26, 2012 10:50 pm    Post subject: Reply with quote

http://www.okazii.ro/accesorii-aparate-foto/echipamente-studio/-kit-studio-foto-1-softbox-1-stativ-1-blitz-studio-compatibile-nikon-canon-sony-etc-sigilate-germania-a115825935

Am gasit acest kit care mi l-as putea permite. E cat de cat ok? Very Happy
Stiu ca sunt putin enervanta, dar chiar am nevoie de ajutor.. Very Happy
Back to top
Nikon
Level 4 Forum User
Level 4 Forum User

PostPosted: Oct 27, 2012 4:05 am    Post subject: Reply with quote

TeodoraTofan wrote:
Mai am o intrebare : ce inseamna declansarea slave la un blitz?

Blitzul slave (sclav) este acela care declanseaza automat, prin simpatie cu un blitz master (stapan). Blitzul slave are o fotocelula care sesizeaza cresterea brusca a luminii inconjuratoare (produsa de blitzul master).
Back to top
George.
Level 4 Forum User
Level 4 Forum User

PostPosted: Oct 27, 2012 10:35 am    Post subject: Reply with quote

Da, in banii astia trebuie sa fie de departe cea mai buna varianta. Iti mai trebuie si o modalitate de a declansa, blitz-ul asta are fotocelula dar tu nu ai blitz cu care sa declansezi. Poti ori sa iei un blitz de patina manual ori trigger radio, mai bine iei radio (de exemplu asa http://www.okazii.ro/accesorii-aparate-foto/echipamente-studio/kit-trigger-receiver-4-canale-pt-04gy-a111954417). Exista si varianta declansarii prin cablu, probabil mai ieftin dar foarte incomoda.

Sa ne anunti si pe noi cum e blitz-ul !
Back to top
TeodoraTofan
Level 2 Forum User
Level 2 Forum User

PostPosted: Oct 28, 2012 7:21 pm    Post subject: Reply with quote

gata, m-am hotarat. il voi lua pe acesta : http://www.dynaphos.ro/dynaphos-speedlite-wireless-t-p-c-1-id-802

spuneti-ma va rog ca e ok!
Back to top
Agache Bogdan
Newcomer

PostPosted: Oct 10, 2013 10:05 pm    Post subject: Reply with quote

eu prefer lumina data de softbox
Nikon
Level 4 Forum User
Level 4 Forum User

PostPosted: Jul 23, 2017 6:56 am    Post subject: Reply with quote

Producatorul chinez Godox a realizat un blitz ce poate fi declansat de la distanta de un smartphone, pe frecventa 2,4 GHz. Blitzul dispune atat de 3 LED-uri pentru lumina continua cat si de o lampa cu descarcare in gaze, pentru lumina puternica in fotografie.

https://web.facebook.com/godoxus/posts/1836760823320446?_rdc=1&_rdr
Back to top
Post new topic   Reply to topic    www.foto-magazin.ro Forum Index -> Discutii generale All times are GMT
Page 1 of 1

Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum