Prima pagina | Stiri | Despre fotografie | Dictionar foto | Flash | Foto pro | Foto tehnica | Foto tutorial | Fotolocatii | Fotomarket | Laboratoare | Resurse | Tips & Tricks

www.foto-magazin.ro
Realizat de fotografi, pentru fotografi.

FAQFAQ SearchCauta in Forum MemberlistLista Membrilor UsergroupsGrupuri de Utilizatori RegisterInregistrare
ProfileProfil Log in to check your private messagesMesaje Personale Log inLog in
Iarna 2010-2011 excursie panoramica prin RO

Post new topic   Reply to topic    www.foto-magazin.ro Forum Index -> Foto-excursii in tara
View previous topic :: View next topic  
Author Message
DorinDXN
Senior
Senior

PostPosted: Dec 08, 2010 1:00 pm    Post subject: Iarna 2010-2011 excursie panoramica prin RO Reply with quote

Buna ziua,
Ma gandesc si lucrez de ceva timp la un proiect de anvergura mai mare si am rugamintea catre cei posibil interesati de a posta aici cel putin ca principiu, mai intai, si pe masura ce informatiile se contureaza sa si participe daca mai gasesc proiectul interesant.

Se adreseaza detinatorilor de camere DSLR crop 1.3x, 1.5x sau 1.6x sau full frame si obiectiv fish-eye cu focala pana in 10 mm (inclusiv).

Este vorba de imagini panoramice din diverse locuri ale lumii, am pregatit o pagina web prin in care un fotograf poate sa uploadeze cate 6 imagini fotografiate la cate 60 cu camera orientata in mod landscape folosind un trepied cu gradatii sau alt sistem care faciliteaza fotografierea in modul cerut.

Panoramele produse on-line automat vor fi de tipul celor live (stitchless) si daca proeictul are succes, se vor reda in panorame de 360 iarna vazuta de fotografii participanti.
In functie de incarcarea serverului meu panoramele vor fi on-line dupa 15 minute de la upload sau mai mult timp, dar care cred ca nu va depasi o zi.

Pe langa cerinta de dotare, fotograful mai trebuie sa-si cunoasca suficient de bine camera ca sa produca fotografiile in format jpeg acceptabile dpdv al expunerii, WB-ului (chiar daca sunt jpeg-uri extrase din RAW)

Puteti cere informatii aici, daca sunteti interesati, despre modul de fotografiere.
Panoramele vor fi marcate cu copyright-ul fotografului si va exista posibilitatea de a descarca .swf-ul (panorama) pentru includerea in site-ul propriu daca se doreste aceasta.

Nu vreau sa intru in mai multe detalii inainte sa stiu ca exista interes doar adaug ca m-am gandit ca un numar de pana la 30 de panorame pentru un fotograf (inscris in forum inainte de data anuntului) vor putea fi produse on-line, pe perioada 15 dec 2010 - 10 ian 2011 iar despre dotarea cu fish-eye, exista o aparite relativ recenta de fish-eye destul de ieftin (pe la 1300 RON) si chiar bun , si despre care am mai postat si cu alte ocazii chiar recomadand cumpararea lui in comun pe montura Nikon care prin adaptor poate fi montat si pe Canon, cred ca ar fi accesibil pentru cluburi/grupuri de foto etc.

multumesc pentru interes,
Dorin
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
nikonD300
Level 4 Forum User
Level 4 Forum User

PostPosted: Dec 08, 2010 6:39 pm    Post subject: Reply with quote

oferta de pret?
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
DorinDXN
Senior
Senior

PostPosted: Dec 08, 2010 7:21 pm    Post subject: Reply with quote

Convertitrea imaginilor in panorame nu costa nimic pentru participantii la acest proiect, sau poate ca nu am inteles eu intrebarea referitoare la pret.

Dorin
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Post new topic   Reply to topic    www.foto-magazin.ro Forum Index -> Foto-excursii in tara All times are GMT
Page 1 of 1

Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum