Prima pagina | Stiri | Despre fotografie | Dictionar foto | Flash | Foto pro | Foto tehnica | Foto tutorial | Fotolocatii | Fotomarket | Laboratoare | Resurse | Tips & Tricks

www.foto-magazin.ro
Realizat de fotografi, pentru fotografi.

FAQFAQ SearchCauta in Forum MemberlistLista Membrilor UsergroupsGrupuri de Utilizatori RegisterInregistrare
ProfileProfil Log in to check your private messagesMesaje Personale Log inLog in
Filtrul de polarizare poate inlocui parasolarul obiectivului

Post new topic   Reply to topic    www.foto-magazin.ro Forum Index -> Aparate foto clasice
View previous topic :: View next topic  
Author Message
cristivu
Newcomer

PostPosted: Aug 10, 2015 9:36 am    Post subject: Filtrul de polarizare poate inlocui parasolarul obiectivului Reply with quote

Salut,

de curand am comandat pe net un filtru de polarizare B+W, despre care citisem review uri favorabile. Stiti cumva daca mai este necesar parasolarul in lumina puternica ? Intreb, deoarece un parasolar pentru obiectivul meu (Planar 50/1.7) am gasit pe eBay la approx. 75 de $, adica aproape cat filtrul in sine. Va multumesc.
csr
Site Admin
Site Admin

PostPosted: Aug 10, 2015 10:39 am    Post subject: Reply with quote

Nu, filtrul nu poate inlocui parasolarul.
Pe de alta parte, manevrarea filtrului de polarizare devine foarte problematica cand montezi parasolarul.
Dar poti umbri obiectivul / filtrul cu mana stanga!
Back to top
View user's profile Send private message
cristivu
Newcomer

PostPosted: Aug 11, 2015 8:29 pm    Post subject: Reply with quote

Va multumesc pentru raspuns. Voi avea in vedere si un parasolar.
Eugen Mezei
Level 3 Forum User
Level 3 Forum User

PostPosted: Aug 26, 2015 7:02 pm    Post subject: Reply with quote

Nu poate, ba chiar mai degraba face necesara montarea lui. Daca la un obiectiv cu lentila frontala montata adanc in carcasa se mai poate renunta la parasolar, montandu-i un filtru frontal nu va mai fi nimic care sa impiedice reflexiile pe aceasta suprafata de sticla clar expusa.

Mie mi se pare mai simpla manevrarea filtrului de polarizare cu parasolar pt. ca apuc de el si nu de inelul subtire al filtrului. Bineinteles presupunand un parasolar rotund, nu dreptunghiular sau petala.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Post new topic   Reply to topic    www.foto-magazin.ro Forum Index -> Aparate foto clasice All times are GMT
Page 1 of 1

Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum