Prima pagina | Stiri | Despre fotografie | Dictionar foto | Flash | Foto pro | Foto tehnica | Foto tutorial | Fotolocatii | Fotomarket | Laboratoare | Resurse | Tips & Tricks

www.foto-magazin.ro
Realizat de fotografi, pentru fotografi.

FAQFAQ  SearchCauta in Forum   MemberlistLista Membrilor   UsergroupsGrupuri de Utilizatori   RegisterInregistrare 
  ProfileProfil   Log in to check your private messagesMesaje Personale   Log inLog in 
Trasee auto/turistice fotogenice in RO

Post new topic   Reply to topic    www.foto-magazin.ro Forum Index -> Foto-excursii in tara
View previous topic :: View next topic  
Author Message
DorinDXN
Senior
Senior

PostPosted: Feb 20, 2009 5:26 pm    Post subject: Trasee auto/turistice fotogenice in RO Reply with quote

Din experienta Dvs. care ar fi traseele auto cu densitate mare de obiective turistice pitoresti si fotogenice pe 100 de km d.p.d.v. al unei excursii foto cu cat mai mult timp la pozat si mai putin in autocar?

Considerati acelasi punct arbitar de plecare si intoarcere astfel informatia va fi utila pentru mai multi (oricare punct de pe circuit putand fi considerat punct de plecare si intoarcere)

Multumesc.,

Dorin
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
bogdan.panait
Guest

PostPosted: Feb 20, 2009 6:36 pm    Post subject: Reply with quote

Recomand:
Orsova- Moldova Noua 110 km
Targu-Jiu - Ponoarele 50 km
Herculane- Baia de Arama 56 km
Portile de Fier I - II Balta 70 km

si altele, numai pentru prieteni Smile
Back to top
cipryanu
Level 2 Forum User
Level 2 Forum User

PostPosted: Feb 20, 2009 7:07 pm    Post subject: Reply with quote

Valea Jiului (ai o gramada de obiective):

1. Defileul Jiului (intrarea in Valea Jiului)
2. M-tii Parang (8 km de Petrosani)
3. Cheile Jietului (spre cabana Groapa Seaca)
4. Cheile Taii (spre Petrila)
5. Muntii Valcan (Straja - Lupeni - aprox. 12 km de Petrosani)
6. Pasul Valcan
7. Cheile Butii (intrare in parcul national Retezat)
8. Pestera Bolii (spre Hateg)
9. Cabana dacica Banita (spre Hateg)

Cred ca ar trebui mai mult de un concediu ca sa acoperi cum trebuie aceasta zona.
View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
Anton Laurentiu
Senior
Senior

PostPosted: Feb 20, 2009 8:15 pm    Post subject: Reply with quote

Ia uite ce stie lumea. Smile
DorinDXN
Senior
Senior

PostPosted: Feb 22, 2009 8:13 am    Post subject: Reply with quote

Multumesc pentru informatii.

Dorin
Back to top
cipryanu
Level 2 Forum User
Level 2 Forum User

PostPosted: Feb 22, 2009 10:01 am    Post subject: Reply with quote

Normal doar am trait acolo pana in 2002. Dar spre rusinea mea nu prea am facut fotografii in zona decand m-am apucat serios de fotografie. Acum e mai greu sa ajungi din Bucuresti in Vale. Dar de anul asta mi-am propus sa nu mai ratez nici o ocazie cand ajung pe acasa.
View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
gabisandu
Level 4 Forum User
Level 4 Forum User

PostPosted: Feb 22, 2009 11:12 am    Post subject: Reply with quote

Cheile Bicazului, o experienta unica la noi in tara. O punte intre Modova si Transivania ce serpuieste printre muntii Hasmasului. Este totodata un parc national foarte cunoscut in Europa, oferind adapost mai multor animale si pasari.

Tot aici aveti posibilitatea de a vedea un lac unic in lume, Lacul Rosu. Un lac care are doua legende frumoase ce povestesc formarea lui.

Iata una dintre ele:

Legenda Lacului Rosu

Trăia odată, prin tinutul Giurgeului, o fată deosebit de frumoasă, Estera. Părul ei era ca pana corbului, ochii ei erau verzi, iar silueta îi era ca un tânăr molid înalt legănat de vânt. Într-o dimineată însorită de iulie, Estera s-a dus la târgul din Gheorgheni. Acolo s-a întâlnit cu un flăcău înalt si chipes care era atât de puternic încât omora dintr-o singură lovitură până si cel mai mare urs. Si cânta voinicul acesta din fluier de nu avea pereche pe tot tinutul, iar la mestesuguri mai că nu-l întrecea nimeni. Cum s-au văzut, s-au si plăcut, pentru că dragostea vine pe neasteptate si pune stăpânire numai-decât pe inimile tinerilor.

Tânărul voinic i-a cumpărat Esterei o basma albastră ca cerul si a rugat-o să-i fie mândrută. Însă cei doi n-au putut să se căsătorească pentru că voinicul a fost luat în armată. Frumoasa fată îsi astepta cu răbdare logodnicul.
Seara, când mândrul soare se ascundea după muntii înalti, Estera îsi lua cofa si se ducea la izvorul cel lin de la poalele brazilor si se gândea ore în sir la alesul inimii sale. Până si muntii cei înalti se înmuiau auzind oftatul si cântecul ei de dor.

Într-o duminică, Estera a fost zărită de un haiduc, care a răpit-o pe mândra cea frumoasă si a fugit cu ea tocmai până la Suhardul Mic, între stâncile cu mii de fete, unde îsi avea el adăpostul.
I-a promis Esterei aur, argint si alte bogătii, numai să devină sotia lui. Fata însă l-a respins pe haiduc căci îsi astepta credincioasă iubitul, din zori si până-n seară.

Dar îndărătnicia haiducului a făcut-o pe Estera să ceară ajutorul muntilor, rugămintea ei plină de deznădejde fiind auzită de stânci. Într-o noapte de iulie, veni din senin o furtună nemaiîntâlnită, cu ploaie grozavă, cu tunete nemaiauzite si fulgere nemaivăzute.
Într-un vuiet asurzitor, muntele s-a prâvâlit si a îngropat fata, haiducul, dar si un păstor cu turma lui, care-si avea stâna prin preajmă.

În dimineata ultimei duminici a lui Cuptor, soarele strălucea peste stânci. Valea, unde cu o zi înainte curgea limpede Pârâul Verescheului, a fost închisă de alunecarea muntelui, dând nastere lacului numit Lacul Rosu.

Iar dacă te uiti în apa lacului, vezi strălucirea ochilor verzi, înlăcrimati ai Esterei.
Anton Laurentiu
Senior
Senior

PostPosted: Feb 22, 2009 8:37 pm    Post subject: Reply with quote

cipryanu wrote:
Normal doar am trait acolo pana in 2002. Dar spre rusinea mea nu prea am facut fotografii in zona decand m-am apucat serios de fotografie. Acum e mai greu sa ajungi din Bucuresti in Vale. Dar de anul asta mi-am propus sa nu mai ratez nici o ocazie cand ajung pe acasa.

Cand dai pe aici da-mi un PM ceva. Cool
mam-mare
Level 4 Forum User
Level 4 Forum User

PostPosted: Feb 23, 2009 9:39 am    Post subject: Reply with quote

daca vrei ceva fain cu plecare din Tm (altceva decat Herculane) mergi pana la Nadrag si traversezi muntii Poiana Rusca pe la Lacul Surduc, primavara/toamna ofera peisaje frumoase. Iesi dintre munti, mergi la Deva - Hunedoara (cu cetatile aferente) si o carmesti spre Hateg, cobori pe drumul spre Rau-de-Mori si urci la Cetatea Colti (daca e senin Retezatul e superb vazut de acolo), nu ocolesti nici Densus-ul cu vestita biserica, vizitezi Sarmizegetusa si te intorci in Timisoara prin Caransebes-Lugoj. Mie mi-au luat doua zile luuungi de vara (cu trezit la 5 dimineata !) dar a meritat, poti face si peisaj si vestigii si arhitectura iar tu Dorine care esti fan panorame ai niste puncte exceptionale de statie pe dealurile cu cetati - ma si doare mintea ce poate iesi de-acolo ! Am facut drumul acum vreo 10 ani, din pacate numai cu un sapunel pe film dar si asa am adunat cateva poze bune din pura bafta. E superb, merita !
chimistu
Level 4 Forum User
Level 4 Forum User

PostPosted: Feb 23, 2009 3:28 pm    Post subject: Reply with quote

mam-mare wrote:
daca vrei ceva fain cu plecare din Tm (altceva decat Herculane) mergi pana la Nadrag si traversezi muntii Poiana Rusca pe la Lacul Surduc, primavara/toamna ofera peisaje frumoase. Iesi dintre munti, mergi la Deva - Hunedoara (cu cetatile aferente) si o carmesti spre Hateg, cobori pe drumul spre Rau-de-Mori si urci la Cetatea Colti (daca e senin Retezatul e superb vazut de acolo), nu ocolesti nici Densus-ul cu vestita biserica, vizitezi Sarmizegetusa si te intorci in Timisoara prin Caransebes-Lugoj. Mie mi-au luat doua zile luuungi de vara (cu trezit la 5 dimineata !) dar a meritat, poti face si peisaj si vestigii si arhitectura iar tu Dorine care esti fan panorame ai niste puncte exceptionale de statie pe dealurile cu cetati - ma si doare mintea ce poate iesi de-acolo ! Am facut drumul acum vreo 10 ani, din pacate numai cu un sapunel pe film dar si asa am adunat cateva poze bune din pura bafta. E superb, merita !

cetatea la deva e in "renovare" Sad Sad Sad
DorinDXN
Senior
Senior

PostPosted: Feb 25, 2009 9:50 am    Post subject: Reply with quote

Multumesc mult pentru trasee.

Am considerat util acest topic la Foto-excursii in tara si incurajez si alti fotografi sa-si impartaseasca experienta si, de ce nu, chiar sa ilustreze traseele cu fotografii.

Dorin
Back to top
florina_stan
Level 1 Forum User
Level 1 Forum User

PostPosted: Mar 16, 2009 2:19 pm    Post subject: Reply with quote

Mie mi se pare foarte fotogenica Valea Jiului. La fel, foarte fotogenice sunt Manastirea Lainici, Schitul Locurele...

Alta zona deosebita este la poalele Ceahlaului, unde se afla si Manastirea Durau. Banuiesc ca si Cheile Bicazului sunt superbe, dar acolo inca nu am fost.
csr
Site Admin
Site Admin

PostPosted: Apr 24, 2009 7:26 am    Post subject: Reply with quote

Postat de Andrei Balint in alta parte:

Mi-am facut o mica lista pe telefon la discutia de la Casa Studentilor (intalnirea Foto TM )

Blascova (daca am auzit bine)
Benchec
Dealurile Lipovei
Siria
Poganis
Cheveres (inclusiv cabana Cheveres)

din locatiile in care am fost eu si imi amintesc acum,
la Lipova - Radna - Soimos e frumos
sau chiar zona cu pestera Romanesti( in care se tine un concert simfonic toamna) la poalele muntilor Poiana Rusca, traseu usor accesibil si frumos
Back to top
View user's profile Send private message
montecarlo
Senior
Senior

PostPosted: Apr 24, 2009 9:17 am    Post subject: Reply with quote

Sibiu sau orice alta zona fara "blocuri" Wink
cristianrb
Level 2 Forum User
Level 2 Forum User

PostPosted: May 14, 2009 2:11 pm    Post subject: Reply with quote

Salut. Eu am fost in weekendul trecut in Apuseni.

Nici chiar pentru cei din Tm nu ar fi foarte greu de ajuns. Timisoara - Deva - Brad - Campeni - spre Albac - Garda de Sus. Aici te opresti daca vrei sa vezi pestera Scarisoara. Poti sa o iei si cu masina 10 km pe drum de tara, tot urcand pana in satul Ghetar. Acolo poti sa lasi masina pe undeva si sa o iei la picior. Ai ce vedea, pestera, dupa aia sa o iei pe drum pe sate, chiar te poti duce pana la Padis si a doua zi te intorci.

Daca o iei spre Oradea, poti sa ajungi tot acolo prin Arad - Oradea - Beius - Garda de Sus. Ca sa nu mai intri in Oradea poti sa o iei pe un drum judetean de la Salonta. Scapi de vreo 70 km in plus.
Dorian
Level 2 Forum User
Level 2 Forum User

PostPosted: Nov 08, 2015 8:55 am    Post subject: Reply with quote

Cele mai bune locatii de pe glob, de vizitat (si fotografiat), in opinia Lonely Planet pentru 2016:

https://www.youtube.com/watch?v=8xAhTojgNmE
Back to top
View user's profile Send private message
Post new topic   Reply to topic    www.foto-magazin.ro Forum Index -> Foto-excursii in tara All times are GMT
Page 1 of 1

Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum