Despre fotografie

Cauta in Foto-Magazin:


Aparitii editoriale


Expunerea
[click]  

Compozitia
[click]  

Lumina si iluminarea
[click]  

O varza fotogenica
[click]  

Bill Jay Confesiuni
fotografice
[click]  

 

 

Inca o statuie auto-furata din fotografia romaneasca

Chiar si cei mai carcotasi dintre noi recunosteam: Ioan AGAPI este, in Iasi, unul dintre fotografii posesori de statuie. Si-a cladit-o de-a lungul anilor, fiind prezent, cu aparatul de fotografiat la gat, la toate manifestarile importante din urbe, imortalizand, pentru eternitate, CLIPA...


Se mandreste, si nu ezita sa ti-o repete, de fiecare data cand are chef de vorba, ca persoana domniei sale a devenit o "institutie" cu cele peste 100.000 de negative fisate, catalogate, prevazute cu amorsa, pentru a putea fi manuite usor la marire... Si nimeni nu s-a indoit vreodata de adevarul spuselor sale: Domnul Profesor este o istorie vie a Iasului ultimelor decenii.
Si mai are o alta mare calitate Domnia sa: Este un foarte bun pedagog. Ani la rand, pe la cursurile organizate la Scoala populara de arta, la Palatul copiilor, sau, mai nou, la Tabara de arta fotografica, organizata la Casa de cultura "Mihai Ursachi" din Copou, au trecut, invatand secretele scrierii cu lumina, foarte multi tineri. Si daca amintim doar numele lui Radu ANICULAESEI, Adrian CUBA, Dan MITITELU, Petru GEMANARU si Relu TABARA, toti fotografi cunoscuti, avem masura muncii si talentului profesorului AGAPI ca dascal in ale fotografiei.


Personaj pitoresc, ajuns la o a doua tinerete, tinerete pe care si-o poarta cu nonsalanta pe la evenimentele importante din Iasiul de azi, fotografiind cot la cot cu fostii sai elevi, Maestrul ne-a facut surpriza, zilele trecute, de a ne invita la vernisajul expozitiei organizate de catre Complexul National Muzeal "Moldova" din Iasi, miercuri 19 septembrie, in care Domnia sa expune alaturi de cativa artisti plastici. Nefiind in localitate, am amanat cu trei zile placerea de a vedea, pentru prima data de cand fac fotografie, imaginile lui Ioan AGAPI.



afis.jpg


Afisul, pus la intrarea "Salii Voievozilor" din Palatul Culturii, m-a facut, pentru cateva clipe, invidios: "Intalniri cu maestri ai artei contemporane romanesti". Numele Profesorului AGAPI, alaturi de cele ale lui Ion SALISTEANU, Ion GRIGORE sau Ilie BOCA, printre cei mai mari artisti plastici romani contemporani, ii adauga inca o frunza la cununa de lauri de pe capul statuii care se lafaia, de atata timp, pe soclul din inima mea. Cu inima ticaind un pic mai tare, de emotie, am intrat, indreptandu-ma spre coltul din dreapta al salii, unde ar fi trebuit sa fie cele sase fotografii de care imi spusese la telefon. Dar... surpriza!... pe simeza, doar trei fotografii se uitau, razand, la mine: "Autoportret", "Eco" si "Captive".



autoportret.jpg


eco.jpg


captive%20.jpg



Marite destul de neglijent, (cred ca pe ploter), caserate pe un suport subtire si lipite cu banda adeziva de simeza, dadeau impresia de lucru facut prost, pe fuga, si neplacut contrastant cu tablourile celorlalti autori din expozitie. Dezamagit, m-am lipit de peretele salii cu un gust amar in gura. Din nou... surpriza: in spatele simezei, pe pervazul uneia dintre ferestre, celelalte trei "fotografii": "Invitatie pentru vegetarieni", "Simfonie in braille" si "Suras pentru parinti".



invitatie_pentru_vegetarieni.jpg


simfonie_in_braille.jpg


suras_pentru_parinti.jpg



Desprinse, probabil, dupa vernisaj, din sistemul "special" de prindere cu banda adeziva, imaginile au fost puse, cred, de un muzeograf grijuliu, acolo unde le era locul: la "ne-vedere". Punandu-le alaturi de celelalte trei, am avut imaginea celei mai crunte dezamagiri traite in ultima vreme: tot ce a construit omul Ioan AGAPI de-a lungul unei vieti, "artistul" Ioan AGAPI a daramat in cateva clipe. Am tangente cu viata culturala a orasului din 1987. Din 2000, pot spune, locuiesc in Iasi. Nu stiu cand a expus ultima oara. Eu, oricum, in 20 de ani nu am vazut nici o imagine semnata Ioan AGAPI. Cu atat mai mare dezamagirea, cu cat artistul pe care-l admirai si langa care te visai sa ajungi, se dovedeste, brutal, ceea ce este: un om, simplu, si atat... Poate doar un bun dascal intr-ale fotografiei si un personaj dibaci, care a reusit sa-si creeze o falsa imagine in ochii nostrii...


Trist, m-am indreptat spre geamul care da spre coada calului lui Stefan cel Mare din fata Palatului. Si, pentru o clipa, mi s-a parut ca-l vad pe Profesorul AGAPI fugind cu o statuie sub brat. Statuia din inima mea...


P.S. 1 Iertati-mi calitatea reproducerilor dupa fotografii. Ea este in ton cu aceea a imaginilor expuse.


P.S. 2 Intr-un anunt aparut in presa ieseana se specifica ca "alaturi de tablourile marilor maestri vor fi expuse si aproximativ 500 de fotografii ale binecunoscutului Ioan Matei Agape"... Din cate am aflat, la vernisaj, pe ecranul unui calculator au fost "expuse" cele 500 de imagini. Daca ar fi rulat una la 5 secunde ar fi trebuit aproape 45 de minute pentru ca sa le vada cineva. Ma indoiesc... Oricum, "gaselnita" este specifica stilului Profesorului AGAPI: la c.v.-ul Domniei sale va ramane anuntul cu cele 500 de imagini "expuse". Nimeni nu va mai sti, peste cateva luni ca ele au fost, de fapt, doar 6. PENIBILE!



Ozolin DUSA
septembrie, 2007
© Foto-Magazin.ro

Bookmark and Share

Comentarii:

Raoul M. Septilici - 27 Sep 2007, ora 01:14
Trist. Este un deznodamant al erei digitale. Cunosc si eu cazuri asemanatoare, insa de multe ori sunt devina si cei de la printere. Daca inaite o gramada de pasionati lucrau cu niste aparate de marit ieftine, insa scoteau fotografii bune, azi exista printere de zeci sau chiar sute de mi de euro unde niste lucratori interesati sa is ia salariul iti scot niste fotografi jenante. Mai rau este cand si originalul e jenant. Pacat.

Mihai Cantea - 27 Sep 2007, ora 09:32
Sint unul dintre privilegiati. Sint prieten cu dl Ion Matei Agapi, sau vreau sa cred ca sint, din 1978. Un excelent profesor de fotografie si arta fotografica. De atunci si pina azi nu a deschis nici o expozitie personala. Dar a mai expus prin schimburile dintre fostele scoli populare de arta. Sau poate nu stiu eu... Cu regret trebuie sa spun ca Ozolin are mare dreptate. Sincer sufera cind constata ca in ceea ce credea nu era decit un fum. La aceasta manifestare nu printul facut pe hirtie si cerneala este regretul esential, cu toate ca cine se respecta face print pe hirtie fotografica, ci subiectele si modul lor de a fi tratate si expuse. Deci nu este problema nici a digitalului, nici a filmului, nici a prosesarii....

eugen h. - 27 Sep 2007, ora 10:22
Domnule Ozolin Dusa, ca si in materialele anterioare incercati sa aruncati cu noroi in toti cei care au incercat si incearca sa faca ceva pentru fotografia ieseana. Nu este onorant pentru nimeni sa fie supus unor comentarii rautacioase, pline de venin. Vi s-a atras atentia si de catre domnul Vasile Dorolti asupra tonului folosit! De asemenea nu este onorant nici pentru dumneavoastra mai ales ca nu va stiu nici iesean (pentru ca daca ati fi, nu ati fi actionat asa) si nici critic de arta! Iar ca si fotograf de ce nu va faceti "statui" din fotografi renumiti de la Magnum sau National Geographic. In felul acesta ati scapa de mai multe chinuri: acela de a critica, de a scrie, de a avea cosmaruri provocate de "suferinta" care v-o provoaca deceptiile care le traiti.

ozolin dusa - 28 Sep 2007, ora 19:46
Stimate domnule profesor Eugen H(arasim)...(nu inteleg de ce va semnati cu initiala. Va este rusine, cumva, de numele dvs?)... Cum ati reusit in asa de scurt timp sa va suciti cu 360?. Intr-o discutie telefonica avuta acum doua seri (si a carei inregistrare v-o pot pune la dispozitie in caz ca v-ati pierdut memoria),faceati misto de "cele 3 poze ale lui Agapi expuse", spunandu-mi ca dvs. "macar ati expus 8 fotografii" in cadrul manifestarii colective Eurobarometru vizual, cu tema "Vecinatatea", a carei expozitii a fost vernisata marti 25 septembrie la acelasi Palat al Culturii din Iasi. Va rugasem sa-mi dati un catalog, pentru a scrie despre artistii ieseni prezenti in expozitie. Ce s-a intamplat cu dvs. dupa cateva ore? V-au cuprins remuscarile si v-ati hotarat sa-i luati apararea Profesorului Agapi, sau, fiind vorba despre o problema care va "privea in personal", v-ati gandit ca este mai bine sa iesiti la atac, asa, fara minge si crampoane? Domnule profesor-curator. N-am nici o vina ca in materialul anterior "Cinci expozitii de fotografie la Iasi" nu v-am laudat doi dintre prietenii expozanti. Daca ati fi citit tot ce am scris, ati fi vazut ca aminteam si de lucruri bune... Ca nu ma stiti cu "studii de critic de arta", nu inseamna ca trebuie sa-mi cer voie de la dvs. sa scriu despre expozitii. Nici eu nu va stiu cu studii de fotograf si n-am pretentia sa-mi cereti voie pentru a declansa butonul aparatului de fotografiat. Nu inteleg unde este problema dvs. Articolul de mai sus l-am scris cu fotografiile la vedere. In fata evidentei,nu vad unde este noroiul de care vorbeati. Sa va mai repet inca o data, ceea ce stiti deja, ca cei peste 20 de ani de practica fotografica, discutiile nenumarate avute cu nume ca Iarovici, Comanescu, Frandin, Friedmann, Oprisor, Lazaroiu, Rizeanu, Gelep, s.a., miile de pagini citite despre fotografie, sutele de mii de fotografii vazute...? Cred ca ar fi inutil. Si daca as fi iesean, m-ar onora ceea ce scriu? D-le profesor, in ceea ce priveste afirmatia dvs. la telefon, ati avut dreptate. Cele 8 fotografii 20x30 cm expuse la "Vecinatate" sunt mai bune decat acelea ale Profesorului Agapi. Dar tot proaste raman. De fapt, fiind o serie de 8 imagini cu o tema data, este o singura lucrare. Conceptual, idea dvs. este interesanta. Realizarea lasa de dorit. Cele 8 imagini ar trebui sa aiba lagatura intre ele. O poveste. Si nu o au. Luate separat, prima imagine ar fi putut fi una foarte buna de reportaj, daca nu ratati "clipa" si declansati doua secunde mai devreme, in asa fel incat copiii sa fie intre prima si a doua gasca, si unul dintre ei sa nu aiba capul taiat. La fel si a 8-a imagine, daca ati fi stiut un pic de prelucrare si ati fi balansat-o la culoare, ar fi fost interesanta. (Cand ati facut-o, nu v-ati amintit de fotografia vazuta la unul dintre "prietenii" comuni, aceea cu "sarpele" de oameni din interiorul catedralei mitropolitane din Iasi?). De ce, d-le profesor, toti care nu scriu pe placul dvs, laudandu-va si cele bune si cele proaste, arunca cu noroi. De ce nu sunteti barbat sa va acceptati neputintele? Limitele? De ce impostorul se trezeste urland "impostorul"? V-o repet inca o data: sunteti un impostor al fotografiei romanesti. Si va mai dau inca o data sansa sa-mi dovediti ca mint. Dvs. 25 de fotografii "all time", cele mai bune. Eu 25 de fotografii facute in luna septembrie 2007. Ce spuneti? Aveti sansa sa aratati poporului ca eu sunt impostorul. Daca si de data asta o faceti pe lasul, promit sa nu va mai raspund niciodata la aberatii... Si va las sa va "claditi" linistit c.v.-ul mincinos, la fel ca acela pe care ati incercat, inutil, sa-l aparati. Cat despre "deceptiile" mele? A face ceea ce-ti place, a merge de 3-4 ori pe saptamana la fotografiat, a trai din fotografie, vi se pare o deceptie? Mie nu...

Ionutza Popescu - 29 Sep 2007, ora 10:02
Wuuaauuu, ce disputa copilareasca. Parca aveti 14 ani si va certati pentru colega de clasa stiind ca sunteti urmariti de toata scoala va dati in spectacol inutil . Copii nu-mi pare onorant pentru niciunul dintre voi ! Lasati spectacolul si invitati-ma la o cafea "3 intrunul", poate va impac pe amandoi. Semneaza colega de clasa ! :-))

un fotograf amator - 30 Sep 2007, ora 11:04
Rufele murdare se spala acasa. Rusine!!!!!!!!!!!!!!!!!!

VitalAire Romania - 01 Oct 2007, ora 15:42
Pentru domnul Ioan Matei Agape! In perioada 4-7 Octombrie a.c. va avea loc la Palatul Culturii din Iasi conferinta Internationala de Pneumologie INSPIR. Ne am gandit ca ar putea fi o buna ocazie pentru activitatea dumeavoastra.

Valentin Ganta - 13 Oct 2007, ora 06:26
Corneliu Baba - marele pictor si profesor - multi ani in Iasi si apoi in Bucuresti, a murit la o venerabila varsta - in timp ce ii era prelungita la Muzeul National de Arta al Romaniei - la cererea publicului, prima si unica lui "Personala". Parterul intreg al Muzeului de Arta nu-l avea expus decat pe el - in toate salile acelea imense! Aflat pe patul de moarte, Maestrul nu a putut vedea cu ochii acea unica in viata lui, expozitie. Singura. De altfel a murit ca un actor pe scena - cand lucrarile ii erau expuse pe simeze. Colegii mei de an l-au avut profesor doi ani. A continuat sa-i indrume pana au terminat, facandu -le vizite si sfatuindui cum sa mearga pe calea aleasa - fara nici o plata, nici de la stat. Se socotea dator fata de anul sau pe care l-a luat sa-l pregateasca inainte de a fi pensionat. Am vizitat acea expozitie din Muzeul de Arta - cand Maestul inca traia . Chit ca eram stabilit in Baia Mare, am vizitat-o inca odata la scurt timp - dupa decesul sau. Acum, dupa multi ani de cand il vedeam intrand in atelierul colegilor ca sa-i mai dascaleasca - pensionar fiind, imi dau seama si apreciez mai mult faptul ca nu si-a parasit grupa odata cu pensionarea. Isi asumase o raspundere - erau studentii lui. Pe calea nesfarsita a artei, se socotea parintele - indrumator. Legatura mea cu Maestrul nu s-a sfarsit odata cu vizita la expozitia de la Muzeul de Arta. Multe din fotografiile expuse pe BxG sunt facute in Maramures in satul Tisa, de pe malul acelui rau - granita acum cu Maramuresul de dincolo. In satul cu nume de apa poposesc la o familie de vechi colectionari. Pe vreurile cand erau mai tineri au schimbat niste lucrari cu Maestrul. Si nu numai cu el. Lui i-au placut covoarele maramuresene tesute de ei - din lana vopsita cu culori vegetale - asa cum erau in vechime - si a dat la schimb niste tablouri. In mai multe randuri. Pentru a-si impodobi atelierul. Acum, de cate ori calc malul acelei ape revad parca intr-un film intors, timpul cand Maestrul intra in atelier. Sunt pe peretii acelei case lucrari si ale altor maestri - pictori, sculptori sau graficieni. Artisti plastici, poeti si scriitori . In 1977 Henry Cartier Bresson le-a facut niste poze - fotografia salvata , cu ei in fata unui perete plin de tablouri - (restul s-a ratacit pe la "cotrainformatii") - este pastrata si expusa la loc de cinste. Cum sa nu-mi iasa fotografii intr-un asa loc ? Sper ca elevii mei care is fie pictori, sculptori sau fotografi - majoritatea absolventi ai facultatilor de specialitate, sa aibe ocazia sa calce si ei in asemenea locuri. Si sa nu li se faca greata ca pe acolo a calcat si profesorul lor. Care i-a tampit ca sa se apuce de un drum care-i fara de sfarsit. Pe cati ai tampit , domnule?

vasile gheorghe - 03 Nov 2007, ora 15:41
Una din alegerile noastre, devenit brusc la indemana, este sa avem opinii libere despre ceva (opinii democratice). Ca ele sunt sau nu contrare unei tendinte de minimizare sau maximalizare a unei greseli conteaza mai ales pentru autorul ei sau nu. Cea mai mare rigoare va da nastere unei libertati sporite (incerc sa parafrazez din memorie, notiuni care sa ne aduca aminte de ce e nevoie de rigoare). Si noi, la Oradea, avem "artisti fotografi", precum Stefan Toth, bun organizator / administrator, si cam atat, care crede ca poate da lectii de fotografie artistica... Nu punem la socoteala cu cata migala incearca domnia-sa sa-si atace colegii "din" fotografie, in orice situatie si mai ales atunci cand e vorba de propria sa imagine de guru-pedagogul in fotografia locala... Adevarul, atat cat este el la vedere, este ca si eu m-am saturat de "mestesugari de fotografie / de activistii in fotografie", de "merituosi" cu autostatuie, in binele comun, spre / in fotografie. Stimati colegi, stiti cum ii recunoasteti pe auto-statuile noastre in fotografie? Prin lungul CV pe care cu admiratie il vor arata tuturor, mai ales spre incantarea lor. "Premiile" primite / obtinute / cerute, la cursa de obstacole a fotografiei, pe care le-au cucerit sunt telul vietii lor. "Distinctiile", aparitiile, tot ce este legat de domeniul lor de "fotografie" este notat, ca o dovada a trecerii lor prin lume (evident, a fotografiei). Nu spun din pacate, dar de cele mai multe ori, imaginile trepadusilor in fotografie nu spun nimic, sunt doar copii sterile ale unor imagini care au utilizat ca ingrediente "carne si singe". Domnule Dusa, felicitari pentru ca ti-ai permis sa scrii ceea ce gandesti. Din nou, fara rautate, a venit timpul ca "arbitrii locului" in fotografie sa se pensioneze...Nu este meritul lor ca soarele este frumos la apus (de altfel, este ori cand), ca florile si copii sunt frumosi, ca barba alba este pitoreasca, ca mastile de la Venetia sunt colorate, ca si chinezii stiu sa zambeaasca, etc.

iftimie nicolae - 06 Nov 2007, ora 13:27
il cunosc pe domnul Agapi.....marturisesc ca nu am vazut lucrarile despre care se face referire aici.....din pacate comentariul dumneavoastra pare insa pertinent.....ceea ce nu stiu eu insa , e faptul ca vreodata domnul profesor sa se fi considerat geniul pe care dumneavoastra sa il dati jos de pe soclul construit prin crearea unei false aure.....Mie personal , domnul profesor mi s-a parut un om deschis si comunicativ ( NU I-AM FOST ELEV , DECI NU AM DE CE SA FIU CUMVA PARTINITOR ) si in nici un caz un om preaplin de maretia sa.....dimpotriva , de multe ori l-am simtit egal cu minein discutii si dispus oricand la nou......E ADEVARAT , ASTA NU IL SCUTESTE DE CRITICA PENTRU FOTOGRAFIILE EXPUSE ( cel putin cea intitulata " Invitatie pentru vegetarieni e penibila si banala " ) , dar consider ca articolul dumneavoastra trebuia sa se limiteze la asta......mai departe , ceea ce a lucrat domnul Agapi o viata nu trebuie catalogat doar dupa o nereusita ( fie si cu un titlu pompos ).Mai ales ca chiar dumneavoastra recunoasteti ca nu ii stiti lucrarile....

ozolin dusa - 11 Nov 2007, ora 19:56
Domnule Iftimie, citirea pe diagonala a unui text nu face dacat sa-i pierdem sensurile. L-am respectat si il respect incontinuare pe Prof. Agapi. Numai ca, acum, doar ca om. Ca fotograf, dati-mi voie sa am o retinere si va rog sa mi-o respectati, asa cum si eu va respect opinia dvs. Daca veti mai parcurge odata textul, veti vedea ca am fost deranjat doar de anuntul aparut in presa. Cel cu 5oo de imagini expuse. Cu el s-a "mpodobit" C.V.-ul d-lui profesor... D-le Vasile Gheorghe, asa cum este Pista Toth, incercati sa puneti in balanta tot ce a facut pentru fotografia din Oradea. Trage mai greu la cantar decat toate angoasele noastre.

Reidu R - 17 Nov 2007, ora 13:05
Cand am vazut titlul si fotografiile am fost sigur ca este vorba de o expozitie din Epoca de Aur. Cand am vazut data... Este trist ca intr-o tara in care sustinerea tinerilor artisti (din zona foto) este aproape nula se organizeaza expozitii pentru asa ceva.

iftimie nicolae - 14 Dec 2007, ora 10:25
domnule ozolin , sincer , imi jigniti inteligenta afirmand ca am citit in diagonala textul dumneavoastra....dimpotriva . l-am citit bine si v-am si dat dreptate partial ( fotografiile expuse sunt intr-adevar modeste - ca sa nu spun penibile )....ceea ce m-a deranjat a fost faptul ca , desi chiar dumneavoastra recunoasteti ca nu cunoasteti lucrarile domnului agape , ii atacati intreaga activitate , prin prisma acestei nereusite.....AICI ERA DE FAPT CONTRA MEA VIZAVI DE CELE SCRISE DE DUMNEAVOASTRA...in rest , e evident ca lucrarile sunt jenante , la fel ca si titlul pompos al expozitiei.

Vladimir I. Negru - 12 Mar 2008, ora 02:00
Am fost, ce-i drept, elev al domnului profesor Agape si din mai multe motive printre care si faptul ca eu consider ca nu am experienta si poate nici varsta necesara pentru a ma baga in aceasta discutie, nu comentez asupra fotografiilor prezentate. Am fost la expozitie, am vazut si eu si atat. Vreau doar sa-i precizez domnului Reidu R. ca domnul profesor sustine tinerii artisti (din zona foto) de care precizeaza dumnealui. Cel putin asta am vazut eu si am simtit cat am stat pe langa domnul profesor, care nu o singura data m-a chemat la dumnealui acasa pentru a discuta ce am mai lucrat sau pentru a ma mai invatza una-alta. Si asta in afara taberei la care am participat. Domnul profesor Agape ne-a invatat sa nu ne placa tot ce vedem si sa nu ne lasam influentati de toata lumea in momentul in care judecam o fotografie, ci sa o judecam prin propriile forte, de preferat cu o baza minima de cunostinte in spate, dar cel mai mult prin trairile pe care ni le provoaca o fotografie. In alta ordine de idei, desi domnul Agape s-a suparat atunci, eu vreau sa multumesc pe aceasta cale domnului Ozolin pentru criticile aduse prin articolul "Cinci expozitii de fotografie la Iasi" expozitiei din vara pe care am avut-o cei 4 elevi ai profesorului Agape, la Casa de Cultura "Mihai Ursachi", pentru ca noi suntem inca la stadiul de invatare si criticile din partea mai multor oameni din domeniu si cu experienta sunt binevenite. Mai multe pareri avizate inseamna, pentru mine cel putin, o cale de a "fura meserie",ca sa spun asa, din mai multe surse si prin asta o cale de a-mi gasi un stil propriu si a ma exprima mai usor in acest domeniu in care trebuie sa fii atat de subiectiv, dar atat de obiectiv in acelasi timp.

Moldoveanu I. - 22 Jul 2009, ora 16:27
1. Ingredientul patima e parca un pic in exces in acest articol. Parca un pic prea teatrala si totala desfiintarea maestrului. 2. As fi fost curios sa aflu si un comentariu al profesorului Agapi. Fiind atat de dur rechizitoriul, parca as vrea sa audiez si cealalta parte. Sau macar o incercare de contactare. 3. Un maestru isi atinge menirea mai bine atunci cand este contestat si desfiintat laolalta de elevi si critici. 4. Daca nu se cunosc vernisaje mai multe ale profesorului (aproape toti comentatorii neaducandu-si aminte) putem vorbi de o simpla neindemanare in a "vinde" creatiile prin astfel de manifestari? Asta ca sa mai presupunem ceva, in lipsa acelui comentariu al maestrului pe care il asteptam cand am inceput lectura articolului.

Raluca Agasanu - 12 Oct 2009, ora 10:19
Mie mi-a placut articolul si cred ca ceea ce scrie este adevarat. Acum cativa ani, fiind pasionata de tarile Americii Latine, de Mexic, deSpania, de tot ce4ea ce inseamna hispanism am descoperit un site cu fotografiidinMexic. Se numea www.mexicoco.net. M-am imprietenit cu detinatorul site-ului, mai tanar cu 15 ani ca mine. Apoi site-ul s-a transformat in www.esmexico.com. Ieri, dorind samaistiu cateceva din viata mai tanarului meu "amic",Javier de la Mora - asa se cheama fotograful detinator al primului site www.mexicoco.net, apoi al celui de-al doilea, am cautat pe www.google.es numele lui. Am casit un curriculum-vitae din anul 2000 al lui Javier de la Mora Mancheca. Am ramas, efectiv, "tablou" cand i l-am citit. Are peste un milion de fotografii digitale facute si dovedite, cunoaste perfect limba engleza fiind catalogat de catre nord-americani ca 100% bilingv. El este un om simplu, foarte, foarte modest, cu o viata aventuroasa in sensul calatoriilor si deselor schimbari de serviciu si de teluri intre student la psihologie in Ciudad-Juarez, un oras din nordul Mexicului si Statele Unite ale Americii. Daca ar fi si anumiti oameni - domnul Osolin Dusa tocmai a scris despre "caderea idolului lui", ca acest tanar viata ar fi altfel.

Pascaluta Iulian - 26 Jun 2010, ora 14:05
Mai fratilor, stiti asa de bine sa aruncati cu noroi, mai ales Ozolin..si Cantea. Dlui Cantea: va mai amintiti anii '90, cand prof. Agapi va suporta toate magariile si tampeniile si va dadea de lucru (lucrari)? Ozolin, tu ascunde-te dupa usa de la Flamanzi si taci chitic, ca nu esti vrednic nici de sosetele cu carton a lui Ioan-Matei AGAPI. Stiai ca dansul poarta sub elasticul de la sosete cite un mic carton foto ptr a nu-i strange? Sa va spun eu: profesorul a fost si este un mare descoperitor si creator de artisti, in fiecare a pus suflet, a cladit caractere cand cu vorba buna cand cu barda-i si cine a inteles asta, in ultimii 25 de ani (de cand il cunosc) stie la ce ma refer. Un om deosebit, un fotograf pe masura: a vazut idei si le-a interconectat, a simtit clipa "aceea", a luptat permanent cu "tampitii" oricare ar fi fost ei pentru ideile si viziunea sa. La umbra stejarului nu creste nimic, iar cine vrea ca prof. Agapi sa-l mangaie si laude, sa-si ia gandul. Il poti intelege daca traiesti cu el in casa, daca lucrezi ani cu dansul, daca te certi sau te lupti ptr idei, nu o zi, doua, ci citiva ani. Eu am avut acest privilegiul si in spatele acestui om gasesti o generozitate demna, un caracter puternic si poate nostalgia vremurilor trecute. Cei care dau cu barda in statuie n-au decit, dar asta dovedeste ca-i deranjeaza! A facut vreunul din voi drumul Iasi-Paris pe jos? el da, in anii '60. As mai spune, dar mi-e lehamite. Am alte treburi...

valentin c - 07 May 2011, ora 12:38
acum am citit aceste randuri si nu pot sa nu fac un comentariu.am iteles ca dl profesor AGAPE este un dascal foarte bun pentru cei care se dedica artei fotografice si acest merit este suficient pentru a ne scoate palaria in fata sa si nu terbuie sa demostreze ca este un artist excelent.M-a surprins insa faptul ca dl ozolin dechide un curs de fotografie la IASI in aceasta perioada deoarece din astfel de ataciri se vede caracterul sau infam dar si prostia sa,din moment ce nu stie ca sucirea cu 360 de grade a opiniilor inseamna sa ai aceeasi opinie.mai aveti de invatat dle ozolin.Cu stima

Pascaluta Iulian - 27 Oct 2012, ora 03:54
Oameni buni, numele corect este Ioan Matei AGAPI, nu Agape sau altceva...poate nu stiti!

mihai postelnicu - 09 Mar 2014, ora 21:09
Pentru Ozolin & co "Daca nu poti distruge,calomniaza,ca ceva tot ramane..."-Iago

mirabela maria - 20 Mar 2014, ora 22:04
In 2014 a fost cineva ,din intamplare,la o expo foto,din Copou, unde erau expuse niste fotografii ,,tot,, ...din Epoca de Aur...? Sa fi fost profesorul de care vorbiti? Nimeni interesat de acea perioada, pentru ca nu a trait-o ,,la maxim,, ... As putea spune mult mai multe, mai ales domnului Ozolin, dar mi-e jena de jena ce-o va simti el, daca incep a spune..... Cineva din Romania.