Prima pagina | Stiri | Despre fotografie | Dictionar foto | Flash | Foto pro | Foto tehnica | Foto tutorial | Fotolocatii | Fotomarket | Laboratoare | Resurse | Tips & Tricks

www.foto-magazin.ro
Realizat de fotografi, pentru fotografi.

FAQFAQ  SearchCauta in Forum   MemberlistLista Membrilor   UsergroupsGrupuri de Utilizatori   RegisterInregistrare 
  ProfileProfil   Log in to check your private messagesMesaje Personale   Log inLog in 
AAFR anunta rezultatele concursului Fotografia Anului

Post new topic   Reply to topic    www.foto-magazin.ro Forum Index -> Concursuri organizate de AAFR
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Ara
Site Admin
Site Admin

PostPosted: Dec 01, 2010 5:53 pm    Post subject: AAFR anunta rezultatele concursului Fotografia Anului Reply with quote

Premiile acordate ca si notarea tuturor imaginilor inscrise se pot vedea la:

http://aafr.ro/fotografiaanului-1-premii.htm

Last edited by Ara on Dec 01, 2010 6:36 pm; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Photochrom
Level 4 Forum User
Level 4 Forum User

PostPosted: Dec 01, 2010 5:58 pm    Post subject: Reply with quote

La secțiunea Fotojurnalism:

premiul I - Emese Benko (ex-Onișor ?) - o fotografie din seria men of iron: http://www.wix.com/emesebenko/emese-benko---photography

premiul II - Vlad Dumitrescu - aceeași fotografie a luat locul III în 2009 în cadrul workshop-ului din comuna Botiza organizat de Sorin Onișor: http://sorinonisor.blogspot.com/2009/06/workshop-maramures.html Între timp a mai crescut în ochii "maestrului".

locul III - Fotojurnalism? WTF?

Neutral
Back to top
ggl
Senior
Senior

PostPosted: Dec 01, 2010 6:38 pm    Post subject: Reply with quote

Lasa premiile, ca n-a fost doar Onisor singur in juriu. Cei mai distractivi is aia de or inscris fotografii de nunta la fotojurnalism.

De fapt dupa ce m-am uitat la fotografiile inscrise la sectiunea aia, mi-am dat seama ca la fotojurnalism ar trebui sa inscrie doar proiecte, nu fotografii singulare, pentru ca n-au nicio noima luate separat si scoase din context. Cu tot cu un mic rezumat si cu legende. Atunci ar sari din schema 95% dintre participantii de acum, care oricum nu au habar de fotojurnalism. Singura persoana care a inscris cateva fotografii sincere care se leaga cumva, a fost Alexandra Dinca. Dar na, presupun ca n-au avut destul fum, foc si atmosfera post-apocaliptica.
Back to top
doar andrei
Senior
Senior

PostPosted: Dec 01, 2010 9:39 pm    Post subject: Reply with quote

La fotojurnalism mi se pare stupid sa nu fie OBLIGATORIU sa inscri minim 5 poze din acelasi proiect.
View user's profile Send private message
Photochrom
Level 4 Forum User
Level 4 Forum User

PostPosted: Dec 02, 2010 9:30 am    Post subject: Reply with quote

Când "fotografia anului 2011" (indiferent de categorie) e o fotografie din 2009 sau chiar mai veche, atunci ceva (AAFR) pute. Smile
Back to top
ggl
Senior
Senior

PostPosted: Dec 02, 2010 9:34 am    Post subject: Reply with quote

Juriul a avut de notat peste 3k fotografii. Nu stiu cine poate s-o verifice pe fiecare in parte. Plus ca nu e nicio conditie in regulament legat de asta. Au avut oamenii niste fotografii pentru care au primit feedback bun si le-au inscris la concurs, sperand sa castige. Emese vad ca a inscris si o alta fotografie, tot din seria respectiva, care mi-a placut mai mult. Cu mai mult fum si cu crop, ce-i drept. Sper sa nu fie pus fumul in PS sau sa aflu ca e regizata, pentru ca am sa ma enervez iarasi c-am fost mintit in fata.

Last edited by ggl on Dec 02, 2010 9:59 am; edited 2 times in total
Back to top
Photochrom
Level 4 Forum User
Level 4 Forum User

PostPosted: Dec 02, 2010 9:46 am    Post subject: Reply with quote

E simplu: după ce ai selectat cei zece potențiali câștigători ai fiecărei categorii dai un search pe Google. Vei primi două sau trei rezultate relevante (principal ar fi site-ul autorului). Această verificare ar trebui să intre în atribuțiile juriului. Dacă nu au suficient timp pot prelungi perioada de jurizare cu n zile. Smile
Back to top
ggl
Senior
Senior

PostPosted: Dec 02, 2010 10:02 am    Post subject: Reply with quote

Nu era impus prin regulament ca fotografia sa fie facuta in a.c. De ce sa verifice lucruri irelevante pentru jurizare?
Back to top
Photochrom
Level 4 Forum User
Level 4 Forum User

PostPosted: Dec 02, 2010 10:11 am    Post subject: Reply with quote

Am crezut că denumirea concursului este "Fotografia anului." Laughing
Back to top
ggl
Senior
Senior

PostPosted: Dec 02, 2010 10:15 am    Post subject: Reply with quote

Mda. Numai ca nu e specificat anul, iar titlul este un cliseu menit sa prinda la public si sa dea bine in comunicatele de presa. Daca tu crezi ca exista fotografia anului, atunci te rog s-o cauti singur. Eu trebuie sa marturisesc ca n-am gasit-o nici printre fotografiile castigatoare si nici printre cele inscrise la care am avut rabdare sa ma uit pana acum. Sa fiu sincer, nici nu cred sa existe.
Back to top
silence
Level 2 Forum User
Level 2 Forum User

PostPosted: Dec 02, 2010 12:52 pm    Post subject: Reply with quote

woooww, luam si eu un premiu, la sectia "Peisaje" ? Confused

Clayman
Level 2 Forum User
Level 2 Forum User

PostPosted: Dec 02, 2010 2:41 pm    Post subject: Reply with quote

ggl wrote:
Juriul a avut de notat peste 3k fotografii......

chiar discutam azi cu cineva, oare nu era mai inteligenta din partea juriului o conditie de genul: numar maxim de fotografii inscrise "X"? Isi faceau lor viata mai usoara si cresteau nivelul intrucat obligau participantii la o autocenzura mai crancena. Am vazut oameni cu zeci de cadre inscrise, la toate categoriile...e greu de crezut ca un fotograf e bun la orice zona a fotografiei..
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
sidecenu
Level 3 Forum User
Level 3 Forum User

PostPosted: Dec 02, 2010 3:20 pm    Post subject: Reply with quote

ggl wrote:
Cei mai distractivi is aia de or inscris fotografii de nunta la fotojurnalism.

Dar de acei cu pozele de nunta puse la Natura sau Peisaj, ce parere ai ?
Ca la sport nu erau...
ggl
Senior
Senior

PostPosted: Dec 02, 2010 7:10 pm    Post subject: Reply with quote

sidecenu wrote:
Dar de acei cu pozele de nunta puse la Natura sau Peisaj, ce parere ai ?
Ca la sport nu erau...

Nu m-am uitat prea temeinic la categoriile respective pentru ca nu mi-au placut fotografiile inscrise. Marea majoritate aduc a imagini din carti postale sau din calendare. La sport ma chiar mira ca n-au fost, pentru ca nuntile au devenit un nou sport national la romani.

Ceea ce ma surprinde este ca sunt atat de putine fotografii respinse. Care au fost criteriile pentru care au fost respinse? Fotografiile ce n-au adunat 20 de puncte sunt numai bune de aruncat la cos. E o parere personala, evident, desi banuiesc ca mi-o impartasiti. Si la examene, exista o anumita linie, sub care nu prea mai conteaza ce nota ai luat pentru ca oricum ai picat.

Clayman wrote:
chiar discutam azi cu cineva, oare nu era mai inteligenta din partea juriului o conditie de genul: numar maxim de fotografii inscrise "X"?

Din partea organizatorilor vrei sa spui. Nu era, pentru ca se plateste pe numarul de fotografii inscrise. Ba chiar primesti reducere cu cat inscrii mai multe. Daca au fost 3400 fotografii inscrise, atunci AAFR a facut intre 6800 si 17000 lei din taxele de inscriere (2-5 lei/foto). Probabil ca valoarea reala e undeva sub 12000. Si se pare ca au fost si probleme cu oameni care au platit dar care nu-si gasesc pozele nicaieri pe site-ul AAFR.
Back to top
Photochrom
Level 4 Forum User
Level 4 Forum User

PostPosted: Jan 10, 2011 2:57 pm    Post subject: Reply with quote

Helmut Ignat se retrage din concursul Fotografia Anului

Quote:
Va rog sa luati nota de retragerea lucrarilor mele de la concursurile "Fotograful anului 2010" si "Fotografia anului 2011" (aceasta insemnand implicit si renuntarea la cele 2 medalii de aur, 2 de argint si una de bronz), in semn de protest fata de "cazul Onisor". Personal, consider ca inscenarea d-lui Onisor de la sectiunea "Fotojurnalism" ar fi trebuit sanctionata in mod firesc nu numai cu retragerea premiului pentru respectiva fotografie, ci si cu retragerea titlului de "Fotograful anului 2010" si scoaterea din juriul concursului "2011" (chiar daca justificarea "nu si-a dat seama..." ar fi plauzibila). Aceasta pentru ca greselile (intentionate sau nu) se platesc (in cazul acesta, fara legatura cu calitatea generala a portofoliului fotografic).
O alta solutie onorabila ar fi fost ca dl. Onisor sa renunte din proprie initiativa la titlu, respectiv la calitatea de membru al juriului. Dar acesta ar fi fost un gest pe care poate "istoria" l-ar fi uitat, titlul si medaliile sunt mai sigure, astfel incat contestatarii au fost invitati sa nu-si mai risipeasca energia, sa uite aceasta poveste si sa... iasa la fotografiat! Cu alte cuvinte, sa-si vada fiecare de treaba lui... un sfat bun pe care m-am hotarat sa-l urmez.
Mult succes in continuare!

Helmut Ignat

http://www.aafr.ro/noutati-11.htm
Back to top
doar andrei
Senior
Senior

PostPosted: Jan 10, 2011 8:20 pm    Post subject: Reply with quote

Bravo domne' pentru gest, te felicit!
In lumea lor mojica nu exista onoare, dupa cum se poate vedea din tot circul asta, asa ca probabil gestul tau nu o sa ii atinga cu nimic, probabil doar o sa rada...
Dar poate totusi pe viitor oamenii naivi nu o sa se mai buluceasca la pseudo conscursuri megalomane si workshopuri cu material de pe net in care iti vand branduri in speranta ca in 3 zile o sa invete fotografie.
vladimirc
Senior
Senior

PostPosted: Jan 11, 2011 9:22 am    Post subject: Reply with quote

Bun.

Poate mai pica din artistii fotografi autohtoni ca m-am cam saturat de peisaje siropoase si nuduri alb-negru printre ruine.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Ancuta
Level 4 Forum User
Level 4 Forum User

PostPosted: Jan 13, 2011 6:08 pm    Post subject: Reply with quote

Hmm... cam bizara tarasenia...
Back to top
doar andrei
Senior
Senior

PostPosted: Jan 13, 2011 6:35 pm    Post subject: Reply with quote

Ancuta wrote:
Hmm... cam bizara tarasenia...

Cand in sfarsit un om se poarta NORMAL, ca un om cu principii, in urma unui delict DOVEDIT, tie ti se pare bizara tarasenia?
....unde am ajuns, sa ni se para bizar normalul:))
ggl
Senior
Senior

PostPosted: Jan 13, 2011 7:10 pm    Post subject: Reply with quote

Haha, delict. Nu, nu e niciun delict. S-a intamplat totul asa cum trebuia sa se intample.
Back to top
Ancuta
Level 4 Forum User
Level 4 Forum User

PostPosted: Jan 13, 2011 8:01 pm    Post subject: Reply with quote

Doar andrei, probabil ca nu m-am exprimat foarte bine...
Ma refeream la modul de jurizare, si nu la demisia lui H. Ignat.
Probabil ca am intervenit tarziu si unele replici au iesit din context?
Back to top
doar andrei
Senior
Senior

PostPosted: Jan 13, 2011 10:30 pm    Post subject: Reply with quote

Ancuta wrote:
Doar andrei, probabil ca nu m-am exprimat foarte bine...
Ma refeream la modul de jurizare, si nu la demisia lui H. Ignat.
Probabil ca am intervenit tarziu si unele replici au iesit din context?

Asa, sincer are mai multa logica afirmatia ta:D Am crezut ca te refereai la gestul lui Ignat.
Photochrom
Level 4 Forum User
Level 4 Forum User

PostPosted: Jan 19, 2011 4:08 pm    Post subject: Reply with quote

Retragerea titlului de Fotograf al Anului

Quote:
Comitetul director AAFR a luat nota de hotararea juriului concursului Fotograful Anului editia I, 2010, privind retragerea premiului II la sectiunea fotojurnalism domnului Sorin Onisor si a ajuns la concluzia ca acesta sanctiune este in concordanta cu deonologia fotografica.
Codul etic al jurnalistului de presa presupune "Rezistenţa la manipulare prin oportunităţile fotografice înscenate."
In urma unui proces de vot s-a decis retragerea titlului de fotograf al anului d-lui Sorin Onisor. (deoarece lucrarile dansului nu inspira credibilitatea necesara si prin denaturarea voita a continutului imaginii, induce in eroare atat colegi fotografi cat si opinia publica).
Acest titlu nu se mai acorda la editia I 2010 a acestui concurs.

Stefan Toth – AFIAP
Presedinte

http://www.aafr.ro/noutati-300.htm
Back to top
doar andrei
Senior
Senior

PostPosted: Jan 19, 2011 4:54 pm    Post subject: Reply with quote

Smile)))da, au retras acum dupa atata timp cand vad ca SO se cam scufunda, incercand sa mai salveze ceva din credibilitatea AAFR:)))) Tipic romanesc: merge si cu nemtii ce daca sunt criminali, fac genociduri si rup europa in doua. Da ba! daca nemtii se duc reaqu, sa fie clar, noi nu suntem cu ei, merge si cu rusii!
Mi-e scarba!
Taxon
Level 2 Forum User
Level 2 Forum User

PostPosted: Jan 19, 2011 4:56 pm    Post subject: Reply with quote

Ohoho, dar stiu ca le-a luat ceva timp pina sa le miroasa si lor a ""pute"" !
Mari caractere, mari, artistii astia !

ps: toata stima pentru Helmut Ignat.
ggl
Senior
Senior

PostPosted: Jan 19, 2011 8:54 pm    Post subject: Reply with quote

Prea tarziu. Trebuaiu sa faca asta intainte sa-l puna in juriu, inainte sa renunte Helmut Ignat la premii si sa se retraga din concurs. Trebuiau sa faca asta deindata ce au aflat de facatura. E decizia corecta; singurul amanunt e ca trebuia luata anul trecut.
Back to top
vlad2010
Level 3 Forum User
Level 3 Forum User

PostPosted: Jan 19, 2011 10:07 pm    Post subject: Reply with quote

ggl wrote:
Prea tarziu. Trebuaiu sa faca asta intainte sa-l puna in juriu, inainte sa renunte Helmut Ignat la premii si sa se retraga din concurs. Trebuiau sa faca asta deindata ce au aflat de facatura. E decizia corecta; singurul amanunt e ca trebuia luata anul trecut.

Mai bine mai tarziu decat niciodata Smile). Glumesc. In tara asta ne mai mira asa ceva ,ca decizia s-a luat cu un an mai tarziu ? Bine ca s-a luat.
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo Messenger
Post new topic   Reply to topic    www.foto-magazin.ro Forum Index -> Concursuri organizate de AAFR All times are GMT
Page 1 of 1

Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum