Prima pagina | Stiri | Despre fotografie | Dictionar foto | Flash | Foto pro | Foto tehnica | Foto tutorial | Fotolocatii | Fotomarket | Laboratoare | Resurse | Tips & Tricks

www.foto-magazin.ro
Realizat de fotografi, pentru fotografi.

FAQFAQ  SearchCauta in Forum   MemberlistLista Membrilor   UsergroupsGrupuri de Utilizatori   RegisterInregistrare 
  ProfileProfil   Log in to check your private messagesMesaje Personale   Log inLog in 
Prelucrare format mediu si mare

Post new topic   Reply to topic    www.foto-magazin.ro Forum Index -> Resurse
View previous topic :: View next topic  
Author Message
pro canon
Level 2 Forum User
Level 2 Forum User

PostPosted: Oct 10, 2011 11:28 am    Post subject: Prelucrare format mediu si mare Reply with quote

As vrea sa incerc si formatul mediu si ceea ce este peste. As vrea sa imi cumpar un aparat dar inainte vreau sa stiu daca ;i unde se gasesc filme, daca si unde pot fi prelucrate la o calitate deosebita. (In prezent am renuntat sa mai dau la developat filme fomat mic pentru ca toate laboratoarele unde am fost mi-au zgariat filmele. )
Locuiesc in Satu Mare. Absolut toate lab foto de aici mi-au zgariat filmele. Am incercat si in Oradea. La fel.
Poate la Cluj? Ma gandesc ca prin curier se pot trimite si in alta parte. La Bucuresti ajung cam de doua ori pe luna.

Va multumesc.
Back to top
View user's profile Send private message
George.
Level 4 Forum User
Level 4 Forum User

PostPosted: Oct 10, 2011 12:06 pm    Post subject: Reply with quote

Filme gasesti la f64 din plin, la fomamures (doar a/n) sau pe ebay, maco.de etc, surse exista destule. Pentru developat, daca faci a/n ideal ar fi sa ti le developezi singur, iar pentru color/diapozitiv, daca vii de doua ori pe luna in bucuresti, poti apela cu incredere la maican sau imatech.
Back to top
pro canon
Level 2 Forum User
Level 2 Forum User

PostPosted: Oct 10, 2011 1:49 pm    Post subject: Reply with quote

Multumesc pentru informatie.
Back to top
ggl
Senior
Senior

PostPosted: Oct 10, 2011 4:01 pm    Post subject: Reply with quote

Pentru developarea filmelor NU iti recomand niciunul dintre laboratoarele din Cluj. Mai sunt doar doua laboratoare care developeaza efectiv, restul duc toti la ei. Iar la acele doua laboratoare developarea e o loterie. Referitor la developatul filmelor in Cluj te invit sa citesti aceste doua thread-uri de pe lista de discutii fotocj:
https://groups.google.com/group/fotocj/browse_thread/thread/f80da3beb35056ce/b5fd3e70cb9a1d6d
https://groups.google.com/group/fotocj/browse_thread/thread/e30c5da27e608387/8c868c7d379cdc54

In concluzie, daca vrei format mediu iti recomand doar pentru film alb negru pe care ti-l vei developa singur. Pentru film color nu are sens. Mai bine iti iei un Canon 5D pentru ca iti ofera calitate comparabila cu formatul 6x4.5 cu mult mai putine batai de cap. Daca tii mortis sa treci pe format mediu, atunci iti recomand sa sari peste formatul 6x4.5 si sa-ti cauti direct un aparat 6x6. Daca vei vrea neaparat film color, pentru developare poti duce filmele la in Bucuresti la Maican, Imatech sau unde vei fi redirectionat de catre colegii bucuresteni de forum. Te previn: la Maican dureaza iar Imatech sunt scumpi.

Filme eu imi procur din strainatate (macodirect.de sau fotoimpex.de) in cantitati mai mari (10-20 buc odata) si le pastrez la congelator. Cele mai multe ajung sau chiar trec de data de expirare, insa fiind pastrate la rece le pot utiliza fara probleme. De regula ne intelegem mai multi, facem o comanda impreuna si impartim costurile cu transportul. Daca vrei cantitati mai mici atunci cumpara din Romania.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
pro canon
Level 2 Forum User
Level 2 Forum User

PostPosted: Oct 11, 2011 9:50 am    Post subject: Reply with quote

Quote:
Mai bine iti iei un Canon 5D pentru ca iti ofera calitate comparabila cu formatul 6x4.5 cu mult mai putine batai de cap.

Te referi la 5D Mark 1 sau Mark II?
Format 6x6 am gasit la F64 un Hasselblad. Cum vi se pare pretul de 3.000 de lei? Obiectivul pare lovit cu dalta pe margine. Tot acolo mai e si un Linhof cu 7 obiective dar pretul aceluia imi pare astronomic ( peste 5.000 EUR).

Quote:
Te previn: la Maican dureaza iar Imatech sunt scumpi.

Cred ca voi incerca ambele variante.
Back to top
neamarin
Level 4 Forum User
Level 4 Forum User

PostPosted: Oct 11, 2011 11:58 am    Post subject: Reply with quote

Ai grija, ca tre' sa *shtii bine ce vrei*, "pro-canon" : daca vrei numai diapo, mere la sursele indicate. Daca vrei "pe hartie", apai tre' sa te dotezi cu:

a) aparat marit corespunzator, cu "cap" de contrast (daca vrei numai alb-negru), cu "cap" color (bataie de cap *mare*)

b) Daca vrei color, e mai simplu "diapo", pe urma scanat. Dar, te costa *de te sparge * scanarea la "firme", tre' sa-tzi iei *macar* un "flat-bed"...
Sa shtii: & pe mine m-a "mancat" ghiavolu', m-a "atras" catre asta, da' am *rezistat* (ca, deshi io *am* bani, *nu am bani destui* pentru asha ceva).

In plus, deshi formatul "burduf" (a la Linhoff, etc.) pare atractiv, ai *mari probleme pe urma*, chiar cu *tragerea*. Costa filmu' , tre' sa te uitzi "cash", adicatela, cu capu'n jos, il potzi folosi *mai numa' la "statice" * etc. etc.

Pentru un "canonist"? Un chin, un *mare* chin, o durere-n shezut...

Vorba aia: ai grija ce-tzi doreshti: ca poate se *chiar indeplineshte*!

Numa' fain,

Nea Marin
Back to top
ggl
Senior
Senior

PostPosted: Oct 11, 2011 1:07 pm    Post subject: Reply with quote

pro canon wrote:
Te referi la 5D Mark 1 sau Mark II?

Nu conteaza. Oricare dintre ele ofera calitate comparabila cu 6x4.5. In mod normal il vrei pe cel mai nou, insa daca esti constrans cu bugetul si mk1 e foarte ok. Mk1 il iei cu pretul Hasselblad-ului de la F64.
Quote:
Format 6x6 am gasit la F64 un Hasselblad. Cum vi se pare pretul de 3.000 de lei?

Scump pentru un aparat cu obiectivul lovit. 500C in stare decenta cu obiectiv standard, vizor de la brau (WLF) si magazie gasesti pe ebay pe la 5-600 euro. Bronica SQ gasesti cam la 350-400. Mamiya RB67 cam tot asa. Mamiya C220 gasesti pe la 200-300.

Linhof e scump. Si nu-ti trebuie 7 obiective la el. 2 ajung. 3 sunt ultrasuficiente (wide 75-90 mm, normal 135-150 mm, tele 180-210 mm; daca imparti la 3 focala iti da grosier echivalentul pe format 135). Depinde ce vrei sa faci cu el. Sunt fotografi care folosesc doar un obiectiv. Exista si obiective convertibile cu doua sau chair trei focale, insa inafara de distanta focala primara pentru care iei obiectivul, celelalte trebuie privite drept bonus.
Back to top
Vlad Soare
Senior
Senior

PostPosted: Oct 11, 2011 6:22 pm    Post subject: Reply with quote

Quote:
Tot acolo mai e si un Linhof cu 7 obiective dar pretul aceluia imi pare astronomic ( peste 5.000 EUR).

Prețul pentru ce vezi acolo e corect. Aparatul și obiectivele le-am căutat de curînd pe eBay prin licitațiile încheiate, și adunîndu-le am ajuns cam pe la 6000 de euri. Biogonul de 75mm cu f/4,5 este scump (am găsit unul vîndut recent cu 1900 de euri), iar Planarul de 135mm cu f/3,5 este și mai scump, îl iei la peste 2000 (asta dacă ai norocul să-l găsești!). Atenție, vorbim de obiective de format mare, la care luminozități sub 5,6 sînt rare și scumpe! Un 135mm cu f/8 găsești ieftin, dar cu f/3,5 nu prea.
Și repet, am pus la socoteală numai aparatul și obiectivele. Nu mai vorbim de trepied (care-i Linhof, nu un știft de plastic făcut pe vapor), de multitudinea de casete de film (peste douăzeci, din cîte am înțeles), de filtre, exponometru, etc., care sînt și ele incluse în preț.

Prețul de la F64 e pentru tot pachetul, dar se vînd și separat. Poți să iei doar aparatul și un obiectiv, sau poate două dacă permite bugetul.

Nu-s ale mele, dar întîmplător cunosc subiectul.
Back to top
pro canon
Level 2 Forum User
Level 2 Forum User

PostPosted: Oct 11, 2011 7:37 pm    Post subject: Reply with quote

Va multumesc pentru interventie.
Nea Marin, nu imi doresc sa procesez eu filmul desi nu mi-ar displace sa fiu initiat in alchimia asta. As vrea sa folosesc atat alb negru cat si color. Nu diapozitive. Produsul final sa fie pe hartie, dimensiuni de peste 40-60 cm cu posibilitatea atingerii de dimensiuni murale la o calitate desavarsita. Nu intentionez sa trag mai mult de un film la doua luni, si asta mai mult ca o terapie impotriva digitalului si a aparatelor sophisticate.
Legat de aparatul in sine, as prefera sa fie ceva deosebit dpv al calitatii.In plus nu voi lua nimic fara sa vad, sa pipai, sa incerc. Hasselbladul e o legenda vie. Am vazut pe e bay un 500 C gold edition la 3000 EUR. Arata atat de bine incat ma intreb daca si functioneaza sau e numai de tinut in vitrina ca pe o bijuterie. E deosebit de tentant insa m-as multumi si cu ceva neaniversar care insa sa functioneze perfect. Insa neaparat pe incercate.
Linhof, cu formatul de 4x5 sunt sigur ca mi-ar oferi calitatea dorita si la dimensiunile vrute insa nu am folosit niciodata un asemenea aparat. L-as incerca desi asta ar presupune o instruire prealabila serioasa. Tentatia e mare insa si indoielile sunt pe masura.
Oricum, pest e o saptamana voi fi in Bucuresti si m-am inteles cu cei de la F64 sa trag un film cu acel 500C de-mi va permite timpul.Intre timp antenele le voi tine intinse. Inca o data va multumesc tuturor.
Back to top
ggl
Senior
Senior

PostPosted: Oct 11, 2011 8:13 pm    Post subject: Reply with quote

pro canon wrote:
Nea Marin, nu imi doresc sa procesez eu filmul desi nu mi-ar displace sa fiu initiat in alchimia asta.

Filmul alb-negru e usor de procesat acasa, deci nu-i nicio alchimie. E putin mai dificil decat prapararea si servirea ceaiului asa cum scrie la carte.
Quote:
Produsul final sa fie pe hartie, dimensiuni de peste 40-60 cm cu posibilitatea atingerii de dimensiuni murale la o calitate desavarsita

Aia poti face linistit cu 6x6 sau 6x7, n-ai nevoie neaparata de format mare. Calitate desavarsita = aparat bun + trepied + inspiratie + transpiratie. Depinde foarte mult ce vrei sa faci. Formatul mare nu-i tocmai grozav pentru subiecte in miscare fie ea si miscare lenta. Nu-i nici foarte portabil. Nu e pentru nerabdatori si lenesi. Dureaza de regula cam 5 minute sa sa instalezi aparatul si sa faci reglajele pana declansezi. Fotografiatul din mana pe format mare nu e foarte comun, asa ca fii pregatit sa folosesti foarte des trepiedul. Inafara de reglajele de diafragma/timp de expunere si pus clarul poti sa mai ai (in functie de ceea ce permite aparatul) urmatoarele miscari: rise, fall, tilt, shift, swing. Ca sa complicam si mai complicate lucrurile, la unele aparate pe format mare se pot misca independent si partea cu obiectivul si spatele cu filmul. Miscarile afecteaza campul de claritate si perspectiva. Cu un aparat pe format mediu dureaza 10-15 secunde daca fotografiezi din mana si in jur de 30-60s de pe trepied. Daca vrei sa fotografiezi peisaje si arhitectura si pentru fotografie contemplativa in general, formatul mare e perfect. Daca vrei in schimb sa faci portrete sau vrei mobilitate mai mare mai bine, atunci folosesti format mediu. Portretele pe format mare arata cam crispate, gen dagherotip. Daca nu stii exact ce vrei, vezi un digital full frame.

Quote:
Legat de aparatul in sine, as prefera sa fie ceva deosebit dpv al calitatii.In plus nu voi lua nimic fara sa vad, sa pipai, sa incerc. Hasselbladul e o legenda vie.

Inafara de Rolleiflex si Yashica am folosit doar Mamiya. Nu-s aparate pentru pipaitori si fetisisti, insa sunt fiabile, au optica buna si isi fac treaba foarte bine. Indiferent de model. Bronica am vazut doar la alti oameni si sunt comparabile cu Mamiya insa cu mai multe interblocaje anti-prost si mai multa electronica. Daca vrei legende vii, vezi un Rolleiflex SL66. Fata de Hassy face si tilt +/-8* pe verticala. Insa fii pregatit sa platesti mai mult decat pe un Hasselblad 500C si sa cari un aparat mai greu. Optica e similara cu cea de pe Hasselblad (Zeiss, Rollei HFT, Novoflex, Rodenstock).

Quote:
Am vazut pe e bay un 500 C gold edition la 3000 EUR. Arata atat de bine incat ma intreb daca si functioneaza sau e numai de tinut in vitrina ca pe o bijuterie. E deosebit de tentant insa m-as multumi si cu ceva neaniversar care insa sa functioneze perfect. Insa neaparat pe incercate.

Alea sunt pentru colectionari, pipaitori si fetisisti obsedati. Daca vrei sa te folosesti de aparat ia ceva uzual, functional si in stare decenta. Cosmetic nu trebuie sa fie impecabil.

Quote:
Linhof, cu formatul de 4x5 sunt sigur ca mi-ar oferi calitatea dorita si la dimensiunile vrute insa nu am folosit niciodata un asemenea aparat

6x7 e similar cu 4x5 ca si aspect. Faci cam 10 cadre pe un film si ai nenumarate optiuni in ceea ce priveste aparatul. Chiar si cu magazii multiformat de la 6x4.5 pana la 6x9.
Back to top
pro canon
Level 2 Forum User
Level 2 Forum User

PostPosted: Oct 13, 2011 6:09 am    Post subject: Reply with quote

Quote:
6x7 e similar cu 4x5 ca si aspect. Faci cam 10 cadre pe un film si ai nenumarate optiuni in ceea ce priveste aparatul. Chiar si cu magazii multiformat de la 6x4.5 pana la 6x9.

Ce aparate as putea gasi la un pret de pana in 1000 EUR cu Magazii multi format de la 6x4,5 pana la 6x9? De asemenea m-ar interesa sa aiba si posibilitatea de a i se rasuci magazia pentru portret/ landscape . Cu cat mai nou modelul cu atat mai bine. Mi-a placut modelul RZ67. Nu stiu cat e de nou si nici care e diferenta fata de RB67.
Va Multumesc.
Back to top
ggl
Senior
Senior

PostPosted: Oct 13, 2011 3:42 pm    Post subject: Reply with quote

pro canon wrote:
Ce aparate as putea gasi la un pret de pana in 1000 EUR cu Magazii multi format de la 6x4,5 pana la 6x9? De asemenea m-ar interesa sa aiba si posibilitatea de a i se rasuci magazia pentru portret/ landscape . Cu cat mai nou modelul cu atat mai bine. Mi-a placut modelul RZ67. Nu stiu cat e de nou si nici care e diferenta fata de RB67.

Pentru formate de la 6x4,5 la 6x9, Mamiya Press (sau Polaroid 600 SE). Exista chiar o magazie multiformat (645, 6x6, 6x7) pentru el. Magaziile pentru adaptor M (cel mai comun) asigura planeitate foarte buna a filmului pentru ca nu-l incovoaie asa cum fac alte magazii mai compacte, de exemplu cele pentru adaptorul G (magazii pe sistem Graflok 2x3" pentru Graflex si RB67). Aparatul e ciudat insa. Seamana mai degraba cu un aparat pentru format mare. Obiectivele pentru Mamiya Press nu sunt compatibile cu Polaroid 600SE si invers.

http://filmwasters.com/forum/index.php?topic=779.0

Pentru 6x4,5 pana la 6x7 (si chiar 6x8 insa cu magazie dedicata si doar cu anumite obiective) RB67. Diferenta intre RB67 si RZ67 este ca primul e cu obturator mecanic, iar al doilea e electronic. La ambele modele se poate rasuci magazia, insa trebuie un adaptor pentru asta. Pentru RZ nu este spate 6x8 iar pentru RB nu este 100/2.8. RZ-ul e cel cu facilitati moderne si cu mai mult plastic. In concluzie e o idee mai usor, insa mai dificil de reparat daca se strica. RZ-ul e 400-5 eur nou (cu wlf, magazie 120 si obiectiv standard).

http://www.apug.org/forums/forum51/60180-mamiya-rb67-vs-rz67.html
http://www.amateurphotographer.co.uk/forums/showthread.php?26296-Mamiya-RZ67-vs.-RB67

Un Mamiya Press sau un RB/RZ67 echipat standard te costa de regula pana in 500 eur. Ambele sunt grele, au peste 2 kg.

Daca vrei ceva mai mic si mai usor vezi un Pentax 67 sau o Bronica SQ.

Last edited by ggl on Oct 14, 2011 5:32 am; edited 1 time in total
Back to top
pro canon
Level 2 Forum User
Level 2 Forum User

PostPosted: Oct 14, 2011 4:45 am    Post subject: Reply with quote

Multumesc ggl.
Interesante linkuri. Am sa le analizez in detaliu ceva mai tarziu cand voi avea mai mult timp. Un prim comentariu e ca Mamiya Press si Polaroid 600 SE sunt teribil de patratoase. Mi-ar lua ceva timp sa ma acomodez cu forma aceasta Smile
Back to top
sidecenu
Level 3 Forum User
Level 3 Forum User

PostPosted: Oct 14, 2011 11:45 am    Post subject: Reply with quote

pro canon wrote:
Mamiya Press si Polaroid 600 SE sunt teribil de patratoase. Mi-ar lua ceva timp sa ma acomodez cu forma aceasta Smile

Te intereseaza pentru poze ?
Ai dreptate, daca iese poza patratzoasa.
Sau vrei sa iti exersezi jocul de cap ?
Si te temi ca doare prea tare ?
Dupa o vreme te obisnuiesti cu colturile
George.
Level 4 Forum User
Level 4 Forum User

PostPosted: Oct 14, 2011 12:41 pm    Post subject: Reply with quote

sidecenu, fotografia poate oferi satisfactii mult mai vaste decat activitatea propriuzisa sau rezultatele. Aparatele in sine, si cele moderne dar mai ales cele clasice au frumusetea lor (altfel nu exista fenomenul, destul de raspandit dealtfel, de colectionare a obiectelor fotografice !). Eu personal sunt fascinat de aparatele clasice, si apreciez enorm abordarea lui procanon, mai ales dispozitia lui de a investi o suma considerabila intr-un aparat frumos, perfect.

E ca si cum cineva si-ar dori un Corvette Stingray si eu i-as spune sa-si ia Logan, ce daca e patratos, dealtfel considerandu-l superficial pentru ca e interesat de cum arata o masina. De fapt, EU as fi superficial pentru ca nu inteleg faptul ca exista alte interese pe lumea asta decat ale mele. Mai ales daca nici eu nu am logan !
Back to top
banivechi
Level 2 Forum User
Level 2 Forum User

PostPosted: Oct 14, 2011 12:53 pm    Post subject: Reply with quote

Aparat de marit pentru film format 6x6, 6x7 ai?
Back to top
ggl
Senior
Senior

PostPosted: Oct 14, 2011 6:58 pm    Post subject: Reply with quote

pro canon wrote:
Un prim comentariu e ca Mamiya Press si Polaroid 600 SE sunt teribil de patratoase. Mi-ar lua ceva timp sa ma acomodez cu forma aceasta :)

Da, am zis ca-s putin ciudate. Arata chair hidos, insa isi fac treaba in mod admirabil. Ca si toate aparatele foto Mamiya de altfel. N-au fost niciodata nustiucat de aratoase, dar sunt niste cai de povara excelenti. Daca vrei aparat frumos iti iei un Rolleiflex sau un Hasselblad.

Aparatul de marit nu-i neaparat obligatoriu. Pentru ala trebuie spatiu si rabdare multa, ceea ce eu nu am. Asa ca folosesc o metoda hibrida: fotografiez pe film, iar apoi scanez pe un Epson V500. Daca vrei calitate super le scanezi pe V750, pe Nikon 9000ED sau pe chiar un drum scanner daca ai unde. Poti scana pe un scanner mai modest si duci la dmphoto.ro sa-ti scaneze pe 9000ED doar ceea ce vrei sa tiparesti mai mare de 70 cm. Daca te gandesti la format mare poti sa-ti iei din start un V700 sau V750. V500 si V600 scaneaza filme de 135 si 120 pana la 6x17.
Back to top
pro canon
Level 2 Forum User
Level 2 Forum User

PostPosted: Oct 15, 2011 5:04 pm    Post subject: Reply with quote

Nu am aparat de marit si nu intentionez sa am. Pana acum am scanat filmele cu un CanoScan4400F. Nu e cine stie ce. Pe viitor voi avea in vedere variantele sugerate de tine ggl. Multumesc.
Back to top
Post new topic   Reply to topic    www.foto-magazin.ro Forum Index -> Resurse All times are GMT
Page 1 of 1

Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum