Despre fotografie

Cauta in Foto-Magazin:
 


Aparitii editoriale


Expunerea
[click]  

Compozitia
[click]  

Lumina si iluminarea
[click]  


O varza fotogenica
[click]  

Bill Jay Confesiuni
fotografice
[click]  

 

 

Cum sa fotogafiezi noile tendinte?

Traim vremuri tulburi... Moda se schimba de doua ori pe an, obiceiurile oamenilor poate si mai des. HCB nu mai e printre noi, dar esti tu, care poti lasa mostenire imaginea trendurilor de astazi generatiilor de maine. Hai, scrie istorie cu lumina! Sageata care iese din patrulater sa te ghideze!


tendinte01.jpg


In 2006 emanciparea femeilor este de domeniul trecutului. Curajosul din imagine are sanse reale sa castige titlul "Barbatul anului". Cere-i un autograf, inainte sa devina celebru!


tendinte02.jpg


Copil de culoare cu parinti albi. Este la moda adoptia sau postasul este imigrant negru? Europa de Vest atrage forta de munca de pe alte continente, ceea ce da de lucru rasistilor. Micuta asta a scapat printr-o minune, n-a nimerit-o punga cu benzina.


tendinte03.jpg


O tendinta mishto: sunt din ce in ce mai multe fete dragutze pe lumea asta! (sau imbatranesc eu?) Daca vrei ca poza sa para mai artistica, poti sa-i lasi un efect de perforatie de film. Multi au ajuns mari artisti fotografi cu ajutorul acestui efect.


tendinte04.jpg


Biserica se indeparteaza de tineri. Tu cand ai fost ultima data la slujba? Ei, ocaziile cand ai mers sa faci poze nu se pun!


tendinte05.jpg


Acelasi lucru, altfel spus. Unu asculta predici, zece se distreaza in partea cealalta, stalpul dezechilibreaza compozitia. Toate obiectele care stau cu partea lor ascutita in jos sugereaza dezechilibru si nesiguranta, spun cartile de specialitate.


tendinte06.jpg


In acest secol nu mai surprinde pe nimeni un sarut pe strada. In curand o sa fie amenajate locuri de facut sex, asemanatoare locurilor pentru fumat. In stanga, tablita cu fotografiatul interzis, in dreapta automat de prezervative si extinctor (cu praf, sa nu se scurtcircuiteze automatul).


tendinte07.jpg


Nu scapa momentul cand tanarul de culoare spune zambind "Da!" lui nenea belgianul. In vest asta se poate considera deja traditie, la noi abea acum incepe sa fie la moda. Inainte sa faci pozele, n-ar strica sa citesti ceva despre contrastul de culoare, o scula indispensabila in artele plastice.


tendinte08.jpg


Zilele astea oboseala e la moda. Sunt mai multi cei care dorm decat cei care citesc. Librariile se transforma in farmacii. Baga o linie descendenta care sa domine imaginea!


tendinte09.jpg


Apar diferite grupuri de interes. Daca nu apartii nici unuia, te tot miri, de ce nu-ti iese nimic. Daca simti ca esti al nimanui, inscrie-te pe forumul Fotomagazin!


tendinte10.jpg


Din cauza globalizarii apar tot mai multe destine asemanatoare. Eu sper sa ajung ca Nicole Kidman.


Egyed Ufo Zoltan
martie 2006
© Fotomagazin.ro

Bookmark and Share

Comentarii:

Andrei Pandele - 03 Mar 2006, ora 10:30
Felicitari, don’Ufo. Foarte simpatic text. Da’ nu trebuia sa il diluati cu poze. V-a prins viscolul si ati dormit in aeroport ? Interesante de tot pozele astea. Sunt 10. Ati probat cumva un trepied ? Ati plecat si lasat aparatul comandat de un intervalometru ? Imi plac si ideile noi. De fapt unica idee. “Sageata care iese din patrulater sa te ghideze !” Un fel de Fortza fie cu Voi. Credeam ca e mai bine sa ne folosim creierul. Dar oricine se poate insela. Ultima poza are un cadru peste 17x11m. La focala echivalenta 35mm, da ? Toate pozele au fost facute de la peste 10-15m distanta, nu ? Si Robert Capa a murit, desi era ungur. Si exceptional fotograf. “Daca poza nu e destul de interesanta, Inseamna ca nu e facuta destul de aproape.” Zicea el. Va urez noi succese. Toate bune. AP

Katia Lyuba - 03 Mar 2006, ora 14:03
felicitari frumoase poze, grozave comentarii v-am privit cred toate pozele la care am avut acces prin intermediul internetului si imi plac din ce in ce mai mult, sunteti talentat si ma puteti considera admiratoarea dvs.

Gelu Lupas - 03 Mar 2006, ora 16:52
HCB se rasuceste in mormant.

Radu Pavel - 04 Mar 2006, ora 17:58
e f ok sa experimentezi, dar de la asta pana la a publica si a mai face si trimiteri la Dumnezeu sa-l odihneasca... inca ceva ce-au tendintele cu oamenii de pe banca? care-i faza cu sexul pe strada? oamenii de culoare? CIA, extraterestrii.. cu tot respectul - nu vad nici o legatura intre lumea in schimbare, oamenii de pe banca si sageata (care-mi pare cam photoshop)

Mihai Biris - 05 Mar 2006, ora 03:52
Nu e la fel de interesant cum erau materialele tale odata. "tendintele" sint mai mult inventate si cred ca textele, titlul si ideea au aparut dupa ce au ajuns pozele pe monitor, intr-un complicat proces de "ce sa scot din asta, oare?" Chiar nu reusesc sa vad intentia. Respecte in continuare.

non ufo - 05 Mar 2006, ora 06:17
"lucrarile" anterioare erau mai bune, cea de fata mi se pare putin fortata.

Ionescu Aurelian - 05 Mar 2006, ora 17:58
UFO tot este putin fortat cred ca-i nascut la 7 luni si asta-i bine. :-)) Mai nene daca nu intelegeti ca a vrut fotograful mai chinuiti-va, cu tot respectul dar e cel mai tare reportaj al lui. BRAVO UFO, BRAVO SI IAR BRAVO !

vlad eftenie - 06 Mar 2006, ora 18:01
bine lucrat!

Antonescu Pavel - 09 Mar 2006, ora 13:59
Singura tendinta comuna in aceste imagini este ca acei puturosi stau toti jos iar fotografiile sunt de un "rafinament" si un "bun gust" iesit din comun . Bravo fotografului si bravo si celor care evita sa invete din astfel de lectii fotografice ! Ufo you are the best my friend !

Alin Preda - 13 Mar 2006, ora 10:41
'Imparatul e gol!'

C. Szabo - 17 Mar 2006, ora 15:18
Cand e DA, aplaud. Acum nu.

maria c - 23 Mar 2006, ora 11:23
banal.....

Sorin Onisor - 21 Apr 2006, ora 10:42
!

Cornelia Sava - 26 Apr 2006, ora 02:12
ideea e rece...sa stiti...arata cam straniu...insa straniu in sens de deosebit, original totusi..

K Arte - 27 Apr 2006, ora 10:13
cred ca e prima data cand imi place cu adevarat Ufo Zoltan. ma rog, proiectul lui foto. Textul nu l-am citit de teama sa nu-mi schimb buna impresie.. COOL... tot scepticismul meu vizavi de evolutia lui E.U.Z. e contrazis. sincer... bravo .. deci se poate ;)

Anda Mancas - 08 May 2006, ora 17:34
eu sunt o incepatoare in aceasta arta insa... sper sa nu public vreodata niste poze asemanatoare caci acum ma intreb...asta e arta anului 2006!?!?!?

Sebi Mutiu - 25 May 2006, ora 15:04
Crec ca "farmecul" acestor fotografii e comentariul facut asupra lor. Oare nu ar trebui ca pozela sa vorbeasca singure....? Oare arta trebuie explicitata....? Oare e arta...?

jitaru claudiu - 20 Jul 2006, ora 23:37
hmm.....deci....asta nu e arta....asta e o compunere... te rog....data viitoare fa niste fotografii ...si nu adormi cu aparatul in mana.....

niku sorin - 24 Apr 2007, ora 23:37
cum e cu efectu "perforatie de film"? unde il pot gasi ( nu numai el ci si alte efecte)?

Marius Maxim - 17 Sep 2009, ora 20:05