Prima pagina | Stiri | Despre fotografie | Dictionar foto | Flash | Foto pro | Foto tehnica | Foto tutorial | Fotolocatii | Fotomarket | Laboratoare | Resurse | Tips & Tricks

www.foto-magazin.ro
Realizat de fotografi, pentru fotografi.

FAQFAQ  SearchCauta in Forum   MemberlistLista Membrilor   UsergroupsGrupuri de Utilizatori   RegisterInregistrare 
  ProfileProfil   Log in to check your private messagesMesaje Personale   Log inLog in 
Documentare despre fotografie la TV.

Post new topic   Reply to topic    www.foto-magazin.ro Forum Index -> Resurse
View previous topic :: View next topic  
Author Message
castell
Level 2 Forum User
Level 2 Forum User

PostPosted: Sep 17, 2010 6:49 am    Post subject: Documentare despre fotografie la TV. Reply with quote

De multe ori am dorit sa vad un documentar la tv sau alte emisiuni (materiale) despre fotografie, dar din comoditate (lipsa de timp) de a rasfoii paginile programelor tv. deschid acest topic. Sper sa nu supar pe nimeni si cine doreste poate sa contribuie, cu cea mai mare placere. Pe programul TV. VIASAT HISTORY, VINERI 17 SEPTEMBRIE ORA 23:00
Geniul fotografiei (s. doc., , episodul 3/6) - În locul potrivit la momentul potrivit? Reluare simbata 18 septembrie ora 07 si ora 15. Regret ca am pierdut un episod si ceva dar nu am stiut de documentar. SAMBATA 18 Septembrie, ora 21 pe programul National Geographic documentarul; Promisiunea: Beijing si mai departe. Reluare DUMINICA 19 Septembrie ora 02.

Last edited by castell on Sep 17, 2010 8:11 am; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
doar andrei
Senior
Senior

PostPosted: Sep 17, 2010 7:25 am    Post subject: Reply with quote

Pe viasat dau tot timpul documentare, eu am vazut cred 3 diferite. Si sunt destul de consistente. Imi aduc aminte ca ultimul l-am vazut intr-o vineri seara. Dar nu -mi aduc aminte nici nume nici ora.
View user's profile Send private message
Pandy
Level 3 Forum User
Level 3 Forum User

PostPosted: Sep 17, 2010 8:05 am    Post subject: Reply with quote

Aveţi idee dacă aceste seriale se găsesc/se pot viziona şi pe internet? Nu de alta dar grila de programe este foarte interesantă...m-am uitat pe siteul firmei la care sunt abonat şi pachetul bază nu conţine Viasat History, doar pachetul bază special (care are acelaş preţ!) îl conţine, dar care este pentru provincie...Oare care este logica lor?
castell
Level 2 Forum User
Level 2 Forum User

PostPosted: Sep 17, 2010 10:56 am    Post subject: Viasat History Reply with quote

-Filme pe hârtie
Viasat History 24 septembrie 23:00, 25 septembrie 7:00, 25 septembrie 15:00. -În familie
Viasat History 1 octombrie 23:00, 2 octombrie 7:00, 2 octombrie 15:00. -Valoarea unui instantaneu
Viasat History 8 octombrie 23:00, 9 octombrie 7:00, 9 octombrie 15:00.
Back to top
castell
Level 2 Forum User
Level 2 Forum User

PostPosted: Feb 21, 2011 7:31 am    Post subject: Reply with quote

Luni 21 februarie, ora 10, pe National Geographic. Fotografii memorabile: Teatre de război.(Descoperă fata nevăzută a Afganistanului. Fotograful Reza ne oferă un portret al oamenilor ce trăiesc în această tară sfâsiată de războaie.) De la ora 14,pe National Geographic, Cele mai bune fotografii, 2.
Back to top
doar andrei
Senior
Senior

PostPosted: Feb 21, 2011 8:36 am    Post subject: Reply with quote

Aseara de la ora 21 pe National Geographic a fost o selectie de cele mai bune 10 poze comisionate de National Geographic in 2010. Comentate de editor si cu "making of" Azi dimineata era in reluare deci cred ca o sa mai fie zilele astea.
DanPavel
Level 2 Forum User
Level 2 Forum User

PostPosted: Feb 21, 2011 8:41 am    Post subject: Reply with quote

Quote:
Aveți idee dacă aceste seriale se găsesc/se pot viziona și pe internet?

"The Genius of Photography" se gaseste cu "Torrents Search Engine" si poate fi descarcat (eu l-am descarcat) dar nu stiu cat de legal este.
Back to top
chenderes
Level 3 Forum User
Level 3 Forum User

PostPosted: Feb 21, 2011 8:53 am    Post subject: Reply with quote

Il poti gasi si pe vplay.ro
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo Messenger
porcofon
Newcomer

PostPosted: Feb 21, 2011 3:01 pm    Post subject: Reply with quote

DanPavel wrote:
... nu stiu cat de legal este.

Nu este legal dar e sanatos. p.s. a nu se intelege ca incurajez pirateria.
Back to top
nikonD300
Level 4 Forum User
Level 4 Forum User

PostPosted: Jun 17, 2011 9:24 am    Post subject: Reply with quote

Din pacate nu am vazut reportajul la tv deci il postez cu intraziere. Am aflat din el ca obiectivul de 50mm deformeaza putin ceea ce nu shtiam pana acum.

http://artfoto.cristianphotos.ro/viewtopic.php?f=29&t=115
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
csr
Site Admin
Site Admin

PostPosted: Jun 17, 2011 10:41 am    Post subject: Reply with quote

nikonD300 wrote:
Am aflat ca obiectivul de 50mm deformeaza putin ceea ce nu shtiam pana acum.

Cred ca acolo se face o confuzie intre deformarile determinate de punctul de statie si deformarile geometrice.
Back to top
George.
Level 4 Forum User
Level 4 Forum User

PostPosted: Jun 17, 2011 11:50 am    Post subject: Reply with quote

Se fac multe confuzii acolo. Imi sunt tare simpatici baietii de la f64, sunt extrem de amabili, dar informarea TREBUIE facuta pe cont propriu dinainte, cand te duci acolo trebuie sa stii deja cum se pune problema. Nu am avut rabdare sa ma uit la tot filmuletul, dar am prins inca o confuzie (mica si insignifianta, dar totusi confuzie), HMC vine de la Hoya Multi-Coating nu de la "highly multi coated". La modul ideal NU ar trebui sa stiu eu mai bine decat un agent de vanzari din domeniu, dar informarea pe cont propriu face minuni de genul asta Wink
Back to top
Pandy
Level 3 Forum User
Level 3 Forum User

PostPosted: Jun 17, 2011 1:14 pm    Post subject: Reply with quote

Mie unu mi se pare, pe langa informatiile date, o reclama mascata Smile
George.
Level 4 Forum User
Level 4 Forum User

PostPosted: Jun 17, 2011 1:36 pm    Post subject: Reply with quote

Cum adica reclama mascata ? E reclama pe fata !! Nu stiu daca ai spus-o ca si cum ar fi ceva rau, dar daca asta e cazul atunci gresesti. Nu e nimic rau in a-ti face reclama (dealtfel, cu cat mai inventiva cu atat mai bine), ba chiar e ceva foarte important si benefic atat pentru firma cat si pentru client !! Vorba aia, sa fie bine ca sa nu fie rau Very Happy
Back to top
Vlad Soare
Senior
Senior

PostPosted: Jun 17, 2011 2:10 pm    Post subject: Reply with quote

Quote:
Mie unu mi se pare

Aud și citesc expresia asta din ce în ce mai des în ultimul timp. E ceva recent; parcă doar de puțin timp a început să se răspîndească, și nu-mi dau seama de ce.
Nu reușesc să înțeleg cum e posibil ca unui vorbitor nativ de limba română să nu-i zgîrie timpanele dezacordul ăsta flagrant și brutal. Confused
Sau poate că e făcut intenționat, la fel ca ăla cu "nu vrea mușchii"? Confused

Nu zic de tine neapărat, ci de toată tendința asta generală. Parcă toată lumea din jurul meu vorbește așa, aud exprimarea asta la colegi de-ai mei, o văd pe formuri, o aud la radio și la televizor.
Tot din aceeași categorie, era la un moment dat o reclamă la Dero (dacă-mi amintesc bine) al cărei slogan era "parfumul anilor cei mai frumoși". Mă dureau ochii cînd vedeam ditamai panourile prin oraș cu chestia asta scrisă pe ele. E atît de stridentă, încît parcă mă doare și mîna cînd o tastez aici.

Cum e posibil ca unor vorbitori nativi de română, care nu-s nici proști, nici inculți, să nu le scîrțîie timpanele cînd aud așa ceva?
Back to top
Pandy
Level 3 Forum User
Level 3 Forum User

PostPosted: Jun 17, 2011 2:53 pm    Post subject: Reply with quote

Vlad Soare wrote:
Quote:
Mie unu mi se pare

Aud și citesc expresia asta din ce în ce mai des în ultimul timp. E ceva recent; parcă doar de puțin timp a început să se răspîndească, și nu-mi dau seama de ce.
Nu reușesc să înțeleg cum e posibil ca unui vorbitor nativ de limba română să nu-i zgîrie timpanele dezacordul ăsta flagrant și brutal. Confused
Sau poate că e făcut intenționat, la fel ca ăla cu "nu vrea mușchii"? Confused

Nu zic de tine neapărat, ci de toată tendința asta generală. Parcă toată lumea din jurul meu vorbește așa, aud exprimarea asta la colegi de-ai mei, o văd pe formuri, o aud la radio și la televizor.
Tot din aceeași categorie, era la un moment dat o reclamă la Dero (dacă-mi amintesc bine) al cărei slogan era "parfumul anilor cei mai frumoși". Mă dureau ochii cînd vedeam ditamai panourile prin oraș cu chestia asta scrisă pe ele. E atît de stridentă, încît parcă mă doare și mîna cînd o tastez aici.

Cum e posibil ca unor vorbitori nativi de română, care nu-s nici proști, nici inculți, să nu le scîrțîie timpanele cînd aud așa ceva?

Obisnuinta...
Dar, dar o luam asa, nicio, niciun, niciuna etc. au ajuns sa se scrie asa datorita analfabetismului nu datorita unor greseli de vorbire. Aici este vorba doar de vorbire, cand vorbim de faptul ca grupul nicio, etc. a ajuns sa se scrie intr-un singur cuvant este vorba de nestiinta mare.
Vlad Soare
Senior
Senior

PostPosted: Jun 17, 2011 3:37 pm    Post subject: Reply with quote

Da, dar acolo e vorba numai de scriere. Acolo nu s-a modificat limba însăși, ci doar o convenție de transpunere a ei pe hîrtie, pe cînd dezacordurile astea contravin chiar naturii limbii române, e ca și cum ai spune "copacul cea mai înaltă", sau, ca să dau un exemplu mai monden, "succesuri".
Că o fîță stupidă, incultă și plină de fumuri ca prințesa noastră spune "succesuri", e una, dar majorității populației educate îi sună oribil (ceea ce-i și normal, de altfel). De ce oare dezacorduri ca cel de mai sus nu au aceeași soartă, ci dimpotrivă, se răspîndesc? Confused

Last edited by Vlad Soare on Jun 17, 2011 6:06 pm; edited 2 times in total
Back to top
George.
Level 4 Forum User
Level 4 Forum User

PostPosted: Jun 17, 2011 5:13 pm    Post subject: Reply with quote

A fost observata faza cu succesuri pentru ca a fost prezentata explicit ca fiind greseala. Daca nu s-ar fi facut tam-tam ar fi trecut neobservata, asa cum probabil exista multi indivizi normali (care nu apar la televizor) care au spus "succesuri" inaintea ei doar in fata cunoscutilor, iar respectivii cunoscuti nu au gasit nimic gresit in asta.
Back to top
csr
Site Admin
Site Admin

PostPosted: Jun 17, 2011 6:10 pm    Post subject: Reply with quote

Vlad, eu, unul, m-am resemnat...
Lipsa de lecturi fundamentale (lecturi pe hartie imprimata, nu pe Wikipedia, sau, mai rau - pe "Goagal") se traduc prin astfel de "erori".
Mirarea mea este aplificata si de atitudinea Academiei Romane, care, recent, a acceptat formula comuna "odata" atat pentru "o data" cat si pentru "odata".
Si, uite-asa, "democratia" poate devini pernicioasa...
Back to top
castell
Level 2 Forum User
Level 2 Forum User

PostPosted: Jul 12, 2011 9:12 am    Post subject: NATIONAL GEOGRAPHIC Reply with quote

Sâmbătă 16 Iulie, la ora 21;00 pe NATIONAL GEOGRAPHIC -Fotografii memorabile.
Back to top
cristiaciobanu
Newcomer

PostPosted: Jul 15, 2011 6:13 pm    Post subject: Reply with quote

Am avzut episodul din 16 din "Fotografii memorabile" nu mi s-a parut prea reusit. Poate pentru ca era centrat pe fotografiatul fulgerelor, subiect car enu ma pasioneaza prea mult. Poate sambata asta va fi mai interesant
Photochrom
Level 4 Forum User
Level 4 Forum User

PostPosted: Mar 12, 2012 12:19 pm    Post subject: Reply with quote

The BBC will tonight screen the first in a ten-part series of programmes dedicated to the pioneering work of Victorian photographer Francis Frith.

http://www.amateurphotographer.co.uk/news/bbc_explores_francis_frith_photography_news_311766.html
Back to top
csr
Site Admin
Site Admin

PostPosted: May 06, 2013 8:07 am    Post subject: Reply with quote

Azi, 6 mai, la DigiWorld, incepind cu ora 21: "Minunata lume a lui Albert Kahn".
Intre 1909 si 1931, Kahn si Albert Dutertre au realizat peste 72.000 fotografii color in peste 70 tari.
Back to top
Nikon
Level 3 Forum User
Level 3 Forum User

PostPosted: Nov 12, 2013 11:28 am    Post subject: Reply with quote

Richard Avedon - "Lumina si intuneric", documentar realizat de Fundatia Richard Avedon:

http://youtu.be/S1f3egvLwVE
Back to top
csr
Site Admin
Site Admin

PostPosted: Mar 17, 2014 7:49 pm    Post subject: Reply with quote

Marti, 18 martie, la TVR2, de la ora 20:10, invitat in emisiunea “Destine ca-n filme” a Iulianei Marciuc - Alin Totorean, despre expeditia din Australia si altele...
Back to top
castell
Level 2 Forum User
Level 2 Forum User

PostPosted: Jun 08, 2014 8:45 pm    Post subject: Reply with quote

Vineri 27 Iunie 2014 pe HBO, ora 11,55 ,, Un gând, un vis, Doyle... si un pix,,. documentar calatorie-foto de Bogdan Ilie-Micu. Am inteles ca pe piata exista si dvd-ul.
Back to top
Dorian
Level 2 Forum User
Level 2 Forum User

PostPosted: Aug 04, 2014 5:45 am    Post subject: Reply with quote

Alfred Eisenstaedt la BBC (1983):

http://www.youtube.com/watch?v=xdfOo4yh6c0
Back to top
Post new topic   Reply to topic    www.foto-magazin.ro Forum Index -> Resurse All times are GMT
Page 1 of 1

Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum