Prima pagina | Stiri | Despre fotografie | Dictionar foto | Flash | Foto pro | Foto tehnica | Foto tutorial | Fotolocatii | Fotomarket | Laboratoare | Resurse | Tips & Tricks

www.foto-magazin.ro
Realizat de fotografi, pentru fotografi.

FAQFAQ  SearchCauta in Forum   MemberlistLista Membrilor   UsergroupsGrupuri de Utilizatori   RegisterInregistrare 
  ProfileProfil   Log in to check your private messagesMesaje Personale   Log inLog in 
Film neexpus

Post new topic   Reply to topic    www.foto-magazin.ro Forum Index -> Aparate foto clasice
View previous topic :: View next topic  
Author Message
pasvante
Level 1 Forum User
Level 1 Forum User

PostPosted: Jan 07, 2014 9:44 pm    Post subject: Film neexpus Reply with quote

Deschid acest topic in speranta sa gasesc o explicatie in legatura cu o problema pe care am intalnit-o in timp ce testam aparatul.
Acesta a fost reparat recent si am fost asigurat ca functioneaza perfect. Aveam un film mai vechi si am zis sa-l pun in aparat. Am facut poze in stanga si in dreapta, fiind atent la expunere, ca nu mai pozasem de ceva timp pe film.
Am fost sa-l developez, dar marea dezamagire a venit cand am vazut ca o singura imagine este expusa (pare chiar dubla expunere). Restul filmului este transparent, deci neexpus.
Plus ca o parte trebuia sa fie total arsa pt ca am deschis spatele dupa ce am crezut ca l.am derulat complet.
Declansatorul pare ca merge, iar filmul era tras in partea cealalta, l.am vazut cu ochii mei Smile

Multumesc.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Nikon
Level 4 Forum User
Level 4 Forum User

PostPosted: Jan 08, 2014 9:11 am    Post subject: Reply with quote

Daca filmul este alb/transperent chiar si acolo unde a fost voalat, inseamna ca el poarta vina principala. S-a desensibilat. Poate ca si camera sa aiba o vina, dar nu este nevoie.
Incearca cu un film in termenul de garantie.
Back to top
View user's profile Send private message
Vlad Soare
Senior
Senior

PostPosted: Jan 08, 2014 9:38 am    Post subject: Reply with quote

Nu e din cauza vechimii. Cu timpul capćtć voal. Cu cīt e mai vechi, cu atīt iese mai negru, nu mai alb.
Cum aratć cifrele de pe margine? Sīnt clare și frumoase pe toatć lungimea filmului?
Back to top
rgeorgeg
Level 1 Forum User
Level 1 Forum User

PostPosted: Jan 08, 2014 1:11 pm    Post subject: Reply with quote

Nu cumva aparatul a rupt perforatia si nu s-a mai tras filmul?
Acest lucru (rupt perforatia) dupa prima fotograma expusa.

George
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
pasvante
Level 1 Forum User
Level 1 Forum User

PostPosted: Jan 09, 2014 9:00 pm    Post subject: Reply with quote

Cam toate de mai sus sunt corecte.
Filmul se pare era bun, chiar si expirat. Da, era transparent, cu numerele foarte vizibile, deci se pare ca nu a avansat in aparat.
Initial s-a invartit rotita din stanga, cea care il deruleaza, dar s-a intamplat ceva dupa primele cadre. El s-a blocat cumva, dar cadrele erau numerotate de fiecare data.

Acum macar nu mai uit sa verific daca filmul avanseaza cand armez. Embarassed
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Vlad Soare
Senior
Senior

PostPosted: Jan 10, 2014 8:52 am    Post subject: Reply with quote

Dacć numerele sīnt foarte vizibile pe tot filmul, atunci putem exclude cu desćvīrșire o problemć de film sau de developare. E clar cć la aparat e buba.
Back to top
banivechi
Level 2 Forum User
Level 2 Forum User

PostPosted: Jan 10, 2014 10:30 am    Post subject: Reply with quote

rgeorgeg wrote:
Nu cumva aparatul a rupt perforatia si nu s-a mai tras filmul?
Acest lucru (rupt perforatia) dupa prima fotograma expusa.

George

Sau a apasat din greseala butonul de Rewind si a ramas jos. In cazul asta rotita dintata care intra in perforatiile filmului nu se mai invirte la actionarea levierului. Se armeaza declansatorul dar nu avanseaza filmul, si toate fotografiile se suprapun in primul cadru (care iese negru la developare).
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Eugen Mezei
Level 3 Forum User
Level 3 Forum User

PostPosted: Jan 19, 2014 8:40 pm    Post subject: Reply with quote

Daca zici ca filmul a fost tras in partea cealalta, inseamna ca nu ti se deschide obturatorul, respectiv s-a deschis odata la inceput si gata.
Despre ce aparat vorbim?
Back to top
Ancuta
Level 4 Forum User
Level 4 Forum User

PostPosted: Jan 23, 2014 7:52 pm    Post subject: Reply with quote

Pentru a verifica functionarea (aproape) corecta a aparatului, scoti filmul si lasi capacul din spate deschis. Apoi:
- armezi / transporti filmul de la parghia aparatului: observi rotirea tamburului de primire a filmului si defilarea inchisa a perdelelor obturatorului;
- declansezi: observi defilarea rapida a perdelelor, apare o sclipire luminoasa in campul aparatului,
- unele aparate dispun de o rotita dintata, separata, antrenata de perforatiile filmului, care augumenteaza numarul de cadre, altele nu au; urmaresti contorul de cadre;
- repeti procedura de mai multe ori, cu diferiti timpi de expunere, inclusiv "B".
Daca totul decurge aparent normal, greseala probabil ca este in alta parte.
Back to top
Eugen Mezei
Level 3 Forum User
Level 3 Forum User

PostPosted: Feb 10, 2014 12:39 pm    Post subject: Reply with quote

Ancuta, daca aparatul are obturator central atunci lucrurile decurg un pic diferit. De obicei la cele cu obturator focal nu sunt probleme, cele cu obturator central devin lipicioase cu timpul pina la gradul de a nu se mai deschide deloc.
De aceea intreb despre ce aparat este vorba, dar OP-ul se pare ca nu mai este interesat de problema, ne agitam degeaba.
Back to top
Post new topic   Reply to topic    www.foto-magazin.ro Forum Index -> Aparate foto clasice All times are GMT
Page 1 of 1

Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum