Prima pagina | Stiri | Despre fotografie | Dictionar foto | Flash | Foto pro | Foto tehnica | Foto tutorial | Fotolocatii | Fotomarket | Laboratoare | Resurse | Tips & Tricks

www.foto-magazin.ro
Realizat de fotografi, pentru fotografi.

FAQFAQ SearchCauta in Forum MemberlistLista Membrilor UsergroupsGrupuri de Utilizatori RegisterInregistrare
ProfileProfil Log in to check your private messagesMesaje Personale Log inLog in
Debut si prezentare - Canon AE-1

Post new topic   Reply to topic    www.foto-magazin.ro Forum Index -> Aparate foto clasice
View previous topic :: View next topic  
Author Message
cipri20
Newcomer

PostPosted: Nov 12, 2012 3:27 pm    Post subject: Debut si prezentare - Canon AE-1 Reply with quote

Vreau sa-mi prezint proaspata achizitie si primul meu aparat pe film pe care il folosesc, Canon AE-1, despre care am citit doar cuvinte de lauda. Aparatul se prezinta intr-o stare foarte buna, fara niciun defect gasit pana acum, e insotit de un Tamron SP CF MACRO 35-80mm 1:2.8-3.8 BBAR MC, focus minim la 0,27m si de Tamron CF TELE MACRO 80-210mm 1:3.8 (1:4/210) BBAR MC, focus minim la 0,9m, astfel avand intreaga plaja 35-210 acoperita, ambele obiective sunt chiar bune, din cate am citit. Are si niste filtre, UV, skylight si NL1 (NL1 nu stiu exact ce face, e pt close-up, adica miscoreaza distanta minima de focus?). Imi place foarte mult cum se simte aparatul, cum se manevreaza, are f multi timpi de expunere, spre deosebire de Zenit-uri, de ex, si are un feel profi (parerea mea de amator). Am vrut neaparat sa trag un film cu el si am ales un Kodak Gold, ISO 200, pe care l-am terminat azi si l-am tot dus la developat, am ales printarea pt ca nu am gasit inca un scanner mai rasarit prin Baia Mare si am ales dimensiunea 10x15 pt a nu fi necesar crop-ul din negativ. Ca experienta pe digital, tot la nivel de amator, ma mai joc din cand in cand pe un Canon 350D, un nepot mai indepartat al AE-1 Razz Maine scot pozele, sunt foarte nerabdator sa vad daca au iesit ok, daca am nimerit setarile, daca am nimerit focus-ul...Cred ca le voi scana si o sa vi le arat, pentru pareri si comentarii Smile

Poze cu kit-ul aici: http://oldbaiamare.blogspot.ro/2012/11/canon.html
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
rfaddicted
Newcomer

PostPosted: Nov 12, 2012 6:09 pm    Post subject: canon Reply with quote

Felicitari. Am auzit ca este un aparat f bun desi nu l-am avut. Daca nu vrei neaparat color poti sa incerci developare alb/negru acasa, este f simplu. Si satisfactiile sunt mari. O seara buna.
Back to top
View user's profile Send private message
cipri20
Newcomer

PostPosted: Nov 12, 2012 6:12 pm    Post subject: Reply with quote

Sa stii ca ma tenteaza si fotografia alb-negru, atinge o anumita coarda sensibila... Rolling Eyes dar deocamdata vreau sa ma obisnuiesc cu aparatul, cu setarile, e drept ca depind de laborator, sper sa-mi iasa bine filmul Confused
Back to top
montecarlo
Senior
Senior

PostPosted: Nov 12, 2012 7:19 pm    Post subject: Reply with quote

felicitari si de la mine. Bun venit in lumea celor curajosi Razz .. n-o sa fotografiezi evenimente, sau alte chestii de genul acela, si, dat fiind faptul ca un film e limitat (35 cadre pe rola, in general) te vei gandi ami mult daca merita au ba sa faci fotografia Wink
Ca stafuri as avea vis-a-vis de obiective in primul rand (camera e f.buna, aici n-am ce comenta). Fiind vorba de film, si majoritatea au iso pana in 400 sunt recomandabile ob.'luminoase' Cum cele mai ieftine de acest gen sunt cele asa zis "normale" , ti le recomand cu placere Smile Aici sunt Canon FD 50mm f:1.8 (mai multe versiuni, oricare ar fi ok, sunt relativ ieftine si f.bune), sau var. cu f:1.4 .
Apoi, pe wide, cel mai ieftin probabil ar fi probabil Canon FD 28mm f:2.8.
Acuma, pe partea de tele nu ma prea stiu cu sistemul Canon FD da' in general e mai ieftin un ob.135mm f:2.8 (poate fi si alta marca, gen Tokina, Vivitar, Hoya, etc.). Ce vreau sa zic e sa nu te gandesti neaparat sa acoperi o gama de focale cu 2 zoom-uri, cum poti face in general la digital (unde iso 800-1600 nu e o problema, poate ai si stabilizare in ob.sau body, etc.). Mai mult, avand un ob.luminos poti jonga mult mai fain cu valorile diafragmei care combinat cu faptul ca ai un full frame s-ar putea sa te faca sa zabovesti pe film mai mult decat poate ti-ai fi cinhipuit Wink
PLus ca, acel "split screen" care ta ajuta la punerea la punct e mai dificil d e folosit cu ob.mai intunecoase de f:4 !
Oricum, bafta maxima si... RABDARE !
cipri20
Newcomer

PostPosted: Nov 13, 2012 2:44 pm    Post subject: Reply with quote

Au sosit si fotografiile. Ca lucru bun, aparatul functioneaza corect, nu intra lumina la film, obiectivele sunt ok, ca o observatie, fotografiile parca sunt cam soft, probabil calitatea printului e de vina. Oricum, pe viitor, incerc si la alte laboratoare. Din acest prim film, am invatat ca desi cu anumite setari, nivelul expunerii indicat de acel ac din viewefinder e corect, in destule situatii cu mult soare, trebuie sa subexpun cu 1 pas sau chiar 2 (acele poze care erau putin supraexpuse sunt trecute si prin photoshop Embarassed ). Fara sa o mai lungesc, va prezint o mica sedinta foto in Muzeul Satului din Baia Mare (scanuri dupa printuri). Astept critici, pareri, comentarii.

http://oldbaiamare.blogspot.ro/2012/11/muzeul-satului.html
Back to top
zeus_s_father
Level 3 Forum User
Level 3 Forum User

PostPosted: Nov 13, 2012 4:17 pm    Post subject: Reply with quote

Buna seara

Eu developez la mini-laboratorul Kodak din incinta magazinului Maramures, aflat la parter, langa magazinul Profi. Si sunt multumit de rezultat.

Claritatea fotografiilor depinde de diafragma folosita, deschisa la maxim=> claritate scazuta(exceptie obiectivele scumpe), inchisa prea mult=>apare difractia;
Calitatea filmului este si ea foarte importanta, un film iso 200 de 9 lei nu o sa arate la fel de bine ca un kodak ektar 100 care costa vreo 25 de lei.
Din primul meu film am avut doar vreo 10 cadre clare, restul le-am miscat. Apoi am inceput sa merg cu un timp minim de expunere de 1/125, timpi mai lungi de 1/125 ii faceam doar daca eram cu aparatul pe pamant, sau daca puteam spriji obiectivul in ceva(astea la close-up, dar oricum nu mai lung de 1/60);
Si nu in ultimul rand, focalizarea, nu e cazul la distantele focale sub 28mm unde de regula clarul se face destul de usor, dar daca folosesti un obiectiv normal si nu inchizi mult diafragma, trebuie sa te concentrezi un pic pe locul unde ai facut clarul, mie de exemplu, putine cadre(2-3) mi-au iesit focalizate perfect, la diafragma de 1.8,cea mai mica miscare mutandu-ti planul de focus inainte/inapoi, nici decum in locul dorit de tine;
Succes mai departe.

Toate cele bune, Mihai.
cipri20
Newcomer

PostPosted: Nov 13, 2012 6:52 pm    Post subject: Reply with quote

Eu din acest prim film al meu am reusit sa scot 37 cadre, marea majoritate bine expuse si clare (f8 sau f11) si doar cateva putin supraexpuse. Pentru prima data sunt destul de multumit, ramane sa-mi ajustez tehnica pe parcurs si sa invat din greseli. Am primit la schimb un Kodak ColorPlus 200. Pot incerca sa printez cateva cadre la mai multe laboratoare, ca apoi sa le aleg pe cele mai bune si mai clare.
Back to top
montecarlo
Senior
Senior

PostPosted: Nov 14, 2012 6:37 am    Post subject: Reply with quote

zeus_s_father wrote:
Buna seara

Eu developez la mini-laboratorul Kodak din incinta magazinului Maramures, aflat la parter, langa magazinul Profi. Si sunt multumit de rezultat.

Claritatea fotografiilor depinde de diafragma folosita, deschisa la maxim=> claritate scazuta(exceptie obiectivele scumpe), inchisa prea mult=>apare difractia;
Calitatea filmului este si ea foarte importanta, un film iso 200 de 9 lei nu o sa arate la fel de bine ca un kodak ektar 100 care costa vreo 25 de lei.
Din primul meu film am avut doar vreo 10 cadre clare, restul le-am miscat. Apoi am inceput sa merg cu un timp minim de expunere de 1/125, timpi mai lungi de 1/125 ii faceam doar daca eram cu aparatul pe pamant, sau daca puteam spriji obiectivul in ceva(astea la close-up, dar oricum nu mai lung de 1/60);
Si nu in ultimul rand, focalizarea, nu e cazul la distantele focale sub 28mm unde de regula clarul se face destul de usor, dar daca folosesti un obiectiv normal si nu inchizi mult diafragma, trebuie sa te concentrezi un pic pe locul unde ai facut clarul, mie de exemplu, putine cadre(2-3) mi-au iesit focalizate perfect, la diafragma de 1.8,cea mai mica miscare mutandu-ti planul de focus inainte/inapoi, nici decum in locul dorit de tine;
Succes mai departe.

Toate cele bune, Mihai.

Claritatea depinde de cat de bine faci punerea la punct, indiferent de diafragma folosita. Diferenta e doar de camp de profunzime.
CPunerea la punct in mod manual, folosind o camera cu focalizare manuala (cum e cea din acest topic) e mult mai usor, chiar si fara a folosi acel 'ajutor' din centru. Ecranul in sine e de asa natura incat vezi usor ce e si ce nu clar. Ob.nu-s scumpe, daca iei din cele fixe. Cum aminteam, 50mm f:1.8 e excelent, la toate marcile.
Ex, asta e facuta pe la ~f:2 mi se pare, agfa apx 100, cu un hexanon 50mm f:1.7

(c) Cosmin Munteanu

Ref. la color, cum depinde calitatea de factori pe care nu-i pot controla, indiferent de pelicula folosita nu-mi prea bat capul. Plus ca oricum, 100% ca-n realitate tot nu vor fi culorile, indiferent de filmul folosit (fiecare cu-ale lui). Mai e apoi si calibrarea corecta a scannerului pt.filmul scanat Wink
Un film ca cel de care zici e ok (Kodak 200). Sunt bune si dele din magazinele DM (filme Paradies de 200 si 400 iso) -acu le folosesc si eu- poti prinde lichidari de stroc la ~6 lei /rola Razz . S-ar putrea sa fie de fapt tot kodak. Relativ ieftine. Pt.inceput zic sa te bagi pe astea daca vrei color. Kodak Portra, Fuji Reala, lasa-le mai incolo, iar DIA, zic sa le lasi si mai incolo, daca se mai proceseaza asa ceva pe undeva.
Cu A/N e mai usor ca-l developezi tu (vezi youtube, ai tutoriale engross, massive dev chart pt.timpi dev., si prospectele filmelor si ale revelatorilor in primul rand, etc.).
Paradies 200 si 400 si kodak 200 Very Happy
http://fotomozaic.ro/artikel.php?s=0&categ=0&idstory=427
Post new topic   Reply to topic    www.foto-magazin.ro Forum Index -> Aparate foto clasice All times are GMT
Page 1 of 1

Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum