Prima pagina | Stiri | Despre fotografie | Dictionar foto | Flash | Foto pro | Foto tehnica | Foto tutorial | Fotolocatii | Fotomarket | Laboratoare | Resurse | Tips & Tricks

www.foto-magazin.ro
Realizat de fotografi, pentru fotografi.

FAQFAQ  SearchCauta in Forum   MemberlistLista Membrilor   UsergroupsGrupuri de Utilizatori   RegisterInregistrare 
  ProfileProfil   Log in to check your private messagesMesaje Personale   Log inLog in 
Expoziția "Carol Popp de Szathmari - pictor și fotograf

Post new topic   Reply to topic    www.foto-magazin.ro Forum Index -> Expozitii si concursuri
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Photochrom
Level 4 Forum User
Level 4 Forum User

PostPosted: May 10, 2012 6:32 pm    Post subject: Expoziția "Carol Popp de Szathmari - pictor și fotograf Reply with quote

Quote:
Expoziția retrospectivă intitulată "Carol Popp de Szathmari - pictor și fotograf" a fost vernisată joi seară la Muzeul Național Cotroceni, în Spațiile Medievale.

Vernisată cu prilejul împlinirii a 200 de ani de la nașterea primului reporter de război din lume, expoziția cuprinde peste 400 de lucrări.

http://www.agerpres.ro/media/index.php/cultura/item/121044-Expozitia-Carol-Popp-de-Szathmari-pictor-si-fotograf-vernisata-la-Muzeul-National-Cotroceni.html
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Vlad Soare
Senior
Senior

PostPosted: May 12, 2012 8:37 am    Post subject: Reply with quote

Nu sînt convins că a fost "primul reporter de război", cum îl laudă ei. Războiul Crimeii a fost fotografiat și de alții, un exemplu foarte renumit fiind Roger Fenton, pe care englezii îl consideră "primul reporter de război". Nu știu dacă se poate stabili cu certitudine care dintre ei a realizat prima expunere.
Back to top
View user's profile Send private message
chimistu
Level 4 Forum User
Level 4 Forum User

PostPosted: May 12, 2012 10:06 am    Post subject: Reply with quote

oare chiar mai conteaza cine a fost primul?
Vlad Soare
Senior
Senior

PostPosted: May 12, 2012 12:07 pm    Post subject: Reply with quote

Bineînțeles că nu contează. A fost un personaj important în fotografie, asta-i clar; cel puțin prin părțile noastre.
Doar că nu-mi prea place tendința asta a românilor de a se umfla uneori în pene mai mult decît e cazul. Carol de Szathmary nici nu știu dacă s-a considerat român, chiar dacă o fi fost. Iar "primi" fotoreporteri de război au mai fost și alții. Sigur că asta nu-i știrbește cu nimic meritele fotografice, iar expoziția sînt convins că merită văzută.
Back to top
doar andrei
Senior
Senior

PostPosted: May 12, 2012 2:25 pm    Post subject: Reply with quote

..Carol Popp de Szathmari a fotografiat impreuna cu Fenton, asa cum zice si Vlad, doar ca Fenton fiind comisionat de guvernul englez, a avut mai multa vizibilitate si poate de asta a ramas el ca primul fotograf de razboi. Desi exista multe scrieri care il incoroneaza pe Szatmari, exista de asemenea niste dagherotipii din 1847 din razboiul mexico-american ale unui fotograf anonim american care sunt considerate de unii ca primele fotografii de razboi..

ps. Vlad, eu nu ma consider nici patriot nici nationalist extrem, si de fapt cred ca nici nu ar trebui sa existe "tari" asa ca nici mie nu-mi place impaunarea specifica romanilor dar nici modestia extrema (de asemenea caracteristica) nu mi se pare o cale buna. De aceea inventatorii stiloului, motorului cu reactie..si multor alte inventii mai putin mediatizate, toti romani, nu sunt recunoascuti ca fiind primii, cu toate ca au fost.
Carol Popp de Szathmari s-a nascut la Cluj..deci e roman. Chiar daca inca nu se intamplase marea unire, asta e un detaliu geopolitic..

PPs. Sigur merita vazuta expozitia, ar fi meritat sa fie expus intr-un loc mai in circuitul expozitional, la Muzeul de Arta de ex..ca sa fie mai la indemana
Post new topic   Reply to topic    www.foto-magazin.ro Forum Index -> Expozitii si concursuri All times are GMT
Page 1 of 1

Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum