Flash

Cauta in Foto-Magazin:
 


Aparitii editoriale


Expunerea
[click]  

Compozitia
[click]  

Lumina si iluminarea
[click]  


O varza fotogenica
[click]  

Bill Jay Confesiuni
fotografice
[click]  

 

 

Fotogenica 2009 - conferinta anuala a dependentilor de fotografie

Motto: "Be in the right light!"
Cand: 12 - 14 iunie
Unde: Bran, Complex Vila Bran
Ce: 3 zile, 2 conferinte, 7 workshop-uri, 10 speakeri

 

De ce sa participi?
1. Pentru a-i cunoaste in persoana pe unii dintre cei mai experimentati fotografi ai momentului.
2. Pentru a afla de la ei cum poti sa-ti transformi aceasta minunata pasiune intr-o afacere de succes.
3. Sa iti imbogatesti cunostintele si sansele de a castiga bani din fototografii.
4. Sa iti perfectionezi tehnicile foto pe diferite domenii.
5. Pentru a intreba si gasi raspunsuri venite de la speakeri - fotografi romani consacrati.
6. Locul potrivit pentru a lua pulsul domeniului fototografic: expo - prezentari produse si servicii.

fotogenica_1.jpg

Vino sa participi la un eveniment unic alaturi de Aurel Varlan, Cristian Crisbasan, Dinu Lazar, Francisc Vaida, Mihai Moiceanu, Mircea Savu, Ozolin Dusa si altii, intr-o locatie de vis! Complexul Vila Bran, alcatuit din mai multe vile situate pe un deal cu o deschidere spre doua vai si cu o vedere directa spre Castelul Bran, ofera cadrul perfect pentru un eveniment dedicat fotografiei.

fotogenica_2.jpg

Panorama de pe terasa Complexului Vila Bran

Alte beneficii:
- Discounturi la Simus Trading/Photo Set-up intre 15 si 25% pentru echipamentele achizitionate in perioada 1-15 iunie,
- Discounturi variate intre 3 - 10% la produsele achizitionate de la Foto Hobby in perioada 10 martie - 14 iunie,
- Participarea la concursul de arta fotografica cu premii oferite de Simus Trading/Photo Set-up, Skin Media/Nikon, Foto Hobby,
- Posibilitatea prezentarii portofoliului in cadrul unor discutii libere.

Program:
Vineri 12.06.2009
15.00 - 18.00 Sosirea participantilor/ Inregistrare,
19.00 - 20.30 Deschiderea festiva - Fotogenica 2009,
- Cuvant de bun venit din partea organizatorului - DPI,
- Prezentare portofolii - Participantii sunt invitati sa prezinte un slide show de max 20 imag personale (cu inscriere in prealabil),
- Discutii libere.
20.30 - Cina

Sambata 13.06.2009
8 -9.45 Mic dejun,
10.00 -14.00 Workshop-uri foto:
1. Glamour & Nud by Dinu Lazar,
2. Nud in lumina naturala by Cristian Crisbasan,
3. Fotojurnalism de nunta - "Cum sa realizam fotografii neconventionale la un eveniment conventional" - Aurel Virlan,
4. Peisajul montan: echipamente foto, tehnici de fotografie - Mihai Moiceanu
5. Un artist si opera sa - "Cum sa citim o fotografie" Ozolin Dusa,
6. "Impact instant" - Fotografia de produs/ Food & Drink - Mircea Savu,
7. Managementul unui studio foto/ Bani, legi si acte - Francisc Vaida.

14.00-15.30 Masa de pranz

In intervalul 15.30 -20.00 vor avea loc workshop-uri cu aceleasi teme ca si dimineata, pentru a da posilibiltatea invitatilor de a participa la 2 teme.

15.30-20.00 Workshop-uri foto:
1. Glamour & Nud by Dinu Lazar
2. Nud in lumina naturala by Cristian Crisbasan
3. Fotojurnalism de nunta - "Cum sa realizam fotografii neconventionale la un eveniment conventional" - Aurel Virlan
4. Peisajul montan: echipamente foto, tehnici de fotografie - Mihai Moiceanu
5. Un artist si opera sa: "Cum sa citim o fotografie" - Ozolin Dusa
6. "Impact instant" - Fotografia de produs/ Food & Drink - Mircea Savu
7. Managementul unui studio foto: bani, legi si acte - Francisc Vaida


20.00 Cina festiva - Foc de tabara si muzica


Duminica 14.06.2009
8.00-9.15 Mic dejun
9.30- 12.00 Conferinte:
9.30-10.30 Digigraphie by Epson - Un nou orizont pentru fotografia de arta - Ciprian Baranga
10.45 - 11.45 - Color management - Marius Dinica
12.00-13.00 Anuntarea castigatorilor concursului foto
Decernarea premiilor
Inchiderea evenimentului
13.00-14.30 Pranz
14.30 - Plecare.



fotogenica_3.jpg


Sponsorii evenimentului



Taxa de participare:
250 Euro - loc in camera dubla
235 Euro - loc in camera tripla
275 Euro - loc in camera single
Tariful include:
- participare la conferinta si workshop-uri
- mapa conferintei
- pensiune completa: cazare 2 nopti, cina vineri seara, mic dejun, pranz si cina festiva sambata, mic dejun si pranz duminica.
- Transport (optional - in limita locurilor disponibile): Bucuresti - Bran si retur
- TVA
La cerere se pot pune la dispozitie si apartamente.


Promotional - pentru inscrieri pana la 15 mai 2009 se ofera posibilitatea achitarii taxei de participare in 2 transe: avans 50% la inscriere restul urmand a se achita pana la data de 1 iunie 2009.
Inscrierea este valabila in momentul achitarii avansului.


Asigura-te ca nu pierzi aceasta oportunitate! Locuri limitate!
Beneficiaza de tariful promotional!
Inregistreaza-te acum la www.fotogenica.ro



Beatrice Popa
Agentia DPI
martie 2009
© Foto-Magazin.ro

Bookmark and Share

Comentarii:

Luca Zamfir - 16 Mar 2009, ora 12:41
Sunt tare la moda workshopurile astea . Probabil daca nu mai iese un ban din poze e o cale prin aceste workshopuri unde iata,poti invata contra sumei de 250 Eur fara TVA (!) cum sa scoti un ban din fotografie... facand workshopuri :).

Gelu Lupas - 16 Mar 2009, ora 13:22
Mda, s-au inmultit atelierele seminariile si conferintele pe teme fotografice in vreme de recesiune ca si ciupercile dupa ploaie :)

Mihai Cizmaru - 16 Mar 2009, ora 15:47
Imi place faza cu "cei mai experimentati fotografi ai momentului" :) Moiceanu = peisaje e absolut corect dar seminar de nuduri tinut de dl. Dinu Lazar? Pe site-ul dansului nu e nici macar un nud... "Cum sa citim o fotografie" cu dl. Ozolin Dusa? :) Daca nu doresc sa fiu cazat acolo (pt. ca stau in apropiere) sunt alte tarife?

Calin T. - 16 Mar 2009, ora 23:33
Chiar! Buna intrebare... Daca vreau sa particip doar la semniarii dar sa nu fiu cazat acolo cat ma costa?

Cretescu Marian - 17 Mar 2009, ora 09:27
Sal! Nu cred ca se poate. E un fel de bundle chestia asta si evident ca banii care ies, ies si din % asigurat prin cazare catre Vila Bran (cazul de fatza). Pe de alta parte, nu e nimic nou. Cam toti procedeaza la fel. Odata chiar am facut un calcul - iar pe individual imi iesea cam la fel la cheltuieli. Nu stiu daca e cazul aici, asa ca nu comentez. Eu salut initiativele, chiar daca personal nu imi permit sa ma duc la un astfel de seminar. Cred ca sunt interesante - si e bine ca exista si asa ceva. Cu cat avem mai multe optiuni, cu atat e mai bine, nu?

Camelia Cocioba - 17 Mar 2009, ora 13:14
(Pretul include tva, daca citim anuntul pana la capat.) Nu inteleg cu ce ii deranjeaza pe unii organizarea unor astfel de evenimente. Mai ales daca cei care le sustin sunt fotografi de la care ai ce invata. Pentru cei care isi permit sunt oportunitati de a afla chestii aplicate, punctuale.

Calin T. - 17 Mar 2009, ora 14:17
Eu sunt din Brasov si nu mi-ar conveni sa dau bani aiurea pe cazare si masa. Ma intereseaza seminariile. Referitor la pret, e cam pretul pietei si nu cred ca e o afacere in sine deci tot creditul meu pentru organizatori.

steluta popescu - 17 Mar 2009, ora 14:57
Senzational ca ati reusit sa reuniti pt workshopuri fotografi atat de buni! Sunt atat de rare workshopurile si atat de necesare pt fotografii romani! De cand astept un workshop de nud & glamour sustinut de Dinu Lazar, sa aflu macar o parte dintre secretele care stau in spatele fotografiilor sale glamour-nud atat de frumoase. Felicitari organizatorilor

canon fd - 18 Mar 2009, ora 20:52
un obiectiv canon pe coperta unui eveniment sponsorizat de nikon si cu participarea unor nikonisiti de elita :) hazos :) canon fd rulz :)

Augustin Teodosiu - 19 Mar 2009, ora 09:48
Eu la workshopul de nud vroiam sa-l vad pe Virgiliu predand . Cred ca dadeam oricat se cerea !

Aurel Virlan - 31 Mar 2009, ora 18:29
S-a strecurat o greseala de nume: workshop-ul "Fotojurnalism de nunta" este tinut de Aurel Virlan, nu 'Varlan'. Sunt printre cei prezenti la Fotogenica 2009 si fani Canon, care au renuntat la Nikon, firma ce oricum nu are contract de exclusivitate. Cei care tin aceste workshop-uri o fac din placere si aproape simbolic. Cred ca daca ar fi costat de cateva ori mai mult si ar fi fost prezenti cei mai mari fotografi din lume pe domeniile respective, nu mai erau comentariile legate de pret. De la Ozolin Dusa chiar putem invata despre "expresie" fotografica! Eu chiar ma bucur ca ne onoreaza cu prezenta. Cred de asemenea ca este foarte bine daca vom avea mai multe cursuri si worshopuri, in USA ai posibilitatea sa optezi pentru curs foto ca materie optionala, in multe colegii si universitati. Asa cum spuneam si in alte dati, fotografia are valentele unui limbaj "Esperanto", asa ca mi-ar place sa ii acordam cu totii mai multa atentie.

Mihai Cizmaru - 16 Jun 2009, ora 02:04
Am citit pe site-ul d-lui Lazar lamentarea dansului vis-a-vis de mesajul meu postat pe aceasta pagina. De ce i se pare ciudat ce spun? Chiar asa este... dansul NU are pe site nici un nud, ori in acest caz, cum poate capta atentia cu un seminar pe aceasta tema? De ce se mira? Daca este sa facem o statistica pe site-ul evenimentului o sa vedem ca la wordshop-urile domnilor Lazar, Ozolin si Vaida exista cel mai mic procent de participanti inscrisi. Nu stiu care a fost realitatea acolo, dar site-ul asta spune foarte clar. Deci d-le Dinu cu tot respectul pentru varsta dvs. dar eu nuduri facute de dvs. tot nu am vazut... Referitor la mesajul indirect catre moderatorii site-ului, de ce sa fi "filtrat" cineva acest post? Va este deranjat asa de mult orgoliul incat nu acceptati nimic din ce nu va maguleste? Daca e sa dau crezare la ce spuneti pe site-ul personal, la petrecerea F64 de nu ati venit pt. ca ati fost criticat de catre diferite persoane ce frecventeaza terasa respectiva, persoane ce nu sunt de acord cu fotografiile dvs. Nu stiu cine a participat acolo dar eu m-as fi simtit magult sa fiu invitat. Ati fost invitat, nu? O intrebare am, si anume, datorita criticii mele, intemeiate de altfel, ba chiar pertinente, nu o sa mai participati la anul la Fotogenica? Vi se pare "incredibil ce spun astia"??? Pai sa vi se para... Pentru ca nu aveti nici un argument ca sa imi demonstrati contrariu celor afirmate de mine. Deci d-le Dinu, unde putem sa ne delectam si noi cu nudurile facute de dvs.?

Mihai Cizmaru - 16 Jun 2009, ora 23:50
Nu am cuvinte... Daca asa accepta criticile un fotograf ca dl. Dinu Lazar incep sa ma bucur ca sunt mai batran ca dansul. Un citat ca sa va dati seama de spiritualitatea acestuia (ca mentiune, eu sunt cel la care se face referire): "io faceam fotografii de nud la celebritatile momentului de pe vremea cind taticu lu ala care nu ma gaseste la gugal o lua la mina sub patura sau la veceu". De retinut faptul ca eu nu l-am jignit de loc. Am folosit un limbaj decent chiar si atunci cand nu am fost de acord cu dansul. Mai este ceva de spus referitor la dl. Lazar? Nu cred...isi face reclama prea bine... Daca se spune ca "suntem ceea ce mancam", in acest caz respectivul fotograf este ceea ce rosteste. Aici detaliile discutiei de pe site-ul dansului referitoare la acest post: http://fotomaniacu.blogspot.com/2009/06/despre-fotogenica.html Si cu toate acestea, Dl. Lazar, ne aratati si noua o fotografie de nud a unei celebritati a momentului? Care moment? Care celebritati? Pana una alta eu vad ca vorbiti doar din aduceri aminte... Va aduceti aminte si pe unde le-ati postat sau publicat sa le vedem si noi? Sau e mult de atunci si nu mai retineti amanuntul? Pentru moderatorul acestui thread. Cred ca ar fi bine sa stergeti toate criticile la adresa d-lui Dinu Lazar ca poate se supara pe toti si toate si nu mai face fotografii de loc si zau ca mi-ar pare rau sa nu mai vad peisajele frumos colorate ale dansului.

francisc vaida - 18 Jun 2009, ora 15:55
despre FOTOGENICA numai de bine ...! nu vreau sa restabilesc adevarul ,nu vreau sa demonstrez nimanui nimic ..doar ma folosesc de o afirmatzie a Dlui Mihai Cizmaru care vorbeste despre o statistica conform careia la modulul ,,CUM SA ORGANIZEZI UN STUDIO,LEGI,ACTE nu am avut decit un participant ..! Ei bine ,am avut cea mai mare satisfactzie profesionala atit pe fotografie..(sunt lector la CPPC ) cit si pe legislatzia (sunt jurist) in domeniu atit de specific al fotografiei ...spun asta pentru k timp de citeva ore am avut o discutzie extrem de interesanta si prolifika pentru mine ...k formator profesional in domeniul fotografiei si consultant in probleme de legislatzie . ..este dificil sa ne cunoastem totzi in lumea asta virtuala si tocmai de aceasta un eveniment de acest gen imi da puterea si convingerea sa afirm k nu este totul pierdut in revigorarea unei COMUNITATI a FOTOGRAFIEI. Am avut surpriza sa ii cunosc pe cei care alaturi de multzi altzii incerca sa transforme tineri fotografi in fotografi creatori .! ..sigur este o discutzie lunga pe care nu o doresc polemica ...nu-i vad rostul dar nici nu imi doresc sa fiu doar o statistika ...! iata povestea singurului participant care s-a inscris la modulul sus amintit ... ..Imi spune .. stiu sa fotografiez ,simt fotografia.. reusesc sa vizualizez ceea ce doresc ...ma simt in stare ..ce zicetzi ? ..ar trebuii sa fac un curs ,o scoala ? credetzi k am un viitor ..? interbari firesti si de bun simtz care si le pune un creator ..? despre ce vorbim ..? despre puterea de a recunoaste nevoia de a merge mai departe ,despre imboldul launtric de a face bine ,mai bine ,mult mai bine ...in imagini ! ..marea majoritate a cursantzilor mei nu au reusit cu exceptzia a citorva dintre ei sa ma lase mut din prima fraza ...! si daca mai spun k pentru asta a venit de la Iasi ....acolo unde preda OzOlin,Dan Mititelu si unde in ultimii ani fotografia a devenit un subiect mai mult decit la moda si unde nivelul este ...sus de tot.! as mai adauga k la un curs unde participa 20 -25 de cursantzi este mai usor pentru un lector,profesor ,formator ....decit in fatza unui singur participant..! ..as mai adauga tristetzea care m-a cuprins cind am vazut k temele legate de NUD erau cele care atrageau 90% din participantzi .! uff ..asta e intii nudul si pe urma Legea .! ..autorizatzii,firme ,drept de autor ,drept de libera practica toate pier in fatza unui nud ! Regretul meu k nu am putut participa la lectiile colegilor mei Mihai Moiceanu ,Aurel Virlan ,OzOlin Dusa este tardiv ...dar imi doresc cit mai multe intilniri ....FOTOGENICA ps . nu vreau am un 3W ..nu am decit un 360 disparut in spatziul yahoo si un netlog dar ma gasitzi pe google am in schimb satisfactzia k 2 fosti cursantzi ai CPPC sectzia foto au cucerit premii de valoare pentru cariera lor artistika .. ... cu prietenie

Mihai Cizmaru - 23 Jun 2009, ora 22:22
Imi cer scuze fata de cititori si moderatorii site-ului ca folosesc aceasta pagina ca sa-i dau replica d-lui Lazar dar incep sa cred ca dansul are ceva personal cu mine. Numai asa pot sa-mi explic invectivele pe care le foloseste la adresa mea. Ultimul post al dansului pe blog-ul personal este o noua dovada in acest sens. Limbajul mai mult decat suburban nu face decat sa scoata in evidenta frustrarile pe care probabil le are, frustrari de orice natura ar fi acestea, inclusiv cele artistice. De atata ura la adresa mea nici macar nu a citit corect (e explicabil) ultimul meu post ce includea si referirea la peisajele dansului. Nicaieri nu se face mentiunea ca peisajele in cauza s-ar afla postate pe www.fotografu.ro. Am spus eu asta d-le Lazar???? Ia mai cititi o data! De data asta ati inteles? Nu? Mai cititi inca o data, haideti...nu e greu. In continuare nu ati inteles? Sa va explic atunci: eu m-am referit la peisajele pe care le-ati facut. Punct. Peisaje ce se pot regasi inclusiv aici: http://www.flickr.com/photos/bildu (asta daca nu cumva o sa le stergeti de pe flickr ca sa "iau leapsa"). Este adevarat ca poate pagina de pe flickr nu este a dvs. si cineva v-a plagiat ieftin inducandu-ma in eroare. Ca si constatare, probabil ca dl. Lazar a imbatranit... Caci numai asa poate motiva pierderea memoriei referitoare la peisajele pe care chiar dansul le-a facut. Sau si mai grav, ii este rusine sa recunoasca faptul ca el este autorul. In acest al doilea caz, mie chiar imi pac peisajele dvs. si nu e cazul sa le negati astfel. Trist,tare trist! Felicitari pentru expozitia "O zi la fundatia Titulescu). Desi nu cred sa vad nuduri de celebritati ale momentului o sa vin si eu la vernisaj. :) Veniti si dvs. la propriul vernisaj, nu? Daca imi permiteti o recomandare de bun simt, v-as sugera sa va intrebati avocatul referitor la limbajul folosit si sa va lamuriti cu spetele in cauza. E bine sa va informati din vreme referitor la abuzurile lingvistice facute pentru a nu fi luat pe nepregatite.

Mihai Cizmaru - 23 Jun 2009, ora 22:33
Ufff, d-le Lazar... Aveti peisaje chiar pe www.fotografu.ro in galeria "iarna care este - 2007-2009". Sunt multe si sunt color. Acelea cu muntii in zare sunt peisaje. credeti-ma! De dvs. sunt facute, nu? Le recunoasteti? Mai este cazul sa spun ceva??? Amnezia dvs. spune totul.

Calin-Stefan Ragalie - 23 Jun 2009, ora 23:10
Domnule Mihai Cizmaru, dialogul dvs. cu dl. Dinu Lazar a devenit mult prea personal pentru a mai putea continua aici.

Popescu Cezarina - 24 Jun 2009, ora 08:18
Mult prea personale comentariile domnu' Ragalie, extrem de personale . Despre domnul Cizmaru se observa din primul post ca este tendentios, de ce i-ati permis ?

Mihai Untescu - 25 Jun 2009, ora 10:48
Doamna Popescu, tendentios/oasa se refera la o actiune cu o intentie ascunsa si in general reprobabila. Care ar fi, in opinia dvs., intentia reprobabila din primul post al d.lui Mihai Cizmaru? (va rog sa observati ca eu nu-mi permit sa folosesc expresii colocviale, ca dvs.).

gabriel constantin - 04 Feb 2010, ora 10:58
veti mai organiza si anul acesta un workshop care sa includa si o sectiune destinata fotografiei de nunta?